انواع ثبت شرکت در ترکیه، در ترکیه چه نوع شرکتی می توانیم به ثبت برسانیم

انواع ثبت شرکت در ترکیه، در ترکیه چه نوع شرکتی می توانیم به ثبت برسانیم

25 اسفند 1398

حقوقی

انواع ثبت شرکت در ترکیه، در ترکیه چه نوع شرکتی می توانیم به ثبت برسانیم
ترکیه دارای اقتصاد قوی است و مزایای زیادی را برای سرمایه‌گذاران فراهم آورده است. این کشور دارای رشد اقتصادی امیدوارکننده‌ای است و انتظار می‌رود یکی از سریع ترین اقتصادها را در بین اعضای OECD داشته باشد. ما در مقاله ثبت شرکت در ترکیه توضیحات  کلی را آورده ایم و حال نوبت آن است که شما را با انواع ثبت شرکت در ترکیه آشنا کنیم.

انواع ثبت شرکت در ترکیه

به طور کلی در ترکیه می توان ۵ شرکت ثبت کرد که در ادامه شما را با آنها آشنا می کنیم:

۱- شرکت با مسئولیت محدود

این نوع شرکت ها، پرطرفدارترین نوع ثبت شرکت در ترکیه هستند. شرکت با مسئولیت محدود با حداقل ۱ نفر و حداکثر ۵۰ نفر به ثبت می‌رسد. حداقل سرمایه مورد نیاز برای آن حدود ۱۰ هزار لیر در نظر گرفته شده است.  باید دو حساب ارزی یکی به نام خود شرکت و دیگری به نام مدیر شرکت افتتاح شود. سود و زیان این شرکت کاملا به میزان سهم فرد حقوقی یا حقیقی بستگی دارد، در صورتی که شرکت ورشکسته شد طلبکاران مجاز هستند به اندازه سهام شرکت درخواست کنند نه بیشتر از آن. به عبارت دیگر فقط سرمایه سهامداران از شرکت از بین میرود و طلبکار نمی تواند باقی بدهی خود را از اموال شرکای شرکت طلب کند. مدیران شرکت با مسئولیت محدود می توانند اتباع خارجی، شهروندان ترک و یا کسانی به غیر از سهامداران شرکت باشند. در این شرکت امکان عرضه سهام به عموم وجود ندارد. ثبت شرکت در ترکیه

۲-شرکت سهامی

برای ثبت شرکت سهامی حداقل نیازمند ۵ سرمایه گذار حقیقی یا حقوقی است که حداقل سرمایه مورد نیاز برای این نوع شرکت ها حدود ۵۰ هزار لیر  و سرمایه ثبت شده ۱۰۰ هزار لیر در نظر گرفته شده است. سهم ها در شرکتهای سهامی به قسمتهای مساوی تقسیم می شوند و سهامداران لازم نیست فقط یک سهم داشته باشند، می‌توانند به هر اندازه که می‌خواهند سهم خریداری کنند. میزان سود یا زیان هر سهامدار به میزان سهمی که دارند محاسبه خواهد شد. بر اساس قانون تجارت ترکیه، جلسات عمومی باید با حضور نمایندگانی از وزارت بازرگانی ترکیه برگزار شود. در ترکیه ۲ شرکت سهامی وجود دارد:
  • شرکت سهامی خاص
به شرکت‌های گفته می‌شود که کمتر از ۲۵۰ نفر سرمایه گذار داشته باشد.
  • شرکت سهامی عام
به شرکت های گفته میشود که بالای ۲۵۰ نفر سرمایه گذار داشته باشد.

۳- شرکت مختلط

در این نوع شرکت ها یک یا چند نفر از سهامداران مسئول بدهی و ضررهای شرکت می شوند و مابقی سهامداران فقط به اندازه سرمایه اولیه خود مسئول هستند. نکته قابل توجه این است که اشخاص حقوقی نمی‌تواند جزء شرکای ضامن باشند. انواع ثبت شرکت در ترکیه

۴- شرکت تضامنی

برای ثبت شرکت های تضامنی، حداقل به ۲ نفر نیاز است. شرکتی است که تحت اسم مخصوصی با دو یا چند شخص حقیقی با مسئولیت تضامنی ایجاد می‌شود. به بیان ساده‌تر تمامی شرکا به یک اندازه در برابر پرداخت بدهی ها مسئول هستند. اگر دارایی شرکت برای پرداخت بدهی کافی نبود هر یک از شرکا مسئول پرداخت کردن تمامی قروض می باشند حتی اگر میزان بدهی ها بیشتر از کل سرمایه شرکت باشد.

۵ -موسسات مالی و صرافی

این نوع از شرکت‌ها، شرکت سهامی به حساب می آیند با این تفاوت که باید برای ثبت آن به مراجع ذیربط مراجعه کنید تا مجوزهای لازم را دریافت کنید. مشکلی که وجود دارد این است که ثبت این شرکت ها بسیار پیچیده و سخت است و حتماً باید با یک وکیل باتجربه و حرفه‌‌ای مشورت کنید.