هنگام سفر به ترکیه لیر ببریم یا دلار؟

هنگام سفر به ترکیه لیر ببریم یا دلار؟

20 آبان 1401

دانستنی

هنگام سفر به ترکیه لیر ببریم یا دلار؟

سوالی که خیلی از کاربرا از ما می پسند این است که در سفر به ترکیه لیر ببریم یا دلار؟ همانطور که می دانید واحد پول ترکیه لیره است و شما باید پول خود را به لیر داشته باشید تا بتوانید در ترکیه خرید کنید. این نکته هم باید عرض کنیم برخی از هتل ها، مراکز خرید قیمت ها را به دلار میگویند ولی به طور کلی باید حتما لیر هم داشته باشید. حال این سوال پیش می آید بهتر است دلار ببریم و در ترکیه چنج کنیم و یا کلا لیر با خود ببریم. با خواندن این مطلب شما می توانید جواب سوالتان را بگیرید و ما به شما می گوئیم که بهترین آنها کدام است.

برای سفر به ترکیه لیر ببریم یا دلار؟

اگر بخواهیم در یک کلمه جواب این سوال را به شما بگوئیم پاسخ آن دلار است. زیرا ارزش لیر در مقابل دلار کاهش پیدا کرده است. به عنوان مثال اگر شما 100 دلار داشته باشید می توانید آن را به قیمت 1860 لیر چنج کنید (قیمت ها کاملا بسته به روز است و نوسان قیمت دارد و این عدد تنها یک مثال است). نکته بعدی اینجاست که اگر شما در ترکیه دلار اضافه آوردید و زمانیکه به ایران برگردید خواستید پولتان را تبدیل به تومن کنید با قیمت بهتر از لیر می توانید پولتان را چنج کنید.

طبق آخرین آمارها، ترکیه در سال ۲۰۲۱ در رتبه اول بیشترین افت ارزش واحد پولی در برابر دلار با ۴۴.۳۵ درصد قرار گرفت و در این سال و ۲۰۲۲ برابری لیر در مقابل دلار در پایین‌ترین سطح خود طی سال‌های اخیر قرار گرفته است.

پس برای شما بهتر است دلار داشه باشید و مقدار کمی لیر با خود ببرید تا زمانیکه بخواهید پولتان را چنج کنید لیر داشته باشید.

صرافی

در استانبول پولمان را کجا چنج کنیم؟

شما وقتی به استانبول می روید باید بدانید پولتان را کجا و چکونه چنج کنید. از همین ابتدا باید به شما بگوئیم سعی کنید پولتان را در فرودگاه، مراکز خرید لوکس، طلافروشی ها چنج نکنید زیرا گرانتر حساب می کنند. بهتر است پولتان را در صرافی های بزرگ چنج کنید یا در صرافی هایی که در خیابان استقلال هستند چنج کنید. در ترکیه به صرافی Döviz گفته می شود اگر این کلمه را دیدید تعجب نکنید.

بهتر است کار تبدیل دلار و یا هر ارز دیگر به لیر را درساعات اداری بانک‌ها (دوشنبه تا جمعه از ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر) انجام دهید چون با قیمت بهتری ی توانید پولتان را چنج کنید. اگر در ترکیه حساب بانک زراعت داشته باشید می توانید به زراعت بانک مراجعه کنید و پولتان را چنج کنید.

اگر در مراکز خرید بودید و لیرتان تمام شد نگران نباشید زیرا تمامی مراکز خرید دارای صرافی هستند.

زمانیکه بلیط هواپیما را گرفتید می توانید برای دریافت ارز مسافرتی اقدام کنید. برای این کار با در دست داشتن بلیط هواپیما به یکی از شعبات بانک مرکزی (بانک ملی) میروید و اقدام به گرفتن ارز مسافرتی میکنید.

فروش ارز مسافرتی به چه کسانی ممنوع است؟

براساس بخشنامه بانک مرکزی به صرافی‌ها، فروش ارز مسافرتی به افراد دو تابعیتی و کسانی که در خارج از کشور اقامت دارند، ممنوع است.
به گزارش ایسنا، در بررسی میدانی از برخی صرافی‌ها دیده شد که بخشنامه‌ای از بانک مرکزی بر درب صرافی‌ها نصب شده و در یکی از بندهای آن ذکر شده که به افراد دو تابعیتی ارز مسافرتی تعلق نمی‌گیرد.
برای بررسی صحت و سقم این موضوع به گفت‌وگو با کامران سلطانی‌زاده - عضو کانون صرافان ایران - پرداختیم. وی در این رابطه به ایسنا گفت: طبق بخشنامه بانک مرکزی، ارز مسافرتی به افرادی تعلق می‌گیرد که فقط ویزای توریستی یا مسافرتی داشته باشند و کسانی که در خارج از کشور اقامت داشته باشند، مشمول دریافت ارز مسافرتی نمی‌شوند.
وی افزود: افراد دو تابعیتی نیز نمی‌توانند ارز مسافرتی دریافت کنند و صرافی‌ها نیز از فروش ارز به این افراد منع شده‌اند.
عضو کانون صرافان در ادامه گفت: در این زمینه، کسی که در خارج از کشور زندگی می‌کند یا اقامت کشوری به غیر از ایران را دارد، از آنجا که این فرد عملا در آن کشور درآمد دارد، به همین دلیل قرار نیست تا با تخصیص ارز مسافرتی به آن‌ها بار هزینه مسافرت او بر ارز دولتی تحمیل شود.
طبق این گزارش، براساس بخشنامه بانک مرکزی، حداکثر میزان فروش ارز توسط شرکت‌های صرافی به هر ایرانی بالای ۱۸ سال و یکبار در سال تا سقف مقرر برای کشورهای با ویزا به صورت هوایی معادل ۲۰۰۰ یورو، برای کشورهای بدون ویزا به صورت هوایی ۳۰۰ یورو و مسافرتی به صورت زمینی، ریلی و دریایی نیز ۳۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزهاست.