معرفی آنکارا دومین شهر بزرگ ترکیه

معرفی آنکارا دومین شهر بزرگ ترکیه

23 شهریور 1401

ترکیه گردی

معرفی آنکارا دومین شهر بزرگ ترکیه

آنکارا پایتخت ترکیه و بعد از استانبول به عنوان دومین شهر بزرگ ترکیه به حساب می آید. نام آنکارا از واژ سلتی گالاسیایی آنسیرا  به معنای لنگر  ریشه گرفته ‌است. این شهر به علت داشتن دانشگاه های زیاد، سفارت های متعدد و مراکز دولتی، جمعیت زیاد آن را دانشجویان، کارمندان و اتباع خارجی تشکیل داده اند. این شهر مرکز تجاری محسوب می شود و توریستی نیست اکثر کسایی که به آنکارا می روند به دلیل تجارت میروند اگر می خواهید به شهری بروید که توریستی باشد ما به شما شهر بزرگ استانبول را پیشنهاد می کنیم. در این مطلب درباره دومین شهر بزرگ ترکیه صحبت می کنیم و شما را با پایتخت ترکیه بیشتر آشنا خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: با استانبول شهر توریستی ترکیه آشنا شوید

  معرفی شهر آنکارا پایتخت ترکیه

این شهر که در بخش مرکزی آناتولی واقع شده است، دارای جمعیتی بالغ بر 5.1 میلیون نفر در مرکز شهری و بیش از 5.7 میلیون نفر در استان آنکارا است که آن را به دومین شهر بزرگ ترکیه پس از استانبول تبدیل می کند. در 23 آوریل 1920 مجلس بزرگ ملی ترکیه در آنکارا تاسیس شد که در جریان جنگ استقلال ترکیه به مرکز جنبش ملی ترکیه تبدیل شد.

آنکارا مرکز اصلی سیاسی و اداری کشور ترکیه است که از لحاظ موقعیت جغرافیایی بین ۴ کوه و ۳ رودخانه قرار دارد. شهری که مرکز فرهنگ، بازرگانی است. آنکارا در قدیم با نام های آنگورا و آنقره شناخته می شد و امروزه یکی از مهم ترین شهرهای اوراسیاست. این شهر از لحاظ صنعتی و تجاری  نقش مهمی در ترکیه دارد  در قدیم آنکارا به داشتن محصولاتی چون انگور، عسل، گلابی، مسقطی شهرت دارد و امروزه یکی از خشک ترین مناطق ترکیه به حساب می آید و به دلیل ساخت و سازهای زیاد، زمین های آن اغلب به مجتمع های تجاری و مسکونی تبدیل شده اند.

اقتصاد-آنکارا

ملک های زیر ۱۰۰ هزار دلار

اقتصاد و زیرساخت آنکارا

آنکارا از دیرباز یک منطقه کشاورزی مولد در آناتولی بوده است. در دوران عثمانی به دلیل تولید غنات، پنبه و میوه شناخته شده بود. همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم آنکارا به گلابی هایش معروف است یکی دیگر از محصولات طبیعی معروف این شهر نوع بوم عسل است که به دلیل رنگ روشنش شناخته شده است و بیشتر توسط مزرعه و باغ وحش جنگلی آتاتورک تولید می شود.

آنکارا مرکز شرکت‌های دفاعی و هوافضای دولتی و خصوصی ترکیه است که در آن کارخانه‌های صنعتی و مقر صنایع هوافضای ترکیه، MKE، ASELSAN، HAVELSAN، ROKETSAN، FNSS،  Nurol Makina،  و تعداد زیادی سایر شرکت ها مستقر هستند. صادرات این شرکت های دفاعی و هوافضا به کشورهای خارجی در دهه های گذشته به طور پیوسته افزایش یافته است. IDEF در آنکارا یکی از بزرگترین نمایشگاه های بین المللی صنعت تسلیحات جهانی است. تعدادی از شرکت های خودروسازی جهانی نیز دارای امکانات تولیدی در آنکارا هستند، مانند تولید کننده اتوبوس و کامیون آلمانی MAN SE. آنکارا میزبان منطقه صنعتی OSTIM، بزرگترین پارک صنعتی ترکیه است. درصد زیادی از مشاغل در آنکارا توسط نهادهای دولتی تامین می شود. مانند وزارتخانه ها، وزارتخانه ها و سایر نهادهای اداری دولت ترکیه. همچنین بسیاری از شهروندان خارجی به عنوان دیپلمات یا منشی در سفارتخانه های کشورهای متبوع خود مشغول به کار هستند.

آب و هوای آنکارا

آب و هوای آنکارا

آنکارا دارای آب و هوای قاره ای است، زمستان هایش به خاطر ارتفاع از سطح دریا، سرد و پربرف است و تابستان هایش گرم و خشک. تابستان هایش از سایر شهرهای ساحلی ترکیه مطبوع تر است. شب های تابستانی گاهی خنک هم می شود، آن قدری که لازم است ژاکتی به همراه داشته باشید. باران بیشتر در بهار و پاییز می بارد، اما معمولا مقدارش زیاد نیست و نباید نگران خیس شدن بشوید. آنکارا را بهتر است ماه های مه (اردیبهشت)، ژوییه (خرداد) و از سپتامبر تا نیمه اکتبر (از اواسط شهریور تا اواخر مهر) دید.

مردم آنکارا

قبل از هر چیزی گفتن این نکته خالی از لطف نیست که مساحت کل آنکارا برابر با ۲۵۱۶ کیلو متر مربع است و 92سال پیش در سال ۱۹۲۷ آنکارا جمعیتی برابر با ۷۵۰۰۰ نفر بود. بر اساس آخرین سرشماری در سال ۲۰۱۳ جمعیتی این شهر به ۴,۳۱۹,۱۶۷ نفر رسید، در این فاصله نسبتا کوتاه، آنکارا به ‌سرعت توسعه یافت. مردم این شهر بسیار مهربان، مهمان نواز و اجتماعی هستند و چانه زنی در خرید فرهنگ این مردم است.

راهنمای سیستم حمل و نقل در آنکارا

آنکارا یک راه آهن حومه ای به نام آنکارای (A1) و سه خط مترو (M1، M2، M3) دارد. متروی آنکارا با حدود 300000 مسافر روزانه خدمات رسانی می شود، در حالی که یک خط مترو  (M4) در حال ساخت است. یک تله کابین به طول 3.2 کیلومتر (2.0 مایل) با چهار ایستگاه، Şentepe را به ایستگاه مترو Yenimahalle متصل می کند.  ایستگاه مرکزی آنکارا یک مرکز اصلی ریلی در ترکیه است. راه آهن دولتی ترکیه خدمات قطار مسافربری را از آنکارا به شهرهای بزرگ دیگر مانندIstanbul, Eskişehir, Balıkesir, Kütahya, İzmir, Kayseri, Adana, Kars, Elâzığ, Malatya, Diyarbakır, Karabük, Zonguldak و Sivas  انجام می دهد. راه آهن رفت و آمد نیز بین ایستگاه های Sincan و Kayaş حرکت می کند. در 13 مارس 2009، سرویس راه آهن سریع السیر Yüksek Hızlı Tren (YHT) بین آنکارا و اسکی شهیر آغاز به کار کرد. در 23 آگوست 2011، یکی دیگر از خطوط پرسرعت YHT خدمات تجاری خود را بین آنکارا و قونیه آغاز کرد. در 25 ژوئیه 2014، خط آنکارا-استانبول پرسرعت YHT تاسیس شد.

فرودگاه بین المللی Esenboğa، واقع در شمال شرقی شهر، فرودگاه اصلی آنکارا است.

هزینه زندگی در آنکارا

میانگین هزینه در  شهر آنکارا در مقایسه با تهران و استانبول پایین‌ تر است و می توانید تفاوت قیمت ها را در هزینه‌های خوراک، پوشاک، اجاره، هزینه‌های حمل و نقل و… به خوبی مشاهده کنید. 

همه چزی درباره ی زندگی در ترکیه

6 حقیقت جالب درباره پایتخت ترکیه

1.مساحت کل آنکارا برابر با ۲۵۱۶ کیلومترمربع است یعنی چها برابر منچستر

2.موزه قوم‌شناسی آنکارا، یکی از محبوب‌ترین موزه‌های ترکیه است که به مطالعه تاریخ و فرهنگ مردم ترکیه در دوره‌های مختلف تاریخی می‌پردازد. این موزه در سال ۱۹۲۸ افتتاح شده است.

3.اولین نشانه‌های زندگی و تمدن در منطقه آنکارا، مربوط به عصر برنز است.

4.در سال ۱۰۷۳ برای اولین بار منطقه آنکارا، بانام «آنورا» شناخته شد و در سال ۱۹۳۰ این بخش رسما به آنکارا تغییر نام داد.

بز آنقره

5.یکی از نژادهای نادر بز، به نام «بز آنقره» در آنکارا یافت می‌شود. پشمی که از این بز به دست می‌آید، «موهر» یا «موهیر» نام دارد که یکی از گران‌قیمت‌ترین پشم‌های دنیا است. از دیگر نژادهای معروف حیوانات آنکارا می‌توان به خرگوش آنقره و گربه آنقره اشاره کرد.

6.گربه آنقره یکی از نژادهای گربه اهلی است، این نژاد از قدیمی‌ترین گربه‌هایی است که به وجود آمدن آن‌ها به‌صورت طبیعی اتفاق افتاده و زادگاه آن‌ها در ترکیه مرکزی، در ناحیه آنکارا است.