معرفی موزه های استانبول

معرفی موزه های استانبول

6 خرداد 1402

جاذبه گردشگری

معرفی موزه های استانبول

استانبول که دارای دو بخش (قسمت اروپایی و آسیایی) است بزرگترین شهر ترکیه محسوب می شود و مجموعه ای از موزه ها را در خود جای داده است. استانبول یک کلان شهر  که بیش از 15 میلیون نفر را در خود جای داده است، این شهر به عنوان پرجمعیت ترین شهر ترکیه، مجموعه ای از موزه های عمومی و خصوصی جذاب دارد. بر اساس گزارش موسسه آمار ترکیه، در سراسر ترکیه، حدود 400 موزه وجود دارد. بیشتر آنها در استانبول واقع شده‌اند و دارای 75 موزه هستند که انواع مختلفی از مصنوعات را به نمایش می‌گذارند و فرصتی برای کشف میراث غنی این کشور ارائه می‌دهند. در این مطلب درباره موزه های استانبول صحبت کرده ایم.

معرفی موزه های استانبول - Istanbul museums

در آقای ترکیه هدفمند تبلیغ کن

موزه-باستان-شناسی

  • موزه باستان شناسی استانبول - Archaeological Museum

این مجموعه در اواخر قرن نوزدهم توسط معمار والوری و به لطف تلاش های فراوان نقاش مشهور ترک عثمان حمدی بیگ ساخته شد.  مجموعه بزرگی از مصنوعات و آثار هنری متعلق به یونان باستان، روم و سایر تمدن های آناتولی را در خود جای داده است که قدمت آن به قرن ششم قبل از میلاد باز می گردد. تابوت اسکندر مقدونی، تابوت زنان عزادار و دیگر تابوت های باستانی و اشیاء مختلف یافت شده در حفاری از جالب ترین قطعات آن هستند.

این موزه در سال 1917 توسط هلیل الدم بیگ طراحی و افتتاح شد. این مجموعه از حدود 15000 قطعه باستان شناسی تشکیل شده است. این مجموعه موزه مجموعه وسیعی از مصنوعات تمدن های باستانی از جمله امپراتوری عثمانی، امپراتوری بیزانس و امپراتوری روم را در خود جای داده است.

همه روزه از ساعت 09:30 الی 16:30 باز است

آدرس: Cankurtaran, 34122 Fatih/İstanbul, Türkiye

موزه-آتاتورک

  • موزه آتاتورک - Ataturk Museum

خانه ای که مصطفی کمال آتاتورک قبل از جنگ استقلال در طول اقامتش در استانبول بین سال های 1918 و 1919 در آن زندگی و کار می کرد، در ابتدا در سال 1908 ساخته شد و در سال 1943 توسط شهرداری استانبول بازسازی شد و در سال 1981 به روی عموم باز شد. طبقه بالای این ساختمان به مادرش و خواهرش مکبوله اختصاص داشت، در همین حال آتاتورک از طبقه وسط برای خود و طبقه پایین برای افسر وفادارش استفاده می کرد.

در این موزه عکس هایی از آتاتورک از زمان تولد تا زمان مرگش و همچنین برخی از لباس ها، وسایل شخصی و نقاشی های او به نمایش گذاشته شده است. این در خیابان هالاسکارگزی در منطقه شیشلی واقع شده است.

همه روزه از ساعت 09:30 تا 16:00 به جز پنجشنبه ها و یکشنبه ها باز است.

آدرس: Meşrutiyet, Halaskargazi Cd. No:140, 34363 Şişli/İstanbul, Türkiye

موزه-توپکاپی

  • موزه کاخ توپکاپی  -  Topkapi Palace Museum

این اقامتگاه سابق سلاطین عثمانی اکنون به موزه ای تبدیل شده است که سبک زندگی مجلل خانواده سلطنتی را به نمایش می گذارد. بازدیدکنندگان می‌توانند از اتاق‌ها، حیاط‌ها و باغ‌های کاخ دیدن کنند.

موزه کاخ توپکاپی یک قصر تاریخی است که در استانبول ترکیه واقع شده است. تقریباً 400 سال اقامتگاه اصلی سلاطین عثمانی بود و اکنون یک جاذبه توریستی و موزه محبوب است. مجموعه کاخ شامل چهار حیاط اصلی و بسیاری از ساختمان های کوچکتر از جمله حرمسرا است که خانواده سلطان در آن زندگی می کردند.

این موزه مجموعه وسیعی از مصنوعات عثمانی از جمله سلاح، زره، منسوجات، سرامیک و خوشنویسی را در خود جای داده است. یکی از مشهورترین نمایشگاه ها خنجر توپکاپی است که با الماس و دیگر سنگ های قیمتی پوشیده شده است.

آدرس: Cankurtaran Mh., 34122 Fatih / Istanbul, Türkiye

موزه-پرا

  • موزه پرا - Pera Museum

یکی دیگر از موره های استانبول که طرفداران زیادی دارد موزه پرا است.  این موزه که در منطقه بی اوغلو واقع شده است،  این موزه در جولای 2005 توسط بنیاد Suna-Inan Kirac افتتاح شد. ساختمان قدیمی در ابتدا در سال 1893 توسط معمار Achille Manousos ساخته شد و اخیراً برای موزه مدرن بازسازی شده است. کاشی‌های Kütahya، وزن‌ها و اندازه‌های آناتولی، و مجموعه‌های نقاشی پرتره‌های شرقی، نمایشگاه‌های دائمی این موزه هستند. یکی از مشهورترین نقاشی‌های موزه، نقاشی «The Tortoise Trainer» عثمان حمدی (به ترکی Kaplumbaga Terbiyecisi) است. علاوه بر این، سه گالری هنری و یک تالار از جمله امکانات این موزه است.

آدرس: Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No:65, 34430 Beyoğlu/İstanbul, Türkiye

موزه-استانبول

  • موزه هنر مدرن استانبول - Istanbul Modern Art Museum

این موزه هنرهای معاصر آثار هنرمندان ترک و همچنین هنرمندان بین المللی را به نمایش می گذارد. همچنین میزبان نمایشگاه ها و رویدادهای موقت است. این موزه درهای خود را در دسامبر 2004 باز کرد، این اولین موزه هنر مدرن و معاصر در استانبول است. این موزه که متعهد به اشتراک خلاقیت هنری و هویت فرهنگی ترکیه با دنیای هنر محلی و بین‌المللی است، میزبان طیف وسیعی از فعالیت‌ های مختلف است. ساختمان موزه در مه 2023 در اسکله کشتی کروز Galataport در محله Tophane به طور کامل بازسازی و بازگشایی شد. در سالن های نمایشگاه دائمی و موقت، گالری عکاسی، فضاهایی برای برنامه های آموزشی و اجتماعی، کتابخانه، سینما، کافه و فروشگاه سوغات، فعالیت های فرهنگی متنوعی ارائه می دهد. تقریباً همه چیز در مورد هنرهای مدرن ترکیه را می توان در این موزه خصوصی پیدا کرد.

آدرس: Kılıçali Paşa, Tophane İskele Cd. No:1/1, 34433 Beyoğlu/İstanbul, Türkiye

ساکیپ-یابانجی

  • موزه ساکیپ ساپانجی -  Sakıp Sabancı

این موزه خصوصی که در ساحل بسفر در منطقه Emirgan قرار دارد، هنر و فرهنگ ترکیه را با تاکید بر خوشنویسی و هنر اسلامی به نمایش می گذارد. ساختمانی که امروزه به عنوان عمارت اسب در تنگه بسفر شناخته می شود در قرن نوزدهم ساخته شد و سال ها به خانواده سابانچی تعلق داشت. درست قبل از مرگ ساکیپ سابانچی، این عمارت به موزه تبدیل شد و با وسایل آنتیک و مجموعه های هنری خود در معرض دید عموم قرار گرفت. هر از چند گاهی میزبان نمایشگاه های بزرگی از هنرمندان بین المللی مانند پابلو پیکاسو، رودن و غیره است.

آدرس: Emirgan, Sakıp Sabancı Cd. No:42, 34467 Sarıyer/İstanbul, Türkiye

موزه-های-استانبول

  • ملک های زیر ۱۰۰ هزار دلار

    موزه رحمی ام کوچ - Rahmi M Koç Museum

این موزه صنعتی وسایل حمل و نقل، ماشین آلات، ابزار علمی، وسایل ارتباطی، اسباب بازی ها و عروسک های دوره های مختلف تاریخ را به نمایش می گذارد. موزه رحمی ام کوچ یک موزه صنعتی خصوصی واقع در استانبول ترکیه است. این موزه توسط رحمی ام کوچ، یک تاجر و نیکوکار برجسته ترک، در سال 1991 تأسیس شد. این موزه در یک ساختمان تاریخی قرار دارد که زمانی کارخانه لنگر اولین شرکت صنعتی امپراتوری عثمانی، زرادخانه نیروی دریایی امپراتوری بود.

مجموعه موزه شامل بیش از 50000 شی مرتبط با تاریخ حمل و نقل، صنعت و ارتباطات در ترکیه است. این نمایشگاه‌ها از ماشین‌های عتیقه و موتور سیکلت گرفته تا موتورهای بخار و هواپیما را شامل می‌شود. همچنین نمایش هایی در مورد تاریخ دریایی، از جمله مدل های کشتی ها و قایق های دوره های مختلف وجود دارد.

علاوه بر مجموعه دائمی خود، میزبان نمایشگاه های موقت با موضوعات مختلف مرتبط با علم و فناوری است. همچنین برنامه های آموزشی برای کودکان و بزرگسالان از جمله کارگاه های آموزشی در زمینه رباتیک و کدنویسی ارائه می دهد.

موزه رحمی ام کوچ یکی از برترین موزه‌های استانبول به حساب می‌آید و بازدیدکنندگان از سراسر جهان را به خود جذب می‌کند. ماموریت آن ترویج درک میراث صنعتی ترکیه و الهام بخشیدن به نسل های آینده برای دنبال کردن مشاغل در علم و فناوری است.

آدرس: Piri Paşa, Hasköy Cd. No:5, 34445 Beyoğlu/İstanbul, Türkiye