ولنتاین (روز عشاق) در ترکیه

ولنتاین (روز عشاق) در ترکیه

3 بهمن 1401

دانستنی

ولنتاین (روز عشاق) در ترکیه

روز ولنتاین یک جشن سنتی در ترکیه نیست، اما در سال های اخیر به ویژه در بین جوانان محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. بسیاری از مردم ترکیه روز ولنتاین را با دادن هدایایی مانند گل و شکلات، خرس و ... به عزیزان خود جشن می گیرند. برخی از زوج ها برای صرف غذای عاشقانه بیرون می روند یا با هم به سفر می روند. با این حال، به اندازه کشورهای غربی جشن گرفته نمی شود. در این مطلب درباره تاریخ ولنتاین یا روز عشق به میلادی و شمسی، چگونگی برگزاری جشن ولنتاین در ترکیه صحبت خواهیم کرد.

تاریخ ولنتاین 1401

روز ولنتاین یا روز عشق به تاریخ ایران مصادف با سه شنبه 25 بهمن 1401 می باشد. این روز برای زوج ها روز خوبی است اکثر عشاق به هم گل، جعبه شکلات هدیه می دهند. یکی از کادوهایی که در این روز میبینیم خرس است. عشاق به هم عروسک خرس در سایز های بزرگ و کوچک هدیه می دهند.

همه چزی درباره ی زندگی در ترکیه

تاریخ ولنتاین در سال  2023

تاریخ ولنتاین به میلادی مصادف با سه شنبه 14 فوریه 2023 است.

ولنتاین در ترکیه چگونه برگزار می شود؟

روز ولنتاین در ترکیه با نام Sevgililer Günü به معنای روز عاشقان نیز شناخته می شود. روزی است که زوج ها عشق و علاقه خود را به یکدیگر نشان می دهند.  روز ولنتاین عمدتا در کشورهای اروپایی جشن گرفته می شود، بنابراین شهروندان ترکیه، به ویژه افراد مذهبی، این تعطیلات را دوست ندارند. اما بخش دیگر جمعیت، به ویژه آنهایی که زوج هستند این روز را جشن می گیرند.

در استانبول، اغلب رستوران ها، مغازه ها، مراکز خرید مختلف تزئینات روز ولنتاین را دارند و از این طریق یک فضای جشن ایجاد می کنند.بسیاری از رستوران‌ها و کافه‌ها در روز ولنتاین تخفیف‌ها و برنامه های ویژه ارائه می‌کنند. همچنین لازم به ذکر است که روز ولنتاین در ترکیه تعطیل رسمی نیست. بنابراین، مشاغل و ادارات دولتی باز می مانند و مردم طبق معمول سر کار می روند.

در ترکیه با تزئینات زیبا در مراکز خرید، رستوران ها، فروشگاه های بزرگ، خیابان ها، ویترین فروشگاه ها و مکان های تفریحی روز عشق جشن گرفته می شود.

برخی از مردم ترکیه نیز یک جشن سنتی به نام Hıdırellez را جشن می گیرند که در 6 می جشن گرفته می شود و آن را جشن عشق و بهار نیز می دانند. این جشنی است که هم جوانان و هم افراد مسن به طور یکسان آن را جشن می گیرند و به عنوان یک روش سنتی جشن عشق در ترکیه محسوب می شود. همچنین شایان ذکر است که در سال‌های اخیر، برخی از گروه‌های مذهبی در ترکیه روز ولنتاین را یک رسوم وارداتی خارجی و مغایر با فرهنگ و ارزش‌های ترکیه دانسته‌اند در حالی که برخی دیگر آن را فرصتی برای ابراز عشق و محبت به شرکای عاشقانه خود می دانند.

هدیه روز ولنتاین را در کجای استانبول بخریم؟

در میان جواهرات پنهان بازار بزرگ که یکی از بزرگترین بازارهای جهان هستند، می توانید هدایای اصیل را بیابید. اگر کالاهای گران‌قیمت‌تری را ترجیح می‌دهید، مراکز خرید معروف استانبول مانند مرکز زورلو، مرکز خرید عمار، مرکز خرید وادی استانبول، ایستینیه پارک می تواند گزینه خوبی باشد.

درخواست مشاوره در ترکیه

کارهایی که در روز ولنتاین در استانبول می توانید انجام دهید

اول از هر چیزی این را بگوئیم که استانبول شهری رنگارنگ است. دارای جاذبه های گردشگری و مکان های تاریخی زیادی است. برای گشت و گذار در این شهر نباید منتظر مناسبت بود شما در هر زمان و در هر فصلی به استانبول سفر کنید شور و اشتیاق را خواهید دید. کنسرت های خیابانی، شب های زنده استانبول، شلوغی و رفت آمد زیاد و ... باعث می شود سفر به این شهر در هر فصلی لذت بخش باشد.

به اورتاکوی بروید

اورتاکوی یکی از مکان های دیدنی و مهم در استانبول است. در روز ولنتاین دختر و پسرهایی را می بینید که به اینجا می آیند و این روز را جشن می گیرند. می توانید به اورتاکوی یا ساحل بشیکتاش بروید و پل بغاز که قسمت اروپایی و آسیایی را بهم وصل میکند را ببینید. توصیه می کنیم وقتی هوا تاریک شد بروید زیرا نورهای این پل واقعا خیره کننده خواهد شد.

تپه پیر لوتی

بازدیدکنندگان از تپه پیر لوتی  از یک سناریوی دوست داشتنی با منظره معروفی که در سراسر شاخ طلایی امتداد دارد لذت ببرند. در یکی از کافه‌ها و رستوران‌های کلاسیک روی تپه، می‌توانید در حین لذت بردن از فضای رمانتیک، چای ترکی بنوشید.

قدم زدن در کنار ساحل ببک

یکی دیگر از مکان هایی که اکثر جوانان در روز ولنتاین در ترکیه می روند ساحل ببک است. اطراف این ساحل پر از کافه و رستوران با غذاهای خوشمزه است. می توانید به ببک بروید و روز عشق با شریکتان را در این مکان سپری کنید.