نوماراتاژ چیست و چگونه باید آن را دریافت کنیم؟

نوماراتاژ چیست و چگونه باید آن را دریافت کنیم؟

15 شهریور 1401

حقوقی

نوماراتاژ چیست و چگونه باید آن را دریافت کنیم؟

همانطور که می دانید هر تبعه خارجی برای اینکه بخواهد بیش از ۹۰ روز در ترکیه بماند باید اقدام به دریافت اقامت ترکیه کند. چندین را برای دریافت اقامت وجود دارد که ما در مقاله راه های دریافت اقامت ترکیه آنها را بررسی کرده ایم. حال می خواهیم در این مطلب درباره نوماراتاژ صحبت کنیم. با خواندن ای مطلب شما یاد می گیرید که نوماراتاژ چیست؟ چگونه باید نوماراتاژ را دریافت کنید و برای دریافت آن چه مدارکی نیاز است؟

نوماراتاژ چیست؟

نوماراتاژ تایید پلاک و آدرس شماست که در شهرداری ثبت شده است. به دلیل اینکه بسیاری از افراد با قراردادهای فیک اقدام به دریافت اقامت ترکیه می کردند،‌ اداره مهاجرت در رابطه با آدرس مقرراتی را وضع کرد. اخیرا اداره مهاجرت ترکیه در رابطه با گرفتن اقامت ترکیه برای کسایی که برای اولین بار قصد دارند با اجاره و یا خرید ملک اقامت دریافت کنند مدرک جدید را به مدارک درخواستی اضافه کرده است. تا قبل از سال ۲۰۲۲ قراداد اجاره محضری برای اداره مهاجرت کفایت می کرد ولی از سال ۲۰۲۲ اداره مهاجرت ترکیه برای اینکه دیگر افراد نتوانند با قراردادهای فیک اقامت دریافت کنند،‌ نوماراتاژ را نیز به مدارک مورد نیاز اضافه کرد. گفتن این نکته خالی از لطف نیست که نوماراتاژ را فقط کسانی باید دریافت کنند که برای بار اول قصد دریافت اقامت ترکیه را دارند برای تمدید اقامت نیازی به دریافت نوماراتاژ نیست و همان نفوس کفایت می کند.

بیشتر بخوانید: دریافت اقامت ترکیه برای بار اولی ها

پس مدارکی که برای دریافت اقامت ترکیه باید به اداره مهاجرت تحویل دهید در زیر آمده است

همه چزی درباره ی زندگی در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت ترکیه:

۱- بیمه (مبلغ بیمه بر اساس سن افراد متغیر است)

۲- ۴ قطعه عکس

۳- کپی برگه های راندوو

۴- ورگی نوماراسی (مالیات)

۵- قرارداد خانه (باید حتما نوتر شود)

۶- فیش واریز حق خاک

۷- نوماراتاژ

درخواست مشاوره در ترکیه

چگونه باید نوماراتاژ را دریافت کنید

دریافت نوماراتاژ کار سختی نیست. باید مدارکی که در ادامه برایتان لیست میکنیم را به شهرداری منطقه خود ببرید و نوماراتاژ را دریافت کنید. هزینه گرفتن نوماراتاژ 100 تا 140 لیر است.

مدارک لازم برای دریافت نوماراتاژ

۱- ارائه پیامک راندوو

۲- کپی سند مالکیت

۳- اجاره نامه رسمی که در دفاتر نوتر ثبت شده است

۴- کپی پاسپورت