مجوز کار در ترکیه

افرادی که به ترکیه مهاجرت می کنند بزرگترین دغدغه آنها کار در ترکیه است و نگران هستند چطور در ترکیه کار کنند و درآمد داشته باشند.

در هنگام ورود به هر کشوری برای برطرف کردن نیازهای زندگی اولین مسئله پیدا کردن کار و اخذ اجازه کار از دولت و وزارت کار آن کشور است و هر کشوری تابع قوانین و مقررات خاص خود است.

اجازه کار در ترکیه

اجازه کار در ترکیه

اجازه کار در  ترکیه:

ترکیه رتبه 18 جهان را دارد و دارای بازار مناسب برای سرمایه گذاری و کسب و کار است. اقتصاد این کشور روز به روز در حال افزایش است.

طبق قانون 4817 کار اشتغال خارجیان، کار برای اتباع خارجی بدون اخذ اجازه کار در ترکیه ممنوع بوده و کارفرماهایی که نیروی خارجی غیرقانونی داشته باشند برای بار اول 8381 لیر جریمه می شوند و برای بار دوم این مبلغ 2 برابر خواهد شد. علاوه بر این اگر کارگر خارجی اخراج شود هزینه اخراج کارگر و خانواده اش برعهده کارفرما خواهد بود و کارگر متخلفی که بدون اجازه کار مشغول به کار شده نیز 835 لیر جریمه و ممکن است از ترکیه اخراج و یا ممنوع الورود شود. پس باید قبل از اشتغال به هر کاری مجوز کار را دریافت کرد حتی برای افرادی که در ترکیه شرکت ثبت می کنند نیز باید این مجوز را اخذ نمایند.

مرجع صدور اجازه کار در ترکیه، سازمان کار و امور اجتماعی ترکیه است.

اجازه کار در ترکیه

اجازه کار در ترکیه

راه های اخذ اجازه کار در ترکیه:

2 راه برای دریافت اجازه کار ترکیه وجود دارد:

  • توسط کارفرما که متقاضی را در وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه تایید نماید.
  • متقاضی به صورت مستقیم  از طریق سفارت و یا کنسولگری کشور ترکیه اقدام کند که 30 روز کاری زمان می برد.
اجازه کار در ترکیه

اجازه کار در ترکیه

 

اتباع خارجی برای اخذ مجوز کار از کشور خود می توانند به نمایندگی های جمهوری ترکیه در کشورشان مراجعه کنند و پس از تکمیل پرونده، درخواست مذکور توسط نمایندگی های خارج از کشور به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارسال خواهد شد و پس از صدور اجازه کار توسط وزارت کار متقاضی باید ظرف 90 روز به نمایندگی خارجی ترکیه مراجعه کند و ویزای کاری خود را دریافت نماید. در صورتیکه متقاضی دارای اقامت حداقل 6 ماه باشد می تواند شخصا از خاک ترکیه اقرام به اخذ اجازه کار کنند و مدارک لازمه را به وزارت کار ترکیه تحویل دهد در غیر این صورت باید از طریق کنسولگری ترکیه در کشور خودشان اقدام نمایند.

اجازه کار در ترکیه

اجازه کار در ترکیه

نکاتی که باید درباره اجازه کار ترکیه بدانید:

  • متقاضیانی که اقامت تحصیلی در کشور ترکیه را داشته باشند اجازه کار در ترکیه را نخواهد داشت.
  • متقاضیانی که اقامت توریستی ترکیه داشته باشند اجازه کار در ترکیه را ندارند.
  • متقاضیانی که در ترکیه دانشجو هستند و قصد کار کردن در این کشور را دارند باید حداقل دوره تحصیلی آنها 2 ساله باشد و 1 سال آن سپری شده باشد. لازم به ذکر است که برای دانشجویان محدودیت ساعات کاری در طول هفته وجود دارد.
اجازه کار در ترکیه

اجازه کار در ترکیه

انواع مجور کار در ترکیه:

در زبان ترکی به مجوز کار ترکیه چالیشما ایزنی می گویند. مجوز کار در ترکیه 3 نوع است:

  1. مجوز کار با مدت دار (sureli calisma izni)

این مجوز کار 1 ساله است و برای محل کار مشخص و حرفه مشخص صادر می شود. بعد از گذشت 1 سال اجازه کار برای همان شغل، همان محل کار تا 3 سال دیگر قابل تمدید است

  1. مجوز کار نامحدود (suresiz calisma izni )

مطابق قانون 6458 افرادی که دارای مجوز اقامت طولانی مدت ترکیه هستند و یا افرادی که بدون وقفه به مدت 8 سال در ترکیه سابقه کار قانونی را داشته باشند می توانند مجوز کار نامحدود و دائم بدون در نظز گرفتن محدودیت و مکان خاصی دریافت کنند.

  1. مجوز کار مستقل (bagimsiz calisma izni)

به خارجیانی که در ترکیه به صورت مستقل کار کنند و حداقل 5 سال مشروط به اقامت مستمر و قانونی، ایجاد ارزش افزوده به لحاظ توسعه اقتصادی در مورد کارهایی که اذغان به انجام آن را داشته اند مجوز کار مستقل صادر می شود.

اجازه کار در ترکیه

اجازه کار در ترکیه

تمدید مجوز کار در ترکیه:

برای تمدید اجازه کار حداکثر 15 روز پس از مدت مجوز و 2 ماه پیش از پایان مدت اعتبار باید به وزارت کار ترکیه مراجعه نماید. وزارت کار موظف است حداکثر ظرف مدت 90 روز به پرونده رسیدگی کند و نتیجه را ابلاغ کند ولی در صورتیکه مدارک ناقص باشد این مدت بعد از تکمیل پرونده محاسبه می شود. وزارت کار ترکیه می تواند از منابع امنیتی درباره شخص تحقیق کند. پس از پایان بررسی پرونده، وزارت کار می تواند درخواست را بپذیرد و یا رد کند. در صورتیکه درخواست رد شود متقاضی می تواند ظرف مدت 30 روز پس از ابلاغ نتیجه، درخواست تجدید نظر کند. در صورتیکه وزارت کار به اعتراض پاسخ منفی دهد متقاضی می تواند به دادگاه شکایت نماید.

مطالب مشابه ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat
Powered by