پاسپورت ترکیه، روشهای دریافت شهروندی به زبان ساده

پاسپورت ترکیه، روشهای دریافت شهروندی به زبان ساده

3 اسفند 1401

حقوقی

پاسپورت ترکیه، روشهای دریافت شهروندی به زبان ساده

ترکیه از آن دسته کشورهایی است که طرفداران زیادی دارد و به اتباع خارجی این اجازه را می دهد که با سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه  بتوانند پاسپورت ترکیه یا شهروندی ترکیه را دریافت نمایند.  در گذشته با خرید ملک به ارزش حداقل 250 هزار دلار می توانستید شهروندی ترکیه را دریافت کنید اما در سال ۲۰۲۲ قوانین گرفتن پاسپورت ترکیه دستخوش تغییراتی شده است. اعتبار و ارزش پاسپورت این کشور چقدر است؟ راه های گرفتن پاسپورت ترکیه کدامند؟ با پاسپورت ترکیه به چند کشور می توانیم بدون ویزا سفر کنیم؟ قوانین جدید برای اخذ پاسپورت این کشور کدام است و ... اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستنید که به دنبال پاسخ این سوالات هستید حتما تا آخر این مطلب با ما همره باشید تا جواب سوالات خود را بگیرید.

 اعتبار و ارزش پاسپورت ترکیه (turkey passport)

در ابتدا کمی درباره ارزش و اعتبار آن صحبت کنیم.

در سال ۲۰۱۹ ارزش پاسپورت ترکیه در بین جهان رتبه ۳۹ را از آن خود کرده است و دارندگان پاسپورت ترک می توانند بدون ویزا به ۷۲ کشور جهان، ۴۴ کشور ویزا در مقصد، سفر بدون ویزا یا با ویزا در فرودگاه مقصد ۱۰۴ کشور سفر کنند.

در سال 2023 ارزش پاسپورت ترکیه در بین جهان رتبه 52 اعلام شد. دارندگان پاسپورت این کشور می توانند بخ 110 کشور بدون ویزا سفر کنند. 

همه چزی درباره ی زندگی در ترکیه

 راه های گرفتن پاسپورت ترکیه

به طور کلی ۵ راه برای گرفتن پاسپورت ترکیه (turkey passport)وجود دارد:

 • خرید ملک به ارزش حداقل 400 هزار دلار
 • ازدواج با یک تبعه ترک
 • راه اندازی یک کسب و کار و ثبت شرکت و استخدام ۵۰ نیروی کار ترک
 • سپرده گذاری در بانک های ترکیه به ارزش حداقل ۵۰۰ هزار دلار
 • کار قانونی با بیمه حداقل ۵ سال
 • اخذ پاسپورت ترکیه با خرید اوراق بهادار

از بین این روش ها اگر بخواهیم بهترین و آسانترین راه را به شما معرفی کنیم خرید ملک به ارزش حداقل 400 هزار دلار است. روندکار به این صورت است که ابتدا متقاضی باید مشخص کند چه نوع سرمایه گذاری در ترکیه را می خواهد انجام دهد (خرید ملک، سپرده گذاری در بانک ترکیه ، ثبت شرکت و ...) در قدم بعدی باید مدارک مورد نیاز را تحویل دهد قدم سوم این است که باید درخواست مجوز اقامت نماید و در طول اقامت سرمایه گذاری متقاضی می تواند خارج ترکیه زندگی کند و هیچ اجباری نیست در ترکیه سکونت نماید. بعد از اخذ مجوز اقامت متقاضی می تواند برای شهروندی ترکیه اقدام کند. افرادی که قصد دارند پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری را دریافت نمایند و شهروندی ترکیه را دریافت کنند ابتدا باید یک حساب بانکی در یکی از بانک های ترکیه با نام خود داشته باشند.

بیشتر بخوانید: باز کردن حساب در بانک های ترکیه

 اگر قصد خرید خانه در ترکیه و شهرهای مختلف ترکیه را دارید و از قیمت ها اطلاعی ندارید می توانید به لینک هایی که در زیر هستند مراجعه کنید.

خرید خانه در استانبول

خرید آپارتمان در ازمیر

خرید آپارتمان در آنتالیا

خرید آپارتمان در آنکارا

روش های دریافت پاسپورت ترکیه - turkey passport

پاسپورت-ترکیه-با-خرید-ملک

قبل از سال ۲۰۲۲ می توانستید پرداخت مبلغ ملک را به صورت لیر انجام دهید ولی از سال ۲۰۲۲ ، کسانیکه قصد دارند با خرید ملک شهروندی ترکیه دریافت کنند دیگر نمی توانند با لیر معامله کنند. پرداخت مبلغ ملک حتما باید با دلار انجام شود و دلار باید از طریق حساب خریدار به حساب فروشنده و یا سازنده واریز شود. در حال حاضر حداقل مبلغ سرمایه گذاری ملکی برای دریافت پاسپورت ترکیه 400 هزار دلار است . اگر ملکی در ترکیه خریداری کنید که ارزش آن حداقل ۴۰۰۰۰۰ دلار باشد، می توانید شهروند ترکیه شوید. کسانی که در درخواست خود موفق شوند، برای همیشه شهروندی ترکیه را خواهند داشت و هر فرزندی که پس از آن متولد شود به عنوان شهروند ترک متولد خواهد شد. ترکیه به تابعیت دوگانه اجازه می دهد و به شما این امکان را می دهد که چندین تابعیت را در کنار شهروندی ترکی خود حفظ کنید. ولی اگر کمتر از این مبلغ بخواهید ملک خریداری کنید به شما اقامت ترکیه تعلق خواهد گرفت.

ترکیه ملک ها دو نوع سند دارند:

نوع اول: سند نهایی ملک است یعنی ملک آماده است و شما می توانید در آن ملک سکونت کنید.

نوع دوم: ملک هایی که در مرحله ساخت هستند یعنی ممکن است 1 سال یا بیشتر به تحویل آن مانده باشد. در این صورت شرکت سازنده باید به خریدار یک سند بدهد که نشان دهنده این موضوع باشد که ملک تفکیک واحد شده و مشکلی از لحاظ کاربری ندارد. اگر شما یکی از این دو سند را داشته باشید و شروطی که در زمینه ملک گفته شد را نیز رعایت کنید به شما پاسپورت ترکیه داده خواهد شد.

پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک به چه کسانی تعلق می گیرد؟

turkey passport (پاسپورت ترکیه)  به همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال تعلق خواهد گرفت. یعنی شما یک ملک به ارزش حداقل 400 هزار دلار خریداری می کنید، هم برای خودتان و هم برای همسر و فرزند زیر ۱۸ سالتان پاسپورت ترکیه را دریافت می کنید. متاسفانه به فرزندان بالای ۱۸ سال پاسپورت این کشور تعلق نخواهد گرفت.

نکاتی که باید در خصوص اخذ passport ترکیه از طریق خرید ملک بدانید

 • ۴۰۰ هزار دلار خرید باید به صورت نقدی انجام شود نه به صورت قسطی.
 • متقاضیان باید ملکی را خریداری کنند که ارزش آن حداقل ۴۰۰۰۰۰ دلار باشد. می تواند یک ملک نباشد یعنی شما می توانید چندین ملک خریداری کنید که ارزش آنها با هم ۴۰۰۰۰۰ دلار باشد.
 •  متقاضیان باید املاک خریداری شده را حداقل به مدت ۳ سال نگه دارند. یعنی اگر می خواهید با خرید ملک passport دریافت کنید تا ۳ سال اجازه فروش ملک را ندارید.  این تعهد ۳ ساله باید به عنوان یک حاشیه در سند مالکیت و/یا قرارداد فروش محضری ثبت شود.
 •  باید حتما گزارش اکسپرتیز داشته باشید. اگر درباره اکسپرتیز اطلاعی ندارید می توانید به مقاله گزارش اکسپرتیز در ترکیه چیست مراجعه کنید.
 • پولی که در سند قید می شود ملاک نیست، در اصل گزارش رسمی کارشناس دولت ترکیه مهم است که در این گزارش باید ارزش ملک حداقل 400 هزار دلار قید شود.
 •   قیمت خرید باید از طریق حواله بانکی به فروشنده پرداخت شود و باید توسط فیش های بانکی پشتیبانی شود. این ثابت می کند که معامله انجام شده است
 •  ارزش رسمی اعلام شده سرمایه گذاری باید در زمان عقد قرارداد فروش محضری و/یا انتقال مالکیت آن در اداره ثبت اسناد و املاک حداقل ۴۰۰۰۰۰ دلار باشد.
 •  هر گونه اموال در این محدوده نباید به نام هیچ شخص حقیقی خارجی از جمله همسر یا فرزندان متقاضی ثبت شود. املاکی که پس از تاریخ ۲۰۱۷/۰۱/۱۲  توسط همسر یا فرزندان متقاضی منتقل شده است در شمول مقررات نمی باشد.
 •  در صورتی که متقاضی با استفاده از وام مسکن اقدام به خرید مسکن کرده باشد، ارزش وام مسکن از ارزش مندرج در بررسی ارزشیابی رسمی کسر خواهد شد.
 •  درخواست از طریق وزارت محیط زیست و شهرسازی، اداره ثبت اسناد به وزارت امور داخله، ریاست عمومی امور نفوس و شهروندی، ریاست اداره اتباع خارجی ارسال خواهد شد.

پاسپورت-ترکیه-با-خرید-ملک

معرفی پروژه های ساختمانی ترکیه

مراحل دریافت شهروندی ترکیه از طریق خرید آپارتمان

یکی از روش های اخذ پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک، خرید ملکی به ارزش بیش از 400000 دلار در ترکیه است. پس از تکمیل خرید و قرار گرفتن اسناد مالکیت به نام فرد، می توانند با سرمایه گذاری برای تابعیت ترکیه اقدام کنند.

 • خرید ملک در ترکیه: ملکی را بیابید و بخرید که شرایط تعیین شده توسط دولت ترکیه برای اخذ تابعیت از طریق سرمایه گذاری در املاک را داشته باشد.

 • دریافت تاپو: پس از تکمیل خرید، درخواست و دریافت تاپو کنید که سند مالکیت ملک است و به عنوان مدرک مالکیت محسوب می شود

 •  شماره ثبت مالیات دریافت کنید

شماره ثبت مالیات را می توان از هر اداره مالیاتی در ترکیه دریافت کرد. اصل گذرنامه و عکس الزامی است.

 • افتتاح حساب بانکی در ترکیه

باید یک حساب بانکی در ترکیه باز کنید تا مبلغ را از حساب شخصی خود به حساب مالک و یا سازنده انتقال دهید. برای افتتاح حساب نیاز به ورگی نوماراسی و پاسپورت است. برای افتتاح حساب در بانک های ترکیه شرکت آقای ترکیه می تواند شما را یاری کنید.

ورگی نوماراسی همان کد مالیاتی است اگر اطلاعات کافی درباره نحوه دریافت آن ندارید به مقاله نحوه دریافت شماره مالیاتی در ترکیه مراجعه نمایید.

 • همراه با اسناد اولیه مورد نیاز برای درخواست شهروندی، ممکن است اسناد اضافی مانند اثبات درآمد، اظهارنامه مالیاتی و گواهی بیمه سلامت مورد نیاز باشد.

 • بیمه سلامت: برای درخواست شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری دارایی، داشتن بیمه نامه درمانی معتبر ترکیه الزامی است. این سیاست باید متقاضی و وابستگان آنها را در صورت وجود پوشش دهد و باید در تمام مراحل درخواست و تا زمان اعطای شهروندی معتبر باشد.

 • پرداخت هزینه ها: متقاضی باید هزینه های مربوطه را برای درخواست شهروندی و صدور گذرنامه بپردازد.

 • صبر کنید تا پاسپورت صادر شود: پس از تایید درخواست، گذرنامه صادر می شود. متقاضی باید اثر انگشت و یک عکس برای تکمیل فرآیند ارائه دهد.

 • توجه به این نکته مهم است که این روند ممکن است چندین ماه طول بکشد و قوانین مربوط به شهروندی از طریق سرمایه گذاری ممکن است در طول زمان تغییر کند، بنابراین مهم است که قبل از درخواست در جریان باشید و شرایط را بررسی کنید.

 • اگر می خواهید اعضای خانواده خود را در درخواست شهروندی خود بگنجانید، باید مدارک اضافی مانند گواهی ازدواج و تولد را ارائه دهید و نشان دهید که آنها شرایط شهروندی را دارند.

زمانی که متقاضی تابعیت و پاسپورت ترکیه را به دست آورد، حق زندگی و کار در ترکیه و سفر به داخل و خارج از کشور بدون محدودیت را خواهد داشت.

قبل از درخواست شهروندی مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید. برای اداره کل مدیریت مهاجرت درخواست دهید.

داشتن یک وکیل با تجربه در زمینه قوانین مهاجرت و آشنا به فرآیند اخذ شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری در ملک توصیه می شود تا در طول این فرآیند به شما کمک کند. یک وکیل می تواند به شما کمک کند تا شرایط قانونی را بررسی کنید، اطمینان حاصل کنید که درخواست شما کامل و دقیق است، و در صورت بروز هرگونه مشکلی که ممکن است در طول فرآیند به وجود بیاید، از شما نمایندگی کند.

مدارک لازم برای دریافت شهروندی ترکیه از طریق خرید آپارتمان در ترکیه

 • سند مالکیت ملک

 • مدارک هویتی/گذرنامه (در صورت لزوم همراه با ترجمه)

 • گزارش ارزش گذاری املاک

 • بیمه نامه اجباری زلزله ساختمان ها

 • عکس 1 خریدار و 2 فروشنده در 6 ماه گذشته

 • "گواهی ارزش منصفانه املاک و مستغلات" از املاک و مستغلات شماره مالیاتی

 • رسیدهای حواله مورد تایید بانک

 • مترجم قسم خورده برای غیر ترک زبانان

 • در صورت وجود وکالت، سند/وکالتنامه در مورد وکالت

هزینه دریافت پاسپورت ترکیه - turkey passport

اخذ شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری در ملک می تواند متفاوت باشد، بسته به ملک، هزینه های وکیل، هزینه های دولت و بیمه نامه درمانی. مهم است که برای این هزینه ها بودجه بندی کنید و آنها را در تصمیم خود برای خرید ملک در نظر بگیرید.

مدت اعتبار پاسپورت قرمز حداقل 6 ماه و حداکثر 10 سال است. هر چه مدت اعتبار بیشتر باشد، مبلغ پرداختی به دولت بیشتر است.

به عنوان مثال، در  سال 2022 :

برای پاسپورت 1 ساله باید 452.30 لیر هزینه پاسپورت + 225 لیر هزینه دفترچه پاسپورت = 677.3 لیر پرداخت کنید.

برای یک پاسپورت 10 ساله، باید 1.478.30 لیر هزینه گذرنامه + 225 لیر هزینه دفترچه پاسپورت = 1.703.30 لیر پرداخت کنید.

توصیه ما: پاسپورت 10 ساله بگیرید. هم برای مراحل ویزا راحت‌تر است و هم برای بودجه شما سودآور است.

 دریافت پاسپورت ترکیه با آقای ترکیه

در این راستا شرکت آقای ترکیه افتخار این را داشته که برای بسیاری از ایرانیان از طریق خرید ملک، پاسپورت دریافت کنند و بسیاری از هموطنان عزیزمان را صاحبخانه کند. ما آپارتمان های لوکس با امکانات عالی را برای شما داریم. پروژه هایی که شرکت آقای ترکیه به شما معرفی می کند در مناطق پیشرفته استانبول و شهرهای دیگر ترکیه است. جهت مشاهده ی پروژه هایی که در استانبول وجود دارد به پروژه‌های استانبول مراجعه کنید. اگر 400 هزار دلار به بالا بودجه نداشته باشیم چه؟ دیگر نمی توانیم با خرید ملک پاسپورت این کشور را دریافت کنیم؟ افرادی هستند که نمی توانند حداقل 400 هزار دلار هزینه کنند و ملک خریداری کنند دولت ترکیه برای این افراد هم راه‌حل‌هایی گذاشته است. شما می توانید با مبلغ کمتر از 400 هزار دلار ملک خریداری کنید و اقامت کوتاه مدت را دریافت کنید.

passport_turkiye

 •  کارآفرینی و ثبت شرکت و استخدام ۵۰ نیروی ترک

درگذشت قانون به این صورت بود که افرادی که قصد  داشتند با ثبت شرکت، پاسپورت دریافت کنند باید ۱۰۰ نفر نیروی ترک را به استخدام خود در بیاورند ولی این قانون در سال ۲۰۱۸ تغییر کرد و شرایط را برای افراد آسانتر کرده است و استخدام نیروی ترک را از ۱۰۰ نفر به ۵۰ نفر کاهش داد. اگر شما کارآفرین موفقی هستید می‌توانید در ترکیه کسب و کاری راه اندازی کنید. می‌توانید یک شرکت به نام خودتان ثبت کنید و ۵۰ نیروی ترک را تحت استخدام خود در بیاورید و حقوق و بیمه و مزایا آنها را پرداخت کنید و  با ثبت شرکت اقدام به دریافت پاسپورت ترکیه کنید.

 •  ۳-پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج

یکی دیگر از راه ها برای دریافت passport،  ازدواج با یک فرد ترک است. در این راستا دولت ترکیه قوانین را وضع کرده که با رعایت کردن این قوانین می توانید پاسپورت ترکیه دریافت کنید.

 • ازدواج نباید سوری باشد و حتماً باید مدارکی دال بر اینکه ازدواج واقعی است ارائه دهید.
 • شخصی که قصد دارید با ازدواج کنید نباید در ترکیه پناهنده باشد. حتماً باید شهروند ترک باشد.
 • ازدواج باید به ثبت رسمی برسد
 • ۳ الی ۵ سال باید از ازدواجتان بگذرد تا دولت ترکیه مطمئن شود ازدواج واقعی است و بعد از آن میتوانید اقدام به گرفتن پاسپورت ترکیه کنید
 • اگر شخصی که قصد دارید با او ازدواج کنید خانم باشد و قبلا ازدواج کرده باشد باید حداقل ۳۰۰ روز از ازدواج قبلی اش گذشته باشد.
 • شهروندی ترکیه از طریق سپرده گذاری بانکی

سپرده گذاری بانکی باید به ارزش ۵۰۰ هزار دلار باشد ولی این مبلغ باید به صورت دلار سپرده گذاری شود و بر اساس نرخ روز دلار به لیر تبدیل شود. بعد از ۳ سال بر اساس نرخ روز سپرده گذاری شده دلار محاسبه و به سپرده گذار پرداخت می شود.

 • اخذ پاسپورت ترکیه با خرید اوراق بهادار

با خرید اوراق بهادار به ارزش ۵۰۰ هزار دلار می توانید پاسپورت این کشور را دریافت کنید به شرط اینکه بر اساس نرخ روز دلار به لیر محاسبه شود.

لیست کشورهایی که بدون ویزا می توان با شهروندی ترکیه سفر کرد

کشور ترکیه یک کشور قدرتمند در صنعت توریسم است که خود را در ردیف ۳۹ کشور ارزش پاسپورت جهان جای داده است. با پاسپورت ترکیه به ۱۱۴ کشور جهان بدون ویزا می توان سفر کرد. این کشورها به دارندگان پاسپورت ترکیه اجازه اقامت بین ۳۰ الی ۹۰ روز بدون ویزا را می دهد. از جمله کشورهای مهم عبارتند از

 • کشورهای آسیایی:

بحرین، اندونزی، کویت، عمان، کره شمالی، سنگاپور، هنگ کنگ، ژاپن، اردن، قزاقستان، لبنان و قطر

 • کشورهای اروپایی:

اوکراین، ارمنستان، بوسنی، بلاروس، مقدونیه، قبرس شمالی، صربستان، آلبانی، گرجستان، آذزبایجان و کوزوو

 • کشورهای آمریکایی:

پاراگوئه، برزیل، شیلی، اروگوئه، آرژانتین، باهاماس، مکزیک، پاناما و پرو

 • کشورهای آفریقایی

آفریقای جنوبی، کنیا، مراکش، ماداگاسکار، سنگاپور، تونس، لیبی، موریتانی و سیرالوون در ویدیویی که توسط مجموعه آقای ترکیه تهیه شده است تمامی کشورهایی که بدون ویزا می توانید سفر کنید، لیست شده است.

مدت زمان اخذ پاسپورت ترکیه - turkey passport

مدت زمان اخذ شهروندی و تابعیت ترکیه بین ۳ الی ۴ ماه طول می کشد گفتن این نکته خالی از لطف نیست که دولت ترکیه به افراد این اجازه را می دهد که در صورت اخذ پاسپورت ترکیه، تابعیت و یا ملیت دوگانه نیز داشته باشد و متقاضی بعد از اخذ پاسپورت ترکیه در هر کشوری که می خواهد زندگی کند و نیازی به حضوری فیزیکی وی در خاک ترکیه نیست.

انواع پاسپورت ترکیه

پاسپورت ترکیه دارای ۴ نوع می باشد:

 • پاسپورت قرمز - عمومی ترکیه

پاسپورت قرمز دارای ۳۸ صفحه است و همان پاسپورت معمولی و عادی کشور ترکیه می باشد. به این پاسپورت bordo passport  گفته می شود. پاسپورت قرمز کشور ترکیه از اداره ثبت احوال و نفوس که وابسته به وزرات کشور ترکیه است، اخذ می گردد. این پاسپورت برای شهروندان عادی ترکیه است. برای شهروندان بالای ۱۸ سال برای مدت ۱۰ سال صادر می شود  و برای شهروندان زیر ۱۸ سال ۵ سال اعتبار دارد. برای افرادی که از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه موفق به اخذ پاسپورت ترکیه شده اند، پاسپورت قرمز یا عمومی صادر می گردد. در حال حاضر با پاسپورت قرمز می توان به ۱۱۴ کشور بدون ویزا سفر کرد.

 • پاسپورت سبز یا ویژه ترکیه

پاسپورت سبز دارای ۳۰ صفحه است. به این پاسپورت  Hususi passport  گفته می شود که به استناد بند A ماده ۱۴ قانون گذرنامه می باشد و با مهر ویژه یا  Hususi Damga  همراه است. پاسپورت سبز برای افراد دارای شرایط زیر صادر می شود:

    اعضای سابق مجلس
    کارمندان دولت درجه ۱، ۲ و ۳
    شهرداران
    نمایندگان مجلس
    همسر دارندگان گذرنامه ویژه
    فرزندان بی سرپرست و بیکار دارندگان گذرنامه ویژه که با والدین خود تا سن ۲۵ سال زندگی می کنند

این پاسپورت بدون مهر ویژه، اعتبار ندارد.

 • پاسپورت سیاه

پاسپورت سیاه دارای ۲۸ صفحه است که به آن  Siyah passport  یا  Diplomatik  گفته می شود. بر اساس ماده ۱۳ قانون گذرنامه ترکیه به افرادی که دارای شرایط زیر هستند پاسپورت سیاه ترکیه تعلق خواهد گرفت:

اعضای دیوان عالی کشور

روسای جمهوری سابق

فرمانداران

روسای شهرداری های هر استان

دیوان عالی عدالت

رئیس قضات ارگان های قضایی و معاونان آنها

همسران ارزش پاسپورت ترکیه  دارندگان گذرنامه دیپلمات یا پاسپورت سبز

 •  پاسپورت خاکستری یا پاسپورت خدمت ترکیه

پاسپورت خاکستری یا خدمت دارای ۳۰ صفحه می باشد که به آن Gri passport  یا Hizmet passport  گفته می شود. این پاسپورت بر اساس ماده ۱۴ قانون گذرنامه به افرادی که دارای شرایط زیر هستند اعطا می گردد:

    دیپلمات ها
    سیاستمداران
    ورزشکاران ملی
    کارمندان هلال احمر
    همسران دارندگان گذرنامه خدمت
    به افرادی مانند ماموران دولتی و روزنامه نگارانی که نمی توانند پاسپورت دیپلماتیک دریافت کنند و افرادی که برای ماموریت های خارجی اعزام می شوند

دارندگاه پاسپورت خاکستری ترکیه می توانند بدون اینکه درخواست ویزا داشته باشند به دیگر کشورهای جهان سفر کنند.

سوالات متداول

 • قیمت فروش ملک چگونه باید به طرف مقابل پرداخت شود؟

  امکان انتقال قیمت فروش ملک به ارز خارجی یا معادل لیر ترکیه از طریق بانک های یک کشور خارجی یا در ترکیه وجود دارد. لازم است با فیش های تایید شده بانکی ثابت شود که کارمزد فروش از حساب خریدار ارسال و به حساب فروشنده واریز می شود.

 • از کجا می توان گزارش ارزش گذاری املاک را دریافت کرد و آیا معتبر است؟

  گزارش ارزیابی املاک و مستغلات از موسسات ارزشیابی مجاز که در وب سایت BRSA (هیئت نظارت و نظارت بانکی) منتشر شده است، تهیه شده است. در تاریخ درخواست حداکثر سه ماه باید از تاریخ صدور گزارش ارزیابی املاک گذشته باشد. گزارش ارزش گذاری تا تکمیل درخواست شهروندی معتبر تلقی می شود.

 • آیا می توان چندین ملک خرید به جای یک ملک؟

  بله شما می توانید به جای خرید یک ملک، چندین ملک خریداری کنید که ارزش مجموع آنها 400 هزار دلار باشد

 • آیا برای دریافت پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک ماهیت املاک مهم است؟

  خیر ماهیت املاک خریداری شده مهم نیست. می تواند مسکن، زمین، مزرعه، باغ و غیره باشد

تعداد نظرات : 2
 • سعید
  30 شهریور 1401
  سلام ممنون از مطلب جامع و مفیدتون. من یه سوال دارم وقتی پاسپورت ترکیه بگیرم بعد اقدام کنم به فروش ملکم آیا پاسپورت من باطل میشه؟
  ادمین آقای ترکیه
  30 شهریور 1401
  سلام وقت بخیر. سپاس از شما . شما تا 3 سال حق فروش ملک را ندارید. بعد از 3سال می توانید ملک خود را بفروشید ولی این نکته و بدانید که نمی توانید به ایرانی بفروشید زیرا آن شخص دیگر نمیتواند پاسپورت ترکیه را دریافت کند.
 • افتتاح حساب در بانک های ترکیه - آقای ترکیه
  15 شهریور 1401
  […] داد. شما یا باید اجازه کار در ترکیه داشته باشید و یا پاسپورت ترکیه داشته باشید تا بتوانید در ایش بانک حساب باز […]