پروژه های ساختمانی ترکیه

اجاره خانه و آپارتمان در استانبول

همه چیز در مورد زندگی در ترکیه
درخواست مشاوره رایگان در مورد مهاجرت و ترکیه

اجاره آپارتمان در استانبول

ترکیه به دلیل اینکه جز مناطق اروپایی است همچنین به دلیل داشتن جاذبه های گردشگری و توریستی بودن جز کشورهایی است که سالانه میلیون ها توریست را به خود جذب می کند. یکی از شهر های بزرگ ترکیه استانبول است که بسیاری از اتباع خارجی خصوصا ایرانیان علاقه زیادی به خرید، سرمایه گذاری و اجاره آپارتمان در آن را دارند. بر اساس آمارهای داده شده میانگین اجاره آپارتمان در استانبول نسبت به سال گذشته 50 درصد گران شده و همین امر باعث سردرگمی و تعجب مستاجران شده است.

در حال حاضر مناطقی مثل اسنیورت، بیلیکدوزو، ینی بوسنا نسبت به مناطق دیگر استانبول از لحاظ قیمت اجاره و خرید آپارتمان معقول تر است ولی نکته اینجاست که با اجاره آپارتمان و خرید آپارتمان در استانبول در برخی از این محله ها اقامت ترکیه داده نمیشود.

اجاره-آپارتمان-در-استانبول

اجاره خانه و آپارتمان در استانبول

اولین قدم برای اجاره آپارتمان در استانبول این است که هدف خود را مشخص کنید. اجاره آپارتمان در استانبول به اجاره بلندمدت (اجاره سالانه) و کوتاه مدت (روزانه، هفتگی و ماهانه)  تقسیم می شود و این مسئله کاملا بستگی به مدت اقامتتان و هدفتان دارد. اینکه برای چه کاری به ترکیه سفر می کنید کاری، تحصیلی، توریستی و ....

ایرانی هایی که در استانبول به قصد اجاره کردن خانه می آیند به دو دسته تقسیم می شوند.

1- اجاره روزانه، هفتگی و ماهانه  آپارتمان در استانبول

این دسته از افراد می خواهند برای مدت کوتاهی به عنوان توریست در استانبول آپارتمان اجاره کنند. قیمت اجاره روزانه آپارتمان در استانبول بسته به منطقه مورد نظر، امکانات ملک، نوع آپارتمان (نرمال آپارتمان، سیته، رزیدانس، ویلا) و ... متغیر است. به عنوان مثال اگر قصد دارید منطقه تکسیم آپارتمان یک خواب اجاره کنید باید به طور میانگین از شبی 100 دلار به بالا بودجه داشته باشید. در مناطقی مثل شیشلی، کایتحانه قیمت اجاره آپارتمان روزانه از 120 دلار به بالا است. این قیمت ها میانگین هستند و بسته به نوع ساختمان و تعداد خواب قیمت ها متغیر است.

2- اجاره سالانه آپارتمان در استانبول

این دسته از افراد با هدف زندگی به استانبول می آیند و آپارتمان اجاره می کنند. قیمت اجاره ماهانه آپارتمان در استانبول بسته به منطقه، نوع آپارتمان، سن بنا، تعداد خواب متغیر است.

در ترکیه پول رهن وجود ندارد. صاحب خانه بسته به شرایط آپارتمان پول یک یا دو ماه اجاره را به عنوان پول پیش از شما دریافت می کند که به آن دپوزیت گفته می شود. اگر خانه ای که به شما اجاره می دهد با وسیله (اشیالی) باشد از شما پول دو ماه اجاره را به عنوان دپوزیت (پول پیش) و اگر آپارتمان بدون وسیله باشد از شما یک ماه اجاره را به عنوان دپوزیت دریافت میکند.

درباره اجاره خانه و آپارتمان در استانبول باید بگوییم در برج ها، رزیدانس اکثر صاحب خانه ها پول شش ماه تا یکسال را از قبل از شما می گیرد. این مسئله به تازگی بین صاحب خانه ها رواج پیدا کرده و در گذشته این قانون وجود نداشت.

اگر قصد خرید آپارتمان در استانبول را دارید می توانید روی لینک قرمز رنگ کلیک کنید و وارد صفحه لیست آگهی ها شوید. همچنین اگر قصد خرید آپارتمان در شهرهای مختلف ترکیه را دارید وارد لینک خرید آپارتمان در ترکیه شوید.

برای اطلاعات بیشتر از قیمت اجاره آپارتمان در شهر های مختلف ترکیه روی لینک های زیر کلیک کنید.

اجاره آپارتمان در آنتالیا

اجاره آپارتمان در ازمیر

اجاره-خانه-در-استانبول

قیمت اجاره خانه در مناطق مختلف استانبول

این سوال که قیمت اجاره آپارتمان در  استانبول چقدر است از جمله موضوعاتی است که متقاضیان خانه و مستاجران فعلی دنبال می کنند. بر اساس تحقیقات انجام شده در 5 شهر بزرگ در نوامبر سال 2022، متوسط ​​قیمت اجاره در استانبول و آنتالیا از 10 هزار لیر گذشت در استانبول که بالاترین میانگین را با بیش از 28 هزار لیر به صورت منطقه ای دارد.

به دلیل مشکل عرضه که با کاهش تولید مسکن، ازدواج، افزایش تقاضای مسکن با دانشجویان و خارجی ها و تأثیر برخی صاحبان املاک فرصت طلب آغاز شد، اجاره بها به سرعت افزایش یافت. به خصوص در 1-1.5 سال گذشته، شهروندان در بسیاری از شهرها، به ویژه استانبول، نمی توانستند خانه اجاره ای مناسب با بودجه خود پیدا کنند و مستاجران با فشارهای گزاف مواجه شدند. در حالی که کارشناسان توجه خود را به این نکته جلب می کنند که نرخ افزایش اجاره بها شروع به کاهش کرده است، اما ارقام مطلوب همچنان خانواده های کم درآمد و متوسط ​​را تحت فشار قرار می دهد.

اجاره مسکن در استانبول در سال گذشته 144 درصد و در دو سال گذشته 319 درصد افزایش یافته است (از سال 2020 تا 2022).  با نگاهی به مناطق، متوسط ​​اجاره بها تا 28 هزار لیر می رسد. تنها 2 منطقه در استانبول وجود دارد که اجاره خانه به زیر 5 هزار لیر رسیده است و آن سیلیوری و چاتالجا است.

قیمت اجاره خانه و آپارتمان در استانبول نسبت به سال گذشته افزایش چشم گیری داشته است. به طور میانگین برای اجاره آپارتمان در استانبول شما باید ماهانه بین 10000 تا 15000 لیر بودجه داشته باشید. توجه کنید این عدد میانگین قیمت است. اجاره در مناطق مختلف بسته به نوع آپارتمان، تعداد خواب، امکانات و ... متغیر است. در ادامه میانگین قیمت اجاره خانه در برخی از مناطق استانبول را توضیح داده ایم.

 • اجاره خانه در منطقه شیشلی استانیول

منطقه شیشلی در قسمت اروپایی استانبول قرار دارد. این منطقه برای ایرانی ها محبوب است و اکثر ایرانیا تمایل دارند در منطقه شیشلی ملک اجاره کنند. میانگین قیمت اجاره در این منطقه بین 10000 تا 15000 لیر در ماه است.

 • اجاره آپارتمان در منطقه ماسلاک استانبول

منطقه ماسلاک یکی از مناطق لوکس در قسمت اروپایی استانبول است. میانگین قیمت اجاره آپارتمان در ماسلاک بین 16000 تا 27000 لیر در ماه است.

 • اجاره آپارتمان در منطقه کایتحانه استانبول

منطقه کایتحانه یکی از مناطق رو به رشد در قسمت اروپایی استانبول است. میانگین قیمت اجاره ماهانه در کایتحانه بین 8000 تا 12000 لیر است.

 • اجاره آپارتمان در منطقه بیلیکدوزو استانبول

منطقه بیلیکدوزو یکی از مناطق ارزان قیمت در حوزه املاک و مستغلات است. این منطقه مورد علاقه خیلی از ایرانی هاست و اکثرا ایرانی نشین هستند. مبانگین قیمت اجاره ماهانه در بیلیکدوزو استانبول بین 7000 تا 10000 لیر است.

 • اجاره آپارتمان در منطقه بی اوغلو استانبول

منطقه بی اوغلو هم که مورد توجه بسیاری از اتباع خارجی است زیرا قلب تپنده استانبول یعنی میدان تکسیم در نزدیکی اینجاست. میانگین قیمت اجاره آپارتمان در بی اوغلو بین 8000 تا 15000 لیر است.

 • اجاره آپارتمان در منطقه بشیکتاش استانبول

منطقه بشیکتاش در قسمت اروپایی این شهر قرار دارد. میانگین قیمت اجاره ماهانه در بشیکتاش بین 12000 تا 22000 لیر است.

 • اجاره آپارتمان در منطقه زیتین بورنو استانبول

میانگین قیمت اجاره آپارتمان در منطقه زیتین بورنو استانبول بین 6000 تا 10000 لیر در ماه است.

 • اجاره آپارتمان در منطقه باکیرکوی استانبول

میانگین قیمت اجاره آپارتمان در منطقه باکیرکوی بین 8000 تا 16000 لیر در ماه است.

 • اجاره آپارتمان در منطقه بویوک چکمجه استانبول

میانگین قیمت اجاره آپارتمان در منطقه بویوک چکمجه بین 5000 تا 8000 لیر است

 • اجاره آپارتمان در منطقه کارتال استانبول

منطقه کارتال در قسمت آسیایی استانبول قرار دارد. میانگین قیمت اجاره 5000 تا 9000 لیر در ماه است.

 • اجاره آپارتمان در منطقه اسکودار استانبول

منطقه اوسکودار در قسمت آسیایی استانبول قرار دارد. میانگین قیمت اجاره 5000 تا 10000 لیر در ماه است.

توجه داشته باشید که برای دریافت اقامت ترکیه در هر منطقه ای به شما اقامت داده نمی شود. دولت ترکیه لیست مناطق ممنوع را اعلام کرده که اگر در آن مناطق و محله ها آپارتمان اجاره کنید نمی توانید اقامت دریافت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله انواع روش های دریافت اقامت ترکیه مراجعه نمایید.

قوانین اجاره خانه و آپارتمان در استانبول

 • برای اجاره کردن ملک در ترکیه باید پاسپورت معتبر و یا کیملیک داشته باشید ( یا برگهء درخواست اجازه اقامت یا همان راندوو)
 • ودیعه ( دپوزیت ) معمولا برابر با مبلغ ۲ ماه اجاره منزل است که باید در ابتدا پرداخت شود .
 • اجاره هر ماه باید راس تاریخ ذکر شده در قرار داد پرداخت گردد.
 • برخلاف ایران که اجاره هر ماه آخر همان ماه تسویه می شود در ترکیه باید اجاره هر ماه اول همان ماه پرداخت شود.
 • در مجتمعهای مسکونی (سیته ) رسم بر این است که حکم تخلیه را هنگام عقد اجاره صاحبخانه میگیرد تا اگر با مستاجر دچار مشکل شد ، بتواند عذر او را بخواهد
 • افزایش بهای اجاره طبق قانون صورت میگیرد و مبلغ آن 25% مبلغ اجارهء توافق شده است
 • درصورتیکه هریک از طرفین زودتر از موعد سررسید اجاره بخواهد قرارداد را فسخ کند ، لازم است که ۲ ماه زودتر به طرف دیگر اعلام کند
 • چنانچه مستاجر بخواهد قبل از موعد منزل را تخلیه کند ، معمولا” ودیعه عودت داده نخواهد شد مگر اینکه هنگام قرارداد توافق دیگری صورت گرفته باشد .
 • پرداخت هزینه های شارژ ساختمان (ایدات) و قبوض مصرفی بر عهده مستاجر است .
 • ذکر نام افراد بالای ۱۸ سال در اجاره نامه الزامیست
 • هرگونه خرابی قبلی در تجهیزات ملک باید از طرف مالک اصلاح شود . چنانچه خرابی در زمان اقامت مستاجر ایجاد شود هزینه تعمیر به عهدهء مستاجر است .
 • هزینه کمیسیون بنگاههای معاملات املاک ، مطابق با قانون ، ۱۲% از کل اجاره سالیانه است .
 • بطور کلی مستاجر برای تحویل گرفتن ملک استیجاری باید مبلغ ودیعه توافق شده به اضافه مبلغ اجاره ماه اول را به صاحب ملک و هزینه کمیسیون را به بنگاه معاملات ملکی پرداخت کند.
 • دریافت رسید اجاره پرداخت شده در هر ماه الزامیست .
 • مالک بدون عذر منطقی نمیتواند خواستار تخلیه ملک توسط مستاجر بشود .
 • در صورت شکایت همسایگان از مستاجر و یا ایجاد اختلال در آسایش ساکنین ، مالک میتواند خواستار تخلیهء ملک خود بشود .

بهترین فصل برای اجاره آپارتمان در استانبول برای توریست ها کدام است

اگرچه استانبول به دلیل آب و هوای معتدل آن در تمام طول سال قابل بازدید است، اما هنگام رزرو آپارتمان برای اجاره باید به عواملی توجه کرد. تابستان زمانی است که شهر زنده ترین و کاریزماتیک ترین حالت خود را دارد، اما همچنین زمانی است که رطوبت به اوج خود می رسد. جولای و آگوست گرم‌ترین ماه‌ها هستند که باعث می‌شود گشت و گذار در صبح‌ها و  بعد از ظهر ایده‌آل باشد. آب و هوای گرم همچنین باعث می شود که عصرهای دلپذیری در فضای باز باشد. بهار به دلیل آب و هوای معتدل ترش محبوب است. در ماه آوریل، پارک‌های شهر با لاله‌های رنگارنگ، گل ملی ترکیه که در جشنواره سالانه لاله استانبول به اوج خود می‌رسد، جان می‌گیرند. پاییز شاهد رویدادهای هنری و موسیقی مانند جشنواره جاز استانبول است که همیشه جمعیت زیادی را از اکثر کشورها به خود جلب می کند. زمستان هوای سرد و مرطوب همراه با بارندگی زیاد و گاهی وزش برف به همراه دارد که در این فصل توصیه نمی شود. بهترین فصل برای سفر به استانبول تابستان است که بتوانید از تفریحات آبی نیز لذت ببرید.


سوالات متداول

 • آیا با اجاره آپارتمان در استانبول اقامت ترکیه داده می شود؟

  خیر. تا قبل از سال 2022 این امکان وجود داشت که با اجاره آپارتمان به شما اقامت ترکیه داده شود ولی از سال 2022 این قانون عوض شد و دولت ترکیه اعلام کرد با اجاره آپارتمان اقامت داده نخواهد شد.

 • ارزان ترین مناطق برای اجاره آپارتمان در استانبول کدامند؟

  استانبول از 39 منطقه تشکیل شده و هر کدام از این مناطق دارای امکانات رفاهی متفاوتی است. به طور کلی هر چه به قسمت غرب استانبول نزدیک می شوی قیمت اجاره در آن مناطق کمتر از بقیه مناطق است. مناطقی مثل اسنیورت، بیلیکدوزو، بویوک چکمجه و ...

 • در قسمت اروپایی استانبول خانه اجاره کنم بهتر است یا در قسمت آسیایی؟

  پاسخ این سوال کاملا به هدف شما بستگی دارد. اینکه برای چه کاری و هدفی به استانبول می آیید. توصیه می کنیم اگر به قصد کار یا تحصیل به استانبول مهاجرت می کنید خانه خود را نزدیک به محل کار یا دانشگاه پیدا کنید. به صورت کلی قسمت آسیایی استانبول خلوت تر از قسمت اروپایی است و بیشتر ترک نشین است. اکثر جاذبه های گردشگری این شهر در قسمت اروپایی قرار دارد و این قسمت توریستی است.