از صفر تا صد زندگی در ترکیه

از صفر تا صد زندگی در ترکیه

2 آبان 1401

حقوقی

از صفر تا صد زندگی در ترکیه

اگر به ترکیه به عنوان یک مقصد برای گذراندن دوران بازنشستگی یا به عنوان کشوری برای ادامه زندگی خود و خانواده تان فکر می کنید حتما تا آخر این مطلب را بخوانید. اکثر افرادی که قصد دارند از کشور خود خارج شوند ترکیه را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند چراکه این کشور به دلیل نزدیکی به ایران، شباهت فرهنگی با ایران، اقتصاد موفق، وجود دانشگاه ها و مدارس عالی برای فرزندان و ... توانسته نظر بسیاری از مهاجران را به خود جلب کند. ما در این مطلب هزینه های زندگی در ترکیه، مزایا و زندگی در این کشور را بررسی کرده ایم . پس تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

آیا زندگی در ترکیه ایده خوبی است؟

می توان به جرات گفت که عامل اصلی اقتصاد ترکیه در صنعت توریسم است که سالانه گردشگران بسیاری را از نقاط مختلف جهان به خصوص ایران به خود جذب کرده است. ترکیه در 8 سال گذشته بیشتر از 94 بیلیون دلار سرمایه جذب کرده و رتبه ششم اقتصاد اروپا را از آن خود کرده است. عامل بعدی اقتصاد ترکیه را می توان نساجی و تولید پوشاک دانست که یک سوم مشاغل در این کشور را به خود اختصاص داده است.

ترکیه کشوری بزرگ و چندوجهی با مناظر متنوع، از کوه‌ها گرفته تا دشت‌های نمکی و آبی عمیق دریای مدیترانه است.این کشور غرق در تاریخ و افسانه، بحث برانگیز و بسیار زیبا و  همچنین ترکیبی شگفت انگیز از فرهنگ شرقی و غربی است. ترکیه کشوری با اکثریت مسلمان است  البته نگرش‌های محافظه‌کارانه در جامعه وجود دارد و سیاست‌های جناح راست همچنان حاکم است، اماشما وقتی در ترکیه هستید احساس می کنید در اروپا زندگی می کنید.

برای اینکه مطمئن شوید ایده مهاجرت به ترکیه برای شما خوب است یا خیر باید در مورد شهر و محله انتخابی خود تحقیق کنید، قبل از خرید ملک در ترکیه ابتدا خانه ای  اجاره کنید، چند وقتی در این کشور زندگی کنید، سعی کنید کامل تحقیق کنید. اگر به قصد کار کردن به ترکیه می آیید حتما درباره اینکه می توانید شغل ایده آل خود را پیدا کنید یا خیر تحقیق کنید به این امید نباشید که به این کشور مهاجرت می کنیم و بعدا برای کار تحقیق می کنیم در این راستا دانش زبان ترکی به شما کمک زیادی می کند. تمام ادارات رسمی در ترکیه فقط ترکی صحبت می کنند و اگر به این زبان صحبت نکنید همه چیز 100 برابر دشوارتر می شود. یک شغل خوب یا درآمد ثابت واقعا مهم است. می توانید به طور کامل ترکیه را به عنوان یک مقصد عالی با ارزش برای پول ارزیابی کنید. اگر به درستی متوجه شوید، از زندگی خود در ترکیه بسیار لذت خواهید برد.

ملک های زیر ۱۰۰ هزار دلار

نکاتی که قبل از مهاجرت به ترکیه باید بدانید

 1. اگر قصد دارید به ترکیه نقل مکان کنید، با افراد زیادی که انگلیسی صحبت می کنند ملاقات نخواهید کرد، بنابراین ارتباطات روزمره ممکن است چالش برانگیز باشد شما باید اول از هر چیزی زبان ترکی یادبگیرید
 2.  شما در حال نقل مکان و زندگی به یک کشور مسلمان هستید، پس باید به مقدسات آنها احترام بگذارید. باید عادت کنید که اذان را روزی 5 بار بشنوید.
 3. اوضاع در ترکیه کمی متفاوت است. برخی از مکان‌ها واقعا محافظه‌کارانه هستند و مردم به دلیل پوشیدن شلوارک به شما نگاه عجیبی می‌کنند، پس مراقب این موضوع باشید.
 4. در ماه رمضان (1 ماه روزه)، اگر در ملاء عام غذا بخورید، نوشیدنی بنوشید یا سیگار بکشید، احتمال قضاوت بسیار زیاد است.
 5. رانندگی ترک ها زیاد خوب نیست و با رانندگی با ایران کمی متفاوت است و  عابران پیاده چندان مورد احترام نیستند، بنابراین هنگام عبور از جاده مراقب باشید.
 6. روی یافتن شغل مناسب در ترکیه حساب نکنید. قوانین ترکیه برای متقاضیان کار خارجی چندان خوشایند نیست و اکثر شرکت های محلی برای شروع به کار نیاز به تسلط بسیار خوبی به زبان ترکی دارند. مگر اینکه توسط شرکت خود جابه‌جا شوید.  یافتن شغلی با دستمزد بالا کار آسانی نخواهد بود.
 7. از کشور، غذا، فرهنگ و غیره انتقاد نکنید، حتی اگر دوستان ترک شما این کار را جلوی شما انجام دهند.

زندگی-در-ترکیه

زندگی در ترکیه: مزایا و معایب

زندگی در ترکیه دارای معایب و مزایایی است پس قبل از مهاجرت و زندگی در این کشور باید از آنها با خبر شوید.

معایب زندگی در ترکیه

 • بوروکراسی ترکیه

هنگامی که می خواهید اقامت ترکیه دریافت کنید یا مجوز کار دریافت کنید یا خودرو و وسایل منزل خود را وارد کنید و ...، با انبوهی از کاغذبازی مواجه خواهید شد. باید به ده‌ها دفاتر دولتی بازدید کنید. همچنین به یاد داشته باشید که اکثر مقامات زبان فارسی، انگلیسی و ... صحبت نمی کنند. پس دانستن زبان ترکی می تواند کار شما را راحت کند.

 • وجود حیوانات در خیابان ها

 تعداد زیادی سگ و گربه در خیابان ها  وجود دارد که در ابتدا می تواند برای مهاجران شوکه کننده باشد. تعداد زیادی از سگ های دارای برچسب گوش هستند و به نظر به خوبی از آنها مراقبت می شود. آنها توسط یک سازمان حمایت از حیوانات مراقبت می شوند، عقیم شده و تلقیح می شوند و به طور مرتب بر اساس رنگ و شماره برچسب آنها بررسی می شوند. شما می توانید با کمک های مالی و داوطلبانه به سازمان هایی که از حیوانات مراقبت می کنند کمک کنید. یا می توانید مانند بسیاری از مهاجران، چند حیوان را به عنوان حیوان خانگی قبول کنید.

 • گرانی در ترکیه

این گفته که در ترکیه قیمت موادغذایی، لبنی، پوشاک و ... خیلی ارزان است دروغ است. ترکیه هم مانند ایران تورم دارد و قیمت بنزین، مواد غذایی، پوشاک و ... در حال افزایش است.

پس با این دید به ترکیه مهاجرت نکنید.

البته گفتن این نکته خالی از لطف نیست که هزینه های زندگی در ترکیه به طبع از هزینه های زندگی در ایران ارزان تر است.

 • کار در ترکیه

به این موضوع فکر نکنید که در ترکیه کار با درامد بالا زیاد است. اکثر کسانیکه به ترکیه می آیند و کار می کنند کار گارسونی در رستوران ها، تکستیل (بسته بندی لباس) مشغول هستند. اگر شما با این دید می خواهید به این کشور مهاجرت کنید که در ترکیه کار با درامد بالا زیاد است این دید کاملا اشتباه است. مگر اینکه شما به زبان ترکی مسلط باشید و تخصص داشته باشید و با شرکت های ترک همکاری کنید.

در حال حاضر حقوق وزارت کار ترکیه 6000 لیر در ماه است.

مزایای زندگی در ترکیه

این موضوع که قیمت اجاره آپارتمان در ترکیه مخصوصا در شهر بزرگ استانبول از کشور ایران مخصوصا در شهر بزرگ تهران ارزان تر است کاملا درست است. شما می توانید با قیمت بسیار مناسب تری خانه خود را اجاره و یا خریداری کنید. برای اطلاعات بیشتر درباره قیمت ها در شهر استانبول به لینک های زیر مراجعه کنید.

خرید خانه در استانبول

اجاره خانه در استانبول

 • سبک زندگی در ترکیه فوق العاده است

بیشتر اوقات سال آب و هوا  ایده آل است . می‌توان وعده‌های غذایی را در تراس میل کرد و در بهار، پاییز و حتی زمستان می‌توان از پیاده‌روی لذت برد.  این سبک زندگی در فضای باز سالم تر است و همچنین منجر به تعامل اجتماعی بسیار بیشتری می شود که برای روح مفید است. البته در تابستان، تابش آفتاب سطح ویتامین D را افزایش می‌دهد و باعث ایجاد احساس سلامت عمومی در بیشتر افراد می‌شود.

تمام شهرهای این کشور برای تفریح و گردش حرفی برای گفتن دارد. در شهر بزرگی مثل استانبول اگر هر روز هم به یک مکان گردشگری بروید بازهم می توانید جاذبه های گردشگری جدید را کشف کنید و لذت ببرید.

 • غذا شگفت انگیز است

فراوانی محصولات تازه کشت شده محلی شگفت انگیز است. بازارهای محلی جایی هستند که باید خرید کنید و یاد بگیرید که با میوه، سبزیجات، گوشت، پنیر و نان زندگی کنید نه اینکه به سوپرمارکت بروید و به دنبال غذاهای آماده باشید.

 • آزادی در ترکیه

شاید بتوان به حرات گفت 25  درصد افرادی که به فکر مهاجرت و زندگی در کشور دیگری هستند به دلیل آزادی است. ترکیه اگرچه کشوری مسلمان است و 90 درصد ترک ها مسلمان هستند ولی کشوری آزاد است. اگر دلیل شما از مهاجرت به ترکیه آزادی است، ترکیه می تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

 • داشتن دانشگاه ها و مدارس عالی برای فرزندتان

دانشگاه های ترکیه در کل جهان معروف استو دارای سیستم آموزشی پیشرفته هستند. مدارس و دانشگاه های این کشور توانسته خود را در رده بندی برتر دانشگاه های جهان جای دهند. اگر به قصد تحصیل به ترکیه مهاجرت می کنید باید به شما بگوئین انتخاب هوشمندانه ای کرده اید.

درباره مدارس باید بگوئیم که مدارس ایرانی در استانبول وجود دارد. اگر نگران این هستید که فرزندتان به زبان ترکی مسلط نیست می توانید فرزند خود را در مدرسه ایرانی ثبت نام کنید.

استانداردهای آموزشی در مدارس دولتی ترکیه متفاوت است.  بنابراین اکثر مهاجران فرزندان خود را به یک مدرسه خصوصی یا بین المللی می فرستند. سال تحصیلی از اواسط سپتامبر یا اوایل اکتبر تا می یا اوایل ژوئن با تعطیلات اصلی در ژانویه / فوریه و ژوئن تا سپتامبر ادامه دارد.

مدارس خصوصی

مدارس خصوصی از برنامه درسی ملی پیروی می کنند و دروس به زبان ترکی تدریس می شود. بچه ها برای قبولی در این مدارس باید امتحان ورودی بدهند.

مدارس بین المللی

اکثر مدارس بین المللی ترکیه در آنکارا و استانبول هستند. اینها بیشتر از برنامه های درسی آمریکایی، بریتانیایی یا آلمانی یا مدرک بین المللی پیروی می کنند. و بسیاری به عنوان بخشی از برنامه درسی زبان ترکی را تدریس می کنند. هزینه ها بالا است و رقابت برای مکان ها می تواند شدید باشد.

هزینه-زندگی-در-استانبول

درخواست مشاوره در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه

ما در این قسمت درباره هزینه های زندگی در شهر استانبول صحبت کرده ایم. توجه داشته باشید این قیمت ها برای ماه اکتبر 2022 است

هزینه ماهانه یک خانواده 4 نفره (مواد غذایی، لباس، رستوران و ...)  بدون در نظر گرفتن اجاره: 28000 لیر در ماه

هزینه ماهانه یک نفر (مواد غذایی، لباس، رستوران و ...)  بدون در نظر گرفتن اجاره: 7000 لیر

هزینه های سوپرمارکت

 • شیر (1 لیتر): 18 لیر
 • نان سفید (500 گرم): 8.53 لیر
 • برنج (1 کیلو): 28 لیر
 • تخم مرغ (12 عدد): 30.27 لیر
 • پنیر محلی (1 کیلو): 104 لیر
 • فیله مرغ (1 کیلو): 75.65 لیر
 • گوشت گاو (1 کیلو): 168.24 لیر
 • سیب (1 کیلوگرم): 15.23 لیر
 • موز (1 کیلوگرم): 32.51 لیر
 • پرتقال (1 کیلوگرم): 20.58 لیر
 • گوجه فرنگی (1 کیلوگرم): 14.55 لیر
 • سیب زمینی (1 کیلوگرم): 11.23 لیر
 • پیاز (1 کیلوگرم): 9.45 لیر
 • آب (بطری 1.5 لیتری) : 5.64 لیر
 • سیگار: 30 لیر