پروژه های ساختمانی ترکیه

اجاره خانه و آپارتمان در ترکیه

همه چیز در مورد زندگی در ترکیه
درخواست مشاوره رایگان در مورد مهاجرت و ترکیه
خرید خانه و آپارتمان در تهران

اجاره خانه و آپارتمان در ترکیه

اجاره خانه در ترکیه علاوه بر آنکه می تواند برای مهاجران و اتباع خارجی که برای اقامت در این کشور اقدام کرده اند مناسب و کارآمد باشد می تواند برای کسانی که قصد سفرهایی حتی چند روزه به کشور ترکیه دارند هم مناسب باشد. اجاره خانه در ترکیه بستگی به هدف شما دارد که بلند مدت یا کوتاه مدت باشد و با توجه به هدف اقامت خود نسبت به یافتن و اجاره خانه اقدام کنید. بنابراین خانه ی انتخابی شما اول از هر چیز باید در نزدیکی این محل ها باشد.

یکی از نکات خیلی مهم یافتن خانه از سایت ها و منابع معتبر می باشد و به گروه هایی که شخصیت حقوقی و قانونی ندارند اعتماد نکنید. و اگر به صورت اینترنتی و غیرحضوری این کار را انجام می دهید حتمأ توجه کنید که آن سایت از نظر هویت و اصالت معتبر باشد و دقیقأ همان خانه ای را به شما نشان دهند که در سایت آن را معرفی کردند.

اجاره-آپارتمان-در-ترکیه

مراحل اجاره خانه و آپارتمان در ترکیه

 • ارزیابی و بازدید منزل توسط فرد
 • تنظیم قرارداد(اجاره نامه): بعد از انتخاب منزل برای قطعی شدن کار باید قرار دادی بین مستأجر و صاحب ملک تنظیم شود که در آن مشخصات طرفین قرارداد و میزان اجاره بها، مدت اجاره، و تمامی شرایط لازم در آن قید می شود. برای تنظیم این سند اگر به زبان ترکی مسلط نیستید حتمأ از فرد متخصص دیگری کمک بگیرید.
 • پرداخت کمسیون به بنگاه: مبلغ کمسیون معادل یک ماه اجاره خانه می باشد. مثلا اگر اجاره ماهانه خانه 5000 لیر می باشد باید 5000 لیر کمسیون پرداخت نمایید.
 • انجام کارهایی مربوط به حق انشعاب گاز، برق، تلفن و … است که برای این کار باید به اداره مربوطه رفته و حق انشعاب خریداری کنید.

مفاد اجاره نامه در ترکیه

 • آدرس دقیق محله ای که خانه در آن اجاره شده است. که شامل خیابان ، کوچه ، پلاک خانه و …. می باشد.
 • جنس ملک اجاره شده باید مشخص شود. تجاری ، شخصی ، و….
 • مشخصات دقیق صاحب خانه که شامل نام و نام خانوادگی، شماره ملی، آدرس دقیق خانه است.
 • مشخصات دقیق مستاجر که شامل نام و نام خانوادگی، شماره ملی و آدرس مستأجر
 • تاریخ آغاز اجاره نامه، بهای اجاره، نحوه پرداخت اجاره، و مدت زمان دقیق اجاره منزل
 • لیست لوازم جانبی که در منزل هستند و اجاره داده می شوند باید در اجاره نامه قید شوند.

قیمت اجاره آپارتمان در ترکیه

اجاره آپارتمان در ترکیه بسته به اینکه کدام شهر را انتخاب می کنید متغیر است. در شهر های بزرگی مثل استانبول قیمت اجاره بالاتر از شهر های دیگری است و نمی توان دقیق گفت اجاره خانه و آپارتمان در ترکیه از فلان قیمت شروع می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر  درباره قیمت اجاره آپارتمان در شهرهای مختلف ترکیه به لینک های زیر مراجعه کنید.

اجاره آپارتمان در استانبول

اجاره آپارتمان در ازمیر

اجاره آپارتمان در آنتالیا

اجاره آپارتمان در آنکارا

همچنین برای اطلاعات بیشتر درباره قیمت خرید آپارتمان در شهرهای مختلف ترکیه می توانید به لینک های زیر مراجعه کنید.

خرید آپارتمان در استانبول

خرید آپارتمان در آنکارا

خرید آپارتمان در آنتالیا

خرید آپارتمان در ازمیر

نکات کلی در باره اجاره خانه در ترکیه

 • لزوما نیاز به کیملیک(کارت اقامت) نیست و با پاسپورت می توانید خونه اجاره کنید.
 • اگرچه بدون کیملیک نسبت به اجاره می توانید شما اقدام نمایید ولی این نکته بسیار مهم هست که در استانبول بایستی آب، گاز و برق را به نام خودتان بکنید که این امر بدون کیملیک خصوصا در مورد آب امکان پذیر نیست. مگر اینکه با کارت و یا سیستم مرکزی خانه داشته باشد. بنابراین یا از ابتدا با صاحبخانه توافق کنید که موارد مذکور بنام صاحبخانه بماند تا شما کیملیکتان را دریافت کنید و بعد اقدام به ثبت برق و گاز و آب بنام خودتان نمائید.  ( البته بعضی از صاحبخانه ها زیر بار این موضوع نمی روند و بعضی هم با گرفتن مقدار دپوزیت این کار انجام می دهند.) یا اینکه یکی از دوستانتان که کیملیک دارد متقبل این موضوع گردد.
 • اجاره خانه در بعضی مجتمع ها و شهرک ها بدون داشتن کفیل ترک امکان پذیر نمی باشد. این موضوع را در برنامه ریزی های خود لحاظ نمائید.
 • دپوزیتی که صاحبخانه از شما اخذ می نماید معمولا به بهانه های مختلف از جمله نقاشی خانه و خسارتهای دیگر کل مبلغ یا مقداری از مبلغ را به شما پس نمی دهد بنابراین در انتخاب محل ، ویژگی های مورد نظر خانه و پارامترهای دیگری که در انتخاب خانه برایتان مهم است دقت نمائید تا مجبور نباشید بعد از مدتی خانه را عوض کنید.
 • اگر شما ملکی را به صورت سالانه اجاره می کنید، اجازه ندارید آن خانه را به شخص دیگر چه به صورت روزانه و چه به صورت ماهانه اجاره دهید. این کار در ترکیه غیر قانونی است و جرم محسوب می شود.

شرایط اجاره آپارتمان در ترکیه

شرایط اجاره آپارتمان در ترکیه با شرایط اجاره آپارتمان در ایران کمی متفاوت است. در ایران هزینه رهن که پول پیش به آن گفته می شود وجود دارد. مالکان پول زیادی را به عنوان پیش پرداخت از مستاجران دریافت می کنند و اجاره خانه آخر هر ماه به مالک پرداخت می شود اما در ترکیه پول رهن به اندازه ۱ الی ۲ ماه و در موارد محدود ۳ ماه اجاره به صاحب خانه پرداخت می شود که به آن دپوزیت گفته می شود و اجاره خانه ابتدای هر ماه به صاحب خانه پرداخت می شود. دپوزیت همان پول پیش است که برای اجاره آپارتمان در ترکیه باید توسط مستاجر پرداخت شود و مبلغ آن معادل ۱ الی ۲ ماه اجاره ماهانه است. دپوزیت در انتهای قرارداد به شما برگردانده خواهد شد و اگر وسط قرارداد قصد دارید خانه را خالی کنید از نظر قانونی مبلغ دپوزیت به شما برگردانده نمی شود و حق با صاحب خانه است و در مواردی صاحب خانه تمامی مبلغ اجاره را تا انتهای قرارداد از شما طلب می کند. هرچند صاحب خانه های زیادی هستند که توافق می کنند و این مبلغ را به شما بر می گردانند. مبلغ دپوزیت برای خانه هایی که فاقد اشیاء هستند معمولا معادل یک ماه و یا حداکثر ۲ ماه خواهد بود اما برای خانه هایی که دارای اشیاء هستند معمولا به اندازه ۲ الی ۳ ماه اجاره است.

مبلغ آیدایت یا شارژ ماهیانه ساختمان

همه ما با شارژ ساختمان آشنا هستیم همانطور که در ایران مبلغ شارژ ساختمان بستگی به خانه ی انتخابی و امکانات آپارتمان دارد، در ترکیه هم به همین منوال است. در ترکیه به مبلغ شارژ ماهانه ساختمان، آیدات گفته می شود. اگر خانه های معمولی را برای اجاره انتخاب کنید، این مبلغ زیاد نخواهد بود اما در برج ها، سیته ها، رزیدانس ها که امکانات زیادی دارند، مبلغ آیدایت در آنها زیاد است و حتما باید مبلغ آن را از قبل بپرسید و بعد اقدام به اجاره آپارتمان مورد نظر نمائید.

اجاره-خانه-در-ترکیه

قبل از امضای قرارداد اجاره خانه در ترکیه حتما این موارد را بررسی کنید!

در ترکیه شما آپارتمان مورد نظر خود را پیدا کرده اید و فکر می کنید این همان آپارتمان رویایی شماست. خیلی از افراد بدون اینکه موارد را بررسی کنید سریع اقدام به امضای قرارداد اجاره خانه می کنند و در آینده با مشکلاتی رو به رو می شوند.

قبل از امضای قرارداد اجاره با صاحبخانه، مطمئن شوید که با همه شرایط موافقت کرده اید. توجه داشته باشید که هر دو طرف باید بندهای قید شده در قرارداد را رعایت کنند. در صورتی که یکی از طرفین قرارداد را رعایت نکند، طرف دیگر حق دارد اقدام قانونی کند. در صورت وجود وسایلی که در خانه خراب هستند و نیاز به تعمیر دارند باید بررسی کنید و قبل از امضای قرارداد از صاحیخانه درخواست تعمیر یا بازسازی کنید. 

کدام هزینه ها بر عهده مستاجر است؟

شما می توانید با صاحبخانه خود در مورد هزینه های آپارتمان توافق کنید و هزینه ها را از اجاره بها کسر کنید. این موضوع ممکن است در قرارداد اجاره گنجانده نشود، اما با توافق متقابل قابل حل است.

 اگر می خواهید آپارتمان به خواست خود بازسازی شود، هزینه ها با شما خواهد بود. با این حال، در این مورد، باید با صاحبخانه خود در مورد فرآیند بازسازی یا رنگ آمیزی که انجام خواهید داد به توافق برسید.

در صورت بروز مشکل در آب، تاسیسات، برق و یا خرابی دیگر حق دارید هزینه ها را تقبل کرده و اجاره بها را کسر کنید . اگر صاحبخانه شما از پرداخت این هزینه ها امتناع ورزد، می توانید برای حل این مشکل به دادگاه مراجعه کنید.

باید صاحب خانه را از تغییراتی که در خانه انجام می دهید که نیاز به بازسازی دارند مطلع کنید، در غیر این صورت ممکن است دچار مشکل شوید. در چنین حالتی صاحبخانه شما حق دارد شما را از خانه بیرون کند و برای جبران خسارت شکایت کند.

اهمیت عملکرد آپارتمان

باید بدانید قانون ساختمان خانه ای که اجاره کردید چگونه است؟ به عنوان مثال زباله های آپارتمان چه ساعتی تخلیه می شود؟ آیا برای هر آپارتمان در پارکینگ فضای اختصاص داده شده است؟ در صورت بروز نقص احتمالی مانند برق و لوله کشی با چه کسی مشورت کنید. می توانید با مدیر آپارتمان ملاقات کنید و با وظایف و قوانین آپارتمان آشنا شوید. این مسئله شاید از بیرون مهم نباشد ولی باید بدانید این مسائل خیلی پر اهمیت هستند پس حتما بررسی کنید.

با مالک باید ارتباط خوبی داشته باشید

برقراری رابطه خوب با صاحبخانه از همان ابتدا برای هر دو طرف موثر است. اگر می خواهید با صاحب ملک ارتباط خوبی برقرار کنید فقط در مواقعی که مشکل پیش آمده با او تماس نگیرید. اگر از خانه ای که اجاره کرده اید راضی هستنید آن خانه را مال خود بدانید.

فسخ قرارداد اجاره

فسخ قرارداد اجاره از نظر تأمین حقوق مالک و مستاجر در فرآیند اجاره ملک مهم است. این سند که حاوی اطلاعات زیادی از مدت قرارداد تا شرایط استفاده از خانه اجاره ای، از قیمت اجاره تا هزینه ودیعه است، دارای ویژگی الزام آور برای طرفین قرارداد است.

اما در مواردی با وجود اینکه مدت قرارداد منقضی نشده است، امکان فسخ اجاره، وجود دارد. طبق قانون تعهدات ترکیه، فسخ قرارداد اجاره قبل از انقضای آن تنها به دو صورت ممکن است اتفاق بیفتد: نحوه ابلاغ و استفاده از حق فسخ توسط موجر از طریق دعوا.

فسخ قرارداد اجاره با ابلاغ فقط با اطلاع مستأجر، موجر یا هر دو طرف محقق می شود. در چنین حالتی پروتکل فسخ قرارداد اجاره تنظیم و به سند کتبی تبدیل می شود.

اطلاعات مربوط به فسخ قرارداد اجاره توسط مستاجر از طریق اخطار در ماده ۳۴۷ قانون تعهدات ترکیه گنجانده شده است. مستاجر باید حداقل ۱۵ روز قبل از پایان مدت قرارداد این اقدام را به صورت کتبی انجام دهد. در غیر این صورت قرارداد با همان توافق تمدید می شود.

اگر قصد اجاره خانه و آپارتمان در ترکیه را دارید این ۵ سوال را از صاحبخانه بپرسید!

شما آپارتمان اجاره ای رویاهایتان را با قیمت دقیق مورد نظر خود پیدا کردید و با صاحبخانه توافق کردید. خانه حالا مال شماست! با این حال، قبل از امضای قرارداد اجاره باید برخی از موارد را با صاحب خانه روشن کنید. اگر در این موارد به توافق برسید ، امضای قرارداد برای هر دو طرف سود بیشتری خواهد داشت.

- آیا می توان رنگ دیوار را تغییر داد؟

بعضی از صاحب خانه ها کاملاً راحت هستند و اجازه می دهند مستاجر در آپارتمان خود تغییراتی ایجاد کنند. اما همچنین صاحب خانه هایی وجود دارند که قوانین سختگیرانه ای در مورد تغییر و تحولات در آپارتمان دارند. به همین دلیل ، اگر می خواهید رنگ دیوار را تغییر دهید یا کف را تغییر دهید، باید قبل از امضای قرارداد اجاره، مواردی را با صاحب خانه خود روشن کنید. بیشتر بخوانید: اجاره آپارتمان در استانبول ۲۰۲۱

۲- آیا اجاره قابل انتقال است؟

اگر به دلیل شغل خود نیاز به زندگی دوره ای در شهرها یا کشورهای مختلف دارید ، ممکن است بخواهید خانه خود را به صورت دوره ای به شخص دیگری اجاره دهید. بنابراین می توانید اجاره خانه را از این طریق پرداخت کنید. وقتی به طور دوره ای از خانه استفاده نمی کنید ، می توانید بفهمید که می توانید آن را به شخص دیگری منتقل کنید یا اجازه دارید یک هم اتاقی بیاورید.

۳- ودیعه چقدر است؟

مستاجر برای اجاره آپارتمان در ترکیه باید به عنوان ودیعه حداکثر تا ۳ ماه را به صاحب خانه پرداخت نماید. در اجاره های املاک و مستغلات ، ودیعه ای که مستاجر قبل از نقل مکان پرداخت می کند ، پس از انقضا قرارداد اجاره توسط صاحب خانه به مستأجر پرداخت می شود. در واقع ، مبلغ ودیعه ای که صاحب خانه می تواند از مستاجر جدید طلب کند ، توسط قانون محدود شده است. یک مستاجر حق دارد حداکثر سه ماه اجاره بابت املاک و مستغلات اجاره شده خود را واریز کند. صاحب خانه نمی تواند به سپرده ای بالاتر از مبلغ سه ماه اجاره از مستاجر طلب کند. در این زمینه توافق قبل از قرارداد با صاحبخانه مفید است.

۴- آیا حیوانات خانگی مجاز هستند؟

ممکن است بسیاری از صاحبخانه ها نخواهند خانه ای را به افرادی که حیوانات خانگی مانند گربه یا سگ دارند اجاره دهند. پس قبل از اینکه قرارداد اجاره نامه را امضا کنید حتما صحبت کنید.

۵- چه کسی هزینه های تعمیر را بر عهده خواهد داشت؟

اگر آپارتمان شما به دلیل نشت زیاد در طبقه فوقانی دچار آبگرفتگی شده است یا به هر دلیلی خراب شده است ، باید پیش از این در مورد اینکه این هزینه ها توسط چه کسی باید پرداخت شود صحبت کنید. قبل از اینکه وارد آپارتمان اجاره ای خود شوید ، باید خانه را به خوبی بررسی کنید و مناطقی را که نیاز به تعمیر دارند شناسایی کنید و به صاحبخانه بگویید. همچنین باید مشخص کنید که چه کسی هزینه های مشکلاتی را که پس از جابجایی توسط شما ایجاد میشود ، تقبل می کند.


سوالات متداول

 • با اجاره آپارتمان در کدام شهر ترکیه اقامت داده می شود؟

  طبق قانونی که در سال 2022 توسط دولت ترکیه منتشر شد کسانیکه قصد دارند برای بار اول با اجاره آپارتمان در ترکیه اقامت دریافت کنند به آنها اقامت توریستی داده نخواهد شد.

 • آیا می توان قرارداد اجاره را با ارز دیگری منعقد نمود؟

  بله، اما اگر قرارداد با ارز خارجی غیر از لیر ترکیه انجام شود، امکان افزایش اجاره بها تا 5 سال وجود ندارد. علاوه بر این، اگر ارز مورد استفاده در قرارداد در برابر لیر ترکیه ارزش بیش از حد پیدا کند، مستاجر حق دارد موضوع را از طریق دادگاه پیگیری کند.

 • برای اجاره روزانه در ترکیه آیا باید دپوزیت هم پرداخت کرد؟

  خیر. اگر شما قصد دارید آپارتمان ب صورت روزانه اجاره کنید نیازی به دادن دپوزیت (پول پیش) نیست و کل مبلغ را صاحب ملک روز اول از شما دریافت میکند.