هر آنچه که باید درباره ماه رمضان در ترکیه بدانید!

هر آنچه که باید درباره ماه رمضان در ترکیه بدانید!

19 اسفند 1401

دانستنی

هر آنچه که باید درباره ماه رمضان در ترکیه بدانید!

ترکیه کشوری آزاد است ولی با این حال اکثر جمعیت این کشور را مردم مسلمان تشکیل داده اند. مردم ترکیه به ماه رمضان اعتقاد خاصی دارند و اکثر آنها این ماه را مانند هر کشور مسلمان دیگر روزه می گیرند. تاریخ شروع این ماه هر سال بر اساس تقویم قمری مسلمانان محاسبه می‌شود. شب‌های ماه رمضان در ترکیه به طور عمومی با افطاری خاص و مراسم دینی همراه است. در این مطلب قصد داریم درباره این ماه بیشتر توضیح دهیم. با خواندن این مطلب پاسخ سوالاتی مثل تاریخ ماه رمضان در ترکیه، ساعات فعالیت جاذبه های گردشگری، رستوران ها، بارها، تعطیلات عید فطر و .. را می دهیم پس تا آخر این مطلب با آقای ترکیه همراه باشید.

ماه رمضان در ترکیه

همانطور که در بالا نیز گفتیم ترکیه کشوری مسلمان است  مردم این ماه را روزه می گیرند ولی از آنجا که ترکیه کشوری توریستی است و هر ماه سال هزاران توریست از شهر های مختلف ترکیه دیدن می کنند بنابراین محدودیتی برای خوردن و آشامیدن وجود ندارد.

یکی از رسوم جالب که در این ماه وجود دارد این است که در وقت سحر عده ای از مردم طبل به دست در محله ها و کوچه ها میگردند و با زدن طبل مردم را برای سحر بیدار می کنند. اگر در این ماه به ترکیه سفر می کنید حتما صدای زدن طبل را خواهید شنید.

ملک های زیر ۱۰۰ هزار دلار

تاریخ ماه رمضان در ترکیه سال 2023

تاریخ این ماه در سال 2023 در ترکیه روز پنج شنبه 23 مارس (3 فروردین 1402) می باشد.

در این ماه، اکثر مسلمانان ترکیه از سحر تا افطار مثل هر کشور مسلمان دیگر نه غذا می خورند و نه آب می نوشند و انجام هرگونه عمل گناه در طول روز خودداری می کنند و در ساعات روزه داری اعمال خاصی را رعایت می کنند.

آیا رستوران ها در ماه رمضان در ترکیه باز هستند؟

جواب این سوال بله است. اغلب کافه ها، رستوران ها در ترکیه باز هستند و پذیرای مهمان هستند. برخی از رستوران ها هم هستند که از افطار تا سحر باز هستند و ساعات فعالیت آنها با سایر ماه های دیگر فرق می کند. البته در شهرهای بزرگ و توریستی مثل استانبول به دلیل اینکه توریست و گردشگر زیادی دارد اکثر رستوران ها و کافه ها باز هستند و روال عادی دارند.

شرایط سفر به ترکیه در ماه رمضان

اگر می خواهید در این ماه به ترکیه سفر کنید باید بدانید که شما هیچ محدودیتی از خوردن و آشامیدن ندارید. اکثر مراکز خرید تا ساعت 18 یا 19 باز هستند

اکثر کلاب ها باز هستند

شهر از زمان افطار تا سحر پرجنب و جوش تر می شود و برخی از رستوران ها از افطار تا سحر باز هستند.

رستوران ها در شهرهای توریستی مثل استانبول باز هستند، در شهرهای کوچک تر 50 درصد رستوران ها و کافه ها در طول روز باز هستند و در شهرهای مذهبی به ندرت باز هستند

همه چزی درباره ی زندگی در ترکیه

آداب و رسوم ماه رمضان در ترکیه

رمضان ماه مهمی در ترکیه است و کل کشور در این زمان حال و هوای جشن به خود می گیرد. علاوه بر مراسم مذهبی، آداب و رسوم فرهنگی و اجتماعی نیز وجود دارد که منحصر به ترکیه است. برخی از این آداب و رسوم عبارتند از:

  • افطار سنتی: در ترکیه معمولاً مردم غذاهای سنتی ماه رمضان مانند خرما، سوپ و شیرینی را تهیه می کنند و به اشتراک می گذارند.
  • اذان: اذان یکی از جنبه های مهم ماه رمضان در ترکیه است. در سراسر کشور پنج بار در روز شنیده می شود و به مسلمانان یادآوری می کند که نماز بخوانند و روزه بگیرند.
  • فانوس های رمضانی: یکی دیگر از سنت های منحصر به فرد در ترکیه استفاده از فانوس های ماه رمضان است . از این فانوس های رنگارنگ برای تزئین خانه ها و خیابان ها در ماه رمضان استفاده می شود.
  • اعمال خیریه: ماه رمضان در ترکیه زمان انفاق است. بسیاری از مردم به نیازمندان پول یا غذا اهدا می‌کنند و اغلب برنامه‌ها و رویدادهای ویژه‌ای برای کمک به کسانی که نیازمند هستند برگزار می‌شود.
  • کاهش ساعات کاری: بسیاری از مشاغل در ترکیه ساعات کاری خود را در ماه رمضان کاهش می دهند. این امر برای این است که کارمندان بتوانند روزه بگیرند و در مراسم مذهبی شرکت کنند.
  • برنامه های تلویزیونی ماه رمضان: معمولا شبکه های تلویزیونی ترکیه در این ماه برنامه های تلویزیونی ویژه رمضان را پخش می کنند. این نمایش ها اغلب درام یا کمدی هستند و برای جلب توجه خانواده ها و گرد هم آوردن آنها در ماه رمضان طراحی شده اند.
  • بازارهای شبانه: بسیاری از شهرهای ترکیه در ماه رمضان بازارهای شبانه خاصی دارند. این بازارها تا پاسی از شب باز هستند و انواع غذاها، نوشیدنی ها و سایر کالاها را در اختیار مردم قرار می دهند.
  •  شب قدر: شب قدر یا لیلة القدر را مهم ترین شب ماه مبارک رمضان می دانند. اعتقاد بر این است که این شبی است که برای اولین بار قرآن بر پیامبر اسلام نازل شد. در ترکیه معمول است که مردم تمام شب را بیدار بمانند و در این شب به نماز بمانند و به فعالیت های مذهبی دیگر بپردازند

تعطیلات عید فطر در ترکیه سال 2023

تعطیلات عید فطر از پنج شنبه تاریخ 20 آوریل شروع و تا یکشنبه 23 آوریل ادامه دارد. در این روز تمامی سیستم حمل و نقل عمومی مثل مترو، متروبوس، تراموا، کشتی و ... رایگان ارائه خدمت می کنند.