متحد پیشین اردوغان از حزب عدالت و توسعه جدا شد

متحد پیشین اردوغان از حزب عدالت و توسعه جدا شد

15 شهریور 1401

اخبار ترکیه

متحد پیشین اردوغان از حزب عدالت و توسعه جدا شد
معرفی پروژه های ساختمانی ترکیه
«علی باباجان» از اعضای بنیانگذار حزب «عدالت و توسعه» و از متحدان پیشین «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه از این حزب جدا شد.
به گزارش رویترز، باباجان معاون پیشین نخست وزیر ترکیه روز دوشنبه دلیل جداییش از حزب عدالت و توسعه را "اختلافات عمیق" با مسیر حرکت حزب اعلام کرده و گفت ترکیه به چشم انداز جدیدی نیاز دارد.
باباجان به همراه «عبدالله گل» رئیس جمهور پیشین ترکیه قصد دارند حزب سیاسی جدیدی را تاسیس کنند؛ اقدامی که می‌تواند حمایت از حزب اردوغان در پی شکست در انتخابات شورا‌های استانبول در ماه جاری را بیش از پیش کاهش دهد.
باباجان در استعفانامه‎اش گفته " ترکیه در شرایط امروز به چشم انداز جدیدی برای آینده اش نیاز دارد. کشور نیازمند تحلیل‌های درست در همه عرصه ها، استراتژی‌های توسعه یافته جدید، برنامه‌ها و طرح‌های تازه است. "
وی ضمن اجتناب ناپذیر دانستن تلاش‌های جدید برای حال و آینده ترکیه گفت: "من و بسیاری از دوستانم برای چنین تلاشی مسئولیت بزرگ و تاریخی را حس می‌کنیم. "
برگزاری مجدد انتخابات شورا‌ها در استانبول در ۲۳ ژوئن (۲ تیر) که با اعتراض حزب حاکم تجدید شد، بزرگ‌ترین شکست انتخاباتی زندگی سیاسی اردوغان محسوب می‌شود. شکست حزب عدالت و توسعه در بزرگ‌ترین شهر ترکیه منتقدان درون حزب حاکم را متقاعد کرد که این کشور به حزبی تازه نفس نیازمند است.
باباجان در نخستین سال‌های حاکمیت حزب عدالت و توسعه در ترکیه به وزارت اقتصاد و نیز خارجه منصوب شد. وی در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ در سمت معاون نخست وزیر ترکیه مشغول فعالیت بود.
منبع: قطره
در آقای ترکیه هدفمند تبلیغ کن