کار در ترکیه| بررسی شرایط کار در ترکیه در سال ۲۰۲۰ + راه های پیدا کردن کار

کار در ترکیه دغدغه بسیاری از افراد برای مهاجرت و سفر به ترکیه است.  وقتی فکر مهاجرت به ترکیه می کنید مسئله ای که ذهن شما را درگیر می‌کند این است که چگونه در این کشور درآمد داشته باشیم؟ از کجا کار پیدا کنیم؟ قوانین کار در ترکیه چیست؟ چه شغلی برای ایرانیان مناسب است؟ حداقل حقوق قانون کار ترکیه برای ایرانیان چقدر است؟ اقامت ترکیه از طریق کار امکان پذیر است؟ و …

ما در این مقاله قصد داریم به صورت ساده جواب سوالات را بدهیم و شما را راهنمایی کنیم تا با دید باز به ترکیه سفر کنید.

کار در ترکیه

 کلاهبرداری کار در ترکیه، هوشیار باشید!

بازار کار در این کشور بسیار داغ است. بسیاری از افراد بدون اینکه اطلاعاتی از شرایط کار داشته باشند به این کشور سفر می کند.

شرکت های کاریابی زیادی در ترکیه حتی در ایران وجود دارد که به شما وعده های پوچ می دهند.

“ما بهترین شغل ها را با درآمد بالا برایتان پیدا میکنیم” ، “رویاهایتان را با ما به حقیقت تبدیل کنید”، “اگر به دنبال کار در ترکیه با درآمد میلیاردی هستید کافیست با ما تماس بگیرید”.  اینها نمونه تبلیغات واهی از چنین شرکت‌های کلاهبردار است که از شما هزینه‌های سنگینی دریافت می کنند و شما را راهی ترکیه می نمایند ولی وقتی به ترکیه رفتید خبری از کار و حقوق میلیاردی نیست.

شما علاوه بر اینکه باید به ایران برگردید، هزینه زیادی را نیز از دست خواهید داد. پس نباید به این تبلیغات خوش آب و رنگ توجهی داشته باشید و وسوسه شوید.

پیدا کردن کار در ترکیه

 راه های پیدا کردن کار در ترکیه

برای پیدا کردن کار در این کشور چندین روش وجود دارد که بتوانید با خیال راحت کار پیدا کنید.

اگر قصد دارید به ترکیه مهاجرت و کار کنید توصیه ما به شما این است که زبان ترکی استانبولی یاد بگیرید تا بتوانید راحت تر ارتباط برقرار کنید.

برای پیدا کردن کار مانند ایران که روزنامه های مختلفی وجود دارد و نیازمندی‌های خود را در روزنامه چاپ می‌کنند، در ترکیه نیز چنین روزنامه‌های وجود دارند مانند روزنامه پستا (Posta)، زمان (Zaman) و حوریت  .(Hurriyet)

شما می توانید با تهیه این روزنامه ها از قسمت آگهی های کاری شغل مورد نظر خود را پیدا کنید.

وب سایت ها و اپلیکیشن های معتبری هم وجود دارند که می توانید به آنها مراجعه کنید. در ادامه چند نمونه از این وب سایت ها را معرفی خواهیم کرد.

سایت های کاریابی در ترکیه

 وب سایت و اپلیکیشن های معتبر برای پیدا کردن کار در ترکیه

قوانین کار در ترکیه

قوانین کار در ترکیه برای ایرانیان و اتباع خارجی

زمانیکه شما کار پیدا کردید باید حتماً مجوز کار را نیز دریافت کنید و فقط پیدا کردن کار کفایت نمی‌کند.

شما بدون داشتن مجوز کار یا چالیشما ایزن، اجازه کار کردن را نخواهید داشت. ما در مقاله چالیشما ایزنی یا اجازه کار در ترکیه چیست و چطور آن را دریافت کنیم به طور کامل در این باره صحبت کرده‌ایم. اگر می خواهید بیشتر درباره این مسئله بدانید کافیست به این مقاله مراجعه کنید.

افراد می‌توانند بر اساس شرایط و مدتی که در ترکیه کار می کند مجوز کار دریافت کنند.  3 نوع مجوز کار در ترکیه وجود دارد:

 • مجوز کار محدود یا مدت‌دار

این مجوز یکساله بوده و برای محل کار مشخص و شغل مشخص صادر می شود. بعد از یک سال برای همان شغل همان محل کار قابل تمدید می‌باشد.

 • مجوز کار نامحدود یا دائم

در صورتی که 8 سال در ترکیه به صورت مداوم اقامت داشته باشید و به کار مشغول شده باشید بدون هیچ محدودیتی چه از لحاظ شغلی و چه از لحاظ محل کار یا (جغرافیای) برایتان مجوز کار نامحدود صادر خواهد شد و شما مجاز هستید با آن هر کجا که خواستید کار کنید.

 • مجوز کار مستقل

افرادی که در ترکیه مستقل کار می‌کنند یعنی زیر نظر کارفرمایی نیستند به شرطی که حداقل ۵ سال به صورت مستمر در ترکیه اقامت داشته باشند، مجوز کار مستقل صادر خواهد شد.

ساعات کاری در ترکیه

 ساعت کاری در ترکیه

ساعات کاری در ترکیه تقریباً 45 ساعت در هفته در روزهای دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۷ می باشد.

کارمندان معمولاً ۱۴ روز در سال می توانند مرخصی با حقوق داشته باشند و این تعداد روزها نسبت به ساعات کاری می‌تواند افزایش پیدا کند.

 لیست مشاغل پر طرفدار برای ایرانیان در ترکیه

آمارهای به دست آمده از وضعیت کار ایرانیان در ترکیه نشان می‌دهد که مشاغلی که در ادامه برایتان می‌آوریم بین ایرانیان بسیار پرطرفدار بوده است.

 • کار در رستوران
 • کار در کارگاه های تولیدی
 • آرایشگری
 • مشاور املاک
 • حسابدار
 • وکیل
 • صندوقدار
 • پرستار
 • منشی
 • عکاس
 • تکنسین کامپیوتر
 • راه اندازی رستوران
 • گل فروشی
 • راه اندازی مغازه کیف و کفش، بوتیک ، لباس نوزاد و ..

بیشتر بخوانید:  چطور با سرمایه کم در ترکیه صاحب کسب و کار شوید

حقوق وزارت کار در ترکیه

 حداقل حقوق وزارت کار در ترکیه برای ایرانیان و اتباع خارجی در سال ۲۰۲۰

در ابتدا نباید انتظار حقوق بالا و برابر با حقوق دریافتی یک شهروند ترک را داشته باشید. ترکیه کشور فرصت هاست اگر شما مهارت و تخصص بالایی داشته باشید و کارفرما از شما راضی باشد مسلماً حقوق شما برحسب آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد و حتی ممکن است حقوق بالاتر از یک شهروند ترک را داشته باشید.

آمارهای به دست آمده از حقوق دریافتی در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که حقوق پایه در ترکیه 1500 لیر بوده این در حالی است که در سال ۲۰۲۰ افزایش داشته و به ۲۳۲۴ رسیده است.

مطالب مشابه ...

۱ دیدگاه

 1. می 17

  […] که از شما پول کلانی را دریافت می کنند. اگر به دنبال کار در ترکیه هستید، ما در این مقاله  به شما سایت های معتبر کاریابی […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat
Powered by