گزارش اکسپرتیز ملک در ترکیه چیست؟

گزارش اکسپرتیز ملک در ترکیه چیست؟

15 شهریور 1401

حقوقی

گزارش اکسپرتیز ملک در ترکیه چیست؟

خواندن این مطب برای همه کسانیکه قصد خرید آپارتمان در ترکیه را دارند الزامی است. کسانیکه در ترکیه ملک خریداری می کنند حتما به گزارش اکسپرتیز نیاز دارند. اکسپرتیز همان ارزش گذاری ملک است که توسط کارشناسان رسمی ترکیه ارائه می شود. در واقع کارشناس رسمی،  ملک خریداری شده شما را ارزش گذاری می کند و قیمت روی ملک شما می گذارد. گزارش اکسپرتیز بر اساس سن بنا، امکانات ساختمان و محله از طرف کارشناس رسمی ارائه می شود. چرا باید گزارش ارزش گذاری ملک (گزارش اکسپرتیز) دریافت کنیم؟ آیا گرفتن گزارش ارزیابی هنگام فروش خانه الزامی است؟ آیا دریافت اکسپرتیز در فروش خانه به خارجی ها ضروری است؟ چرا هنگام خرید خانه باید گزارش ارزیابی ملک داشته باشید؟ در این مطلب پاسخ تمام سوالات را می دهیم و شما را با اکسپزتیز بیشتر آشنا می کنیم.

چرا هنگام خرید خانه باید گزارش ارزیابی (اکسپرتیز) داشته باشید؟

با توجه به اینکه امروزه خانه یک ابزار سرمایه گذاری به ارزش صدها هزار لیره است، اهمیت این گزارش بلافاصله آشکار می شود. این گزارش برای ارزیابی ارزش واقعی ملک خریداری شده توسط شما و اخذ مالیات واقعی از فروشنده تهیه می شود. این گزارش در هنگام انتقال سند از مالک به خریداری اجباری است. توجه داشتید باشید که بسیاری از خریداران ملک ارزش واقعی ملک را به به دلیل فرار از مالیات به دولت گزارش نمی دهند. اگر قصد شما از خرید ملک، دریافت پاسپورت ترکیه است باید این موضوع اهمیت یادی داشته باشد و سعی کنید ارزش واقعی ملک را بررسی کنید.

بیشتر بخوانید: قوانین جدید اخذ پاسپورت ترکیه ۲۰۲۲

در آقای ترکیه هدفمند تبلیغ کن

گزارش-اکسپرتیز

در گزارش ارش گذاری ملک (گزارش اکسپرتیز) چه مواردی ذکر می شود؟

در این گزارش اطلاعاتی مثل وضعیت ملک، اسکان، قیمت منطقه ای، متراژ دقیق، مشخصات موجود در تاپو، محل دقیق ملک روی نقشه به همراه مختصات جغرافیایی، تصاویر ملک، وضعیت بدهی یا عدم بدهی، قیمت های معادل ملک ثبت می شود و به دولت ارائه می شود. این گزارش به مدت ۳ ماه اعتبار دارد و در صورتیکه در این مدت قیمت املاک در آن منطقه تغییرات چشم گیری داشت این گزارش اعتبار ندارد و باید دوباره تنظیم شود.

بیشتر بخوانید: به هنگام خرید ملک در ترکیه به انتخاب منطقه توجه کنید!


آیا گرفتن گزارش ارزیابی هنگام فروش خانه الزامی است؟

در ۲ حالت نیاز به گزارش ارزش گذاری یا گزارش اکسپرتیز ملک است:

۱- افرادی که خانه های خود را به خارجی ها می فروشند ملزم به دریافت گزارش ارزیابی هستند.

۲- کسانیکه به دنبال وام مسکن از بام هستند برای دریافت وام مسکن به این گزارش نیاز دارند. یک کارشناس ارزیابی مستقل که توسط بانک منصوب شده است این گزارش را تهیه می کند.

پس از اجرای سیستم ارزیابی املاک که توسط وزارت محیط زیست و شهرسازی اجرا می شود، هرکسی که می خواهد خانه خود را بفروشد، باید این سند را تهیه کند.

اکسپرتیز

درخواست مشاوره در ترکیه

چرا باید گزارش ارزش گذاری املاک (اکسپرتیز) را دریافت کرد؟

این سند که به عنوان گزارش ارزش گذاری غیرمنقول نیز شناخته می شود، با هدف حفظ حقوق طرفین خرید، فروش و اعطای وام تهیه شده است. قیمت واقعی خانه توسط کارشناسان بی‌طرف ارزیابی شده و معاملات خرید و فروش بر اساس قیمت مندرج در این گزارش انجام می‌شود. اهمیت اخذ گزارش ارزیابی املاک برای مالک، خریدار خانه و بانک یا موسسات رسمی به شرح زیر است:

این اطمینان را ایجاد می کند که شخصی که خانه را خریداری می کند به درستی از ارزش خانه، سند مالکیت آن و رهن بودن خانه یا وضعیت مسکن مطلع شده است.

بانک ها به میزان ۸۰ درصد ارزش ارزیابی تعیین شده وام مسکن می دهند. به همین دلیل ابتدا باید گزارش ارزیابی املاک تهیه شود تا بانک وام را تایید کند.

معاملات انتقال سند را می توان بیش از قیمت واقعی خانه انجام داد. این تضمین می کند که سند مالکیت و پرداخت مالیات بر دارایی بیش از ارزش واقعی انجام می شود.

بیشتر بخوانید: قیمت آپارتمان در استانبول

آیا دریافت گزارش ارزیابی در فروش خانه به خارجی ها ضروری است؟

اعلام گزارش ارزیابی املاک در معاملات سند ملکی که توسط اتباع خارجی که قصد خرید یا فروش خانه در ترکیه را دارند، الزامی است. گزارش ارزیابی املاک به مدت ۳ ماه از تاریخ صدور اعتبار دارد. این گزارش باید ارزش را در تاریخ ارزیابی برای ساختمانهایی که ساخت آنها به پایان رسیده است و ارزشی را که در روز پایان برای ساختمانهای در حال ساخت رخ می دهد نشان دهد. گزارش ارزیابی املاک و مستغلات علاوه بر تحویل به نهاد مربوطه، باید در سامانه TAKBİS اداره کل ثبت اسناد و املاک کشور نیز ثبت شود.