نحوه دریافت شماره مالیاتی (Vergi Numara) در ترکیه

نحوه دریافت شماره مالیاتی (Vergi Numara) در ترکیه

15 شهریور 1401

حقوقی

نحوه دریافت شماره مالیاتی (Vergi Numara) در ترکیه

شماره مالیات در ترکیه یک کد ۱۰ رقمی است که اتباع خارجی باید برای انجام امور مختلف مانند خرید ملک در ترکیه ، اجاره آپارتمان در ترکیه ، ثبت شرکت در ترکیه،‌ افتتاح حساب در بانک های ترکیه و ... دریافت کنند. نکته مهمی که باید در مورد نحوه دریافت شماره مالیات ترکیه بدانید این است که گرفتن این شماره ربطی به پرداخت مالیات شما ندارد و یک کد شناسایی است که هر کسی میتواند آن را داشته باشد. اگر شما فردی هستید که قصد مهاجرت به ترکیه و زندگی در آنجا را دارید، البته بدون توجه به منطقه و شهر ترکیه، ابتدا باید برای دریافت شماره مالیات (Vergi Numara) اقدام کنید. فرقی نمی کند این کد را از کدام شهر گرفته اید، می توانید در سراسر ترکیه و در تمام ادارات و موسسات از آن استفاده کنید. در این مطلب قصد داریم شما را با نحوه دریافت آن آشنا کنیم.

شماره مالیات (Vergi Numara) در ترکیه به چه معناست؟

همانطور که گفته شد کد مالیاتی یک عدد ۱۰ رقمی است که افراد برای انجام کلیه امور اداری و مالی خود در ترکیه باید آن را داشته باشند. علاوه بر اتباع خارجی ، شماره شناسایی مالیاتی نیز به شرکت ها داده می شود. شماره مالیاتی در ترکیه کد خاصی است که به نام شخص صادر می شود و تغییر نمیکند.

طبق قانون مالیات ۳ جولای ۱۹۹۵، هر شخص حقیقی و حقوقی که شهروند جمهوری ترکیه باشد باید شماره مالیاتی دریافت کند. از طرفی کلیه اتباع خارجی که قصد زندگی یا کار در ترکیه را دارند ملزم به دریافت این کد هستند.

معرفی پروژه های ساختمانی ترکیه

شماره مالیات برای موارد زیر استفاده می شود

افتتاح حساب ، گرفتن وام، کلیه خدمات بانکی، خرید آپارتمان،‌ اجاره آپارتمان،‌ گرفتن نوماراتاژ، نفوس،‌خرید خودرو، ثبت شرکت، اخذ اقامت ترکیه،‌اخذ ویزای کار، انجام امور اداری و ...

هزینه های اخذ شماره مالیات در ترکیه

اگر می خواهید برای Vergi Numara در ترکیه اقدام کنید، نیازی به پرداخت هزینه ندارید زیرا دریافت این شماره رایگان است.

نحوه دریافت شماره مالیاتی در ترکیه

شما به دو روش می توانید این شماره را دریافت کنید:

روش اول:

 می توانید با در دست داشتن اصل و کپی پاسپورت خود به اداره مالیات مراجعه کنید. پس از پرکردن فرم مربوط به اطلاعات شخصی و آدرس محل سکونت خود، به راحتی می توانید شماره مالیات را دریافت کنید. فرآیند صدور شماره مالیاتی حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد.

روش دوم:

 می توانید بدون مراجعه به اداره مالیات به صورت آنلاین درخواست شماره مالیات دهید. می توانید به https://ivd.gib.gov.tr مراجعه کرده و مشخصات خود را تکمیل کنید تا بتوانید شماره خود را دریافت کنید.

Vergi Numara

در مرحله اول شما وارد سایتی که در بالا گفته ایم می شوید و در صفحه اصلی روی گزینه Yabancılar İçin Potansiyel Vergi Kimlik Numarası کلیک می کنید. صفحه ای برایتان باز می شود که باید مشخصات خود را وارد کنید.

Vergi Numara

Vergi Numara

 فایل pdf برای شما باز می شود میتوانید آن را دانلود کنید . این همان شماره مالیاتی یا Vergi Numara شماست.

درخواست مشاوره در ترکیه

استعلام شماره شناسایی مالیاتی شما

اگر شماره مالیات خود را فراموش کرده اید یا می خواهید شماره مالیات خود را پیگیری کنید، می توانید با ورود به وب سایت خدمات مالیاتی ترکیه ، شماره مالیات خود را استعلام کنید .

شما می توانید با وارد کردن شماره پاسپورت خود در سایت رسمی وارد صفحه خود شوید و پس از وارد کردن شماره گذرنامه وارد صفحه شده و می توانید استعلام مورد نیاز خود را انجام دهید. اگر اطلاعات خود را ناقص وارد کرده باشید، صفحه باز نمی شود. بنابراین حتما اطلاعات خود را به صورت صحیح و کامل وارد کنید.

چگونه شماره مالیات شرکت را استعلام کنیم؟

برای استعلام شماره مالیاتی شرکت می توانید از قسمت بررسی سایت اداره مالیات ترکیه استعلام بگیرید. اگر شرکتی را در ترکیه ثبت کرده اید، با وارد کردن این کد، نه تنها به اطلاعات شرکت، بلکه به میزان مالیات و پایه مالیاتی انباشته شده در دو سال گذشته نیز به راحتی دسترسی خواهید داشت.

شما باید هویت خود را در سایت تایید کنید. پس از ورود به سیستم، تراکنش های شما قابل پیگیری است. پس از ورود، در قسمت جستجو عبارت "Tax Identification Number" یا "District and Tax Office" را تایپ کنید و صفحه کد مالیاتی ظاهر می شود.

سوالات متداول

1. از کجا می توان شماره مالیات در ترکیه دریافت کرد؟

شهروندان ترکیه نیازی به داشتن شماره مالیات ندارند، اما شهروندان خارجی در ترکیه می توانند برای دریافت شماره مالیات از ادارات مالیات (Vergi Dayresi) در هر استان یا شهری که در آن زندگی می کنند، درخواست دهند.

2. آیا برای شماره مالیات پرداخت خواهم کرد؟

خیر، هیچ هزینه ای برای دریافت شماره مالیات وجود ندارد.

3. اگر شماره مالیات خود را گم کنم چه کار کنم؟

با مراجعه به اداره مالیات می توانید شماره مالیات خود را پس بگیرید یا با وارد کردن مشخصات خود از وب سایت اداره مالیات دریافت کنید.

5. من یک شهروند ترکیه هستم که در خارج از کشور زندگی می کنم، چگونه شماره مالیات خود را دریافت کنم؟

حتی اگر در آن سوی دنیا زندگی می کنید، اگر شهروند ترکیه هستید، می توانید از شماره شناسایی خود به عنوان شماره مالیات شخصی استفاده کنید. اگر شهروند غیر ترکیه ای هستید، می توانید شماره پاسپورت خود را وارد کنید.