پاسپورت ترکیه، روشهای دریافت پاسپورت ترکیه به زبان ساده

پاسپورت ترکیه، روشهای دریافت پاسپورت ترکیه به زبان ساده

11 بهمن 1400

حقوقی

پاسپورت ترکیه، روشهای دریافت پاسپورت ترکیه به زبان ساده

ترکیه از آن دسته کشورهایی است که طرفداران زیادی دارد و بسیاری از ایرانیان علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این کشور هستند. ما در مقاله چرا در ترکیه سرمایه‌گذاری کنیم مفصل درباره این موضوع صحبت کرده‌ایم و در این مقاله قصد داریم شما را با ۳ روش که از بهترین روش های اخذ پاسپورت ترکیه هستند آشنا کنیم. قبل از پرداختن به مسئله روش های اخذ پاسپورت ترکیه، ابتدا کمی درباره اعتبار و ارزش آن صحبت می کنیم.

ارزش پاسپورت ترکیه اعتبار و ارزش پاسپورت ترکیه

در سال ۲۰۱۹ ارزش پاسپورت ترکیه در بین جهان رتبه ۳۹ را از آن خود کرده است و دارندگان پاسپورت ترک می توانند بدون ویزا به ۷۲ کشور جهان، ۴۴ کشور ویزا در مقصد، سفر بدون ویزا یا با ویزا در فرودگاه مقصد ۱۰۴ کشور سفر کنند. لازم به ذکر است که پاسپورت این کشور دارای ۴ نوع می باشد، اما سوالی که مطرح می‌شود این است که با کدام از این پاسپورت ها می توانیم بدون ویزا به ۱۱۴ کشور سفر کنیم. در مقاله انواع پاسپورت ترکیه به طور مفصل به این موضوع پرداخته ایم. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت پاسخ این سوال به مقاله انواع پاسپورت ترکیه مراجعه کنید.

روش های دریافت پاسپورت راه های گرفتن پاسپورت ترکیه

به طور کلی ۵ راه برای گرفتن پاسپورت ترکیه وجود دارد:

 • خرید ملک به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار
 • ازدواج با یک تبعه ترک
 • راه اندازی یک کسب و کار و ثبت شرکت و استخدام ۵۰ نیروی کار ترک
 • سرمایه گذاری در یک شرکت و یا کسب و کار به ارزش حداقل ۵۰۰ هزار دلار
 • سپرده گذاری در بانک های ترکیه به ارزش حداقل ۵۰۰ هزار دلار
 • کار قانونی با بیمه حداقل ۵ سال

از بین این روش ها اگر بخواهیم بهترین و آسانترین راه را به شما معرفی کنیم خرید ملک به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار است. روندکار به این صورت است که ابتدا متقاضی باید مشخص کند چه نوع سرمایه گذاری در ترکیه را می خواهد انجام دهد (خرید ملک، سپرده گذاری در بانک ترکیه ، ثبت شرکت و ...) در قدم بعدی باید مدارک مورد نیاز را تحویل دهد قدم سوم این است که باید درخواست مجوز اقامت نماید و در طول اقامت سرمایه گذاری متقاضی می تواند خارج ترکیه زندگی کند و هیچ اجباری نیست در ترکیه سکونت نماید. بعد از اخذ مجوز اقامت متقاضی می تواند برای شهروندی ترکیه اقدام کند. افرادی که قصد دارند پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری را دریافت نمایند و شهروندی ترکیه را دریافت کنند ابتدا باید یک حساب بانکی در یکی از بانک های ترکیه با نام خود داشته باشند.

بیشتر بخوانید: باز کردن حساب در بانک های ترکیه

 روش های دریافت پاسپورت ترکیه

همانطور که در بالا اشاره کردیم می‌توان پاسپورت ترکیه را از چندین روش دریافت کرد که در بین آنها ۳ روش مرسوم تر است. در ادامه شما را با این روش ها آشنا خواهیم کرد. پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک

۱- پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک

کشور ترکیه به اتباع خارجی و ایرانیان این اجازه را داده که با خرید ملک بتوانند پاسپورت این کشور را دریافت کنند. در گذشته مبلغی که ترکیه برای گرفتن پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک مشخص کرده بود ۵۰۰ هزار دلار بود تا اینکه سال ۲۰۱۸ این قانون توسط ترکیه عوض شد و مبلغ تعیین شده برای اخذ پاسپورت را به ۲۵۰ هزار دلار کاهش داد. این یک فرصت عالی و استثنایی برای افرادی شد که قصد داشتند برای گرفتن پاسپورت اقدام نمایند ولی این قانون دارای شروطی نیز می باشد از جمله اینکه:

 • این مبلغ (۲۵۰ هزار دلار ) باید به صورت نقدی پرداخت شود نه قسطی.
 • تا ۳ سال اجازه فروش ملک به کسانی که ملک خریداری کرده اند داده نشده است.
 • پولی که در سند قید می‌شود ملاک نیست. کارشناسان دولت ترکیه ملک مورد نظر را بررسی می‌کنند. یعنی کارشناس ترکیه باید مبلغ ۲۵۰ هزار دلار به بالا را تایید نماید. حتماً نباید این مبلغ متعلق به یک ملک باشد. یعنی شما می توانید چندین ملک خریداری کنید که مجموعه آنها به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار باشد.
 • این ملک می‌تواند زمین، آپارتمان، مغازه و غیره باشد.

پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک به چه کسانی تعلق می گیرد؟

این پاسپورت به همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال تعلق خواهد گرفت. یعنی شما یک ملک به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار خریداری می کنید، هم برای خودتان و هم برای همسر و فرزند زیر ۱۸ سالتان پاسپورت ترکیه را دریافت می کنید. متاسفانه به فرزندان بالای ۱۸ سال پاسپورت این کشور تعلق نخواهد گرفت.

بیشتر بخوانید: مراحل خرید ملک در ترکیه

پاسپورت ترکیه دریافت پاسپورت ترکیه با آقای ترکیه

در این راستا شرکت آقای ترکیه افتخار این را داشته که برای بسیاری از ایرانیان از طریق خرید ملک، پاسپورت دریافت کنند و بسیاری از هموطنان عزیزمان را صاحبخانه کند. ما آپارتمان های لوکس با امکانات عالی را برای شما داریم. پروژه هایی که شرکت آقای ترکیه به شما معرفی می کند در مناطق پیشرفته استانبول و شهرهای دیگر ترکیه است. جهت مشاهده ی پروژه هایی که در استانبول وجود دارد به پروژه‌های استانبول مراجعه کنید. اگر ۲۵۰ هزار دلار به بالا بودجه نداشته باشیم چه؟ دیگر نمی توانیم با خرید ملک پاسپورت این کشور را دریافت کنیم؟ افرادی هستند که نمی توانند حداقل ۲۵۰ هزار دلار هزینه کنند و ملک خریداری کنند دولت ترکیه برای این افراد هم راه‌حل‌هایی گذاشته است. شما می توانید با مبلغ کمتر از ۲۵۰ هزار دلار ملک خریداری کنید و اقامت کوتاه مدت را دریافت کنید. برای گرفتن اقامت کوتاه مدت هیچ محدودیتی قیمتی وجود ندارد و شما با هر مبلغی می توانیم آپارتمان خود را خریداری کنید و اقامت این کشور را دریافت کنید. بعد از ۸ سال تمدید های پی در پی اقامت دائم و بلندمدت ترکیه را دریافت خواهید کرد و بعد از اخذ اقامت دائم می توانید  اقدام به دریافت پاسپورت ترکیه کنید. بیشتر بخوانید: افرادی که از گرفتن اقامت ترکیه معاف هستند بیشتر بخوانید: راندوو اقامت ترکیه چیست یک سری قانون هایی وجود دارد که افراد باید رعایت کنند تا بتوانند پاسپورت  دریافت کنند اما یکی از مهمترین آنها این است که شما در عرض یک سال نباید بیش از شش ماه خارج از ترکیه بوده باشید و در عرض پنج سال نباید بیش از یک سال از ترکیه خارج شده باشید. بیشتر بخوانید: نکات مهم که باید در هنگام خرید ملک در ترکیه بدانید

پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری ۲- کارآفرینی و ثبت شرکت و استخدام ۵۰ نیروی ترک

درگذشت قانون به این صورت بود که افرادی که قصد  داشتند با ثبت شرکت،پاسپورت دریافت کنند باید ۱۰۰ نفر نیروی ترک را به استخدام خود در بیاورند ولی این قانون در سال ۲۰۱۸ تغییر کرد و شرایط را برای افراد آسانتر کرده است و استخدام نیروی ترک را از ۱۰۰ نفر به ۵۰ نفر کاهش داد. اگر شما کارآفرین موفقی هستید می‌توانید در ترکیه کسب و کاری راه اندازی کنید. می‌توانید یک شرکت به نام خودتان ثبت کنید و ۵۰ نیروی ترک را تحت استخدام خود در بیاورید و حقوق و بیمه و مزایا آنها را پرداخت کنید و  با ثبت شرکت اقدام به دریافت پاسپورت ترکیه کنید.

پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج ۳-پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج

یکی دیگر از راه ها،  ازدواج با یک فرد ترک است. در این راستا دولت ترکیه قوانین را وضع کرده که با رعایت کردن این قوانین می توانید پاسپورت ترکیه دریافت کنید.

 • ازدواج نباید سوری باشد و حتماً باید مدارکی دال بر اینکه ازدواج واقعی است ارائه دهید.
 • شخصی که قصد دارید با ازدواج کنید نباید در ترکیه پناهنده باشد. حتماً باید شهروند ترک باشد.
 • ازدواج باید به ثبت رسمی برسد
 • ۳ الی ۵ سال باید از ازدواجتان بگذرد تا دولت ترکیه مطمئن شود ازدواج واقعی است و بعد از آن میتوانید اقدام به گرفتن پاسپورت ترکیه کنید
 • اگر شخصی که قصد دارید با او ازدواج کنید خانم باشد و قبلا ازدواج کرده باشد باید حداقل ۳۰۰ روز از ازدواج قبلی اش گذشته باشد.

کشورهای بدون ویزا با پاسپورت ترکیه

لیست کشورهایی که بدون ویزا می توان با پاسپورت ترکیه سفر کرد

کشور ترکیه یک کشور قدرتمند در صنعت توریسم است که خود را در ردیف ۳۹ کشور ارزش پاسپورت جهان جای داده است. با پاسپورت ترکیه به ۱۱۴ کشور جهان بدون ویزا می توان سفر کرد. این کشورها به دارندگان پاسپورت ترکیه اجازه اقامت بین ۳۰ الی ۹۰ روز بدون ویزا را می دهد. از جمله کشورهای مهم عبارتند از

 • کشورهای آسیایی:

بحرین، اندونزی، کویت، عمان، کره شمالی، سنگاپور، هنگ کنگ، ژاپن، اردن، قزاقستان، لبنان و قطر

 • کشورهای اروپایی:

اوکراین، ارمنستان، بوسنی، بلاروس، مقدونیه، قبرس شمالی، صربستان، آلبانی، گرجستان، آذزبایجان و کوزوو

 • کشورهای آمریکایی:

پاراگوئه، برزیل، شیلی، اروگوئه، آرژانتین، باهاماس، مکزیک، پاناما و پرو

 • کشورهای آفریقایی

آفریقای جنوبی، کنیا، مراکش، ماداگاسکار، سنگاپور، تونس، لیبی، موریتانی و سیرالوون در ویدیویی که توسط مجموعه آقای ترکیه تهیه شده است تمامی کشورهایی که بدون ویزا می توانید سفر کنید، لیست شده است.

مدت زمان اخذ پاسپورت ترکیه

مدت زمان اخذ شهروندی و تابعیت ترکیه بین ۳ الی ۴ ماه طول می کشد گفتن این نکته خالی از لطف نیست که دولت ترکیه به افراد این اجازه را می دهد که در صورت اخذ پاسپورت ترکیه، تابعیت و یا ملیت دوگانه نیز داشته باشد و متقاضی بعد از اخذ پاسپورت ترکیه در هر کشوری که می خواهد زندگی کند و نیازی به حضوری فیزیکی وی در خاک ترکیه نیست.
تعداد نظرات : 1
 • افتتاح حساب در بانک های ترکیه - آقای ترکیه
  3 اردیبهشت 1399
  […] داد. شما یا باید اجازه کار در ترکیه داشته باشید و یا پاسپورت ترکیه داشته باشید تا بتوانید در ایش بانک حساب باز […]