سومین سالگرد کودتای نافرجام در ترکیه

سومین سالگرد کودتای نافرجام در ترکیه

15 شهریور 1401

اخبار ترکیه

سومین سالگرد کودتای نافرجام در ترکیه
ملک های زیر ۱۰۰ هزار دلار

امروز سومین سالگرد کودتایی است که برخلاف کودتاهای پیشین تاریخ معاصر ترکیه به پیروزی نرسید و منجر به انتقال قدرت به نظامیان نشد.

به گزارش گره بین‌الملل خبرگزاری تنسیم٬ سه سال پیش در ترکیه یک کودتای نظامی روی داد اما برخلاف کودتاهای پیشین تاریخ معاصر ترکیه به پیروزی نرسید و منجر به انتقال قدرت به نظامیان نشد.

پیش‌تر در سالیان 1960 میلادی٬ کودتا منجر به اعدام عدنان مندرس نخست وزیر وقت ترکیه شد٬ در سال 1980 میلادی نیز کودتای نظامی موجب برکناری سلیمان دمیرل نخست وزیر وقت شد و در سال 1997 میلادی٬ کودتای بی‌سروصدای موسوم به کودتای پست مدرن٬ موجب شد که نجم‌الدین اربکان نخست وزیر وقت در برابر خواسته‌های نظامیان٬ کوتاه بیاید.

اما در سال 2016 میلادی٬ بسیاری از مردم ترکیه در برابر کودتاگران ایستادند و در مدت‌زمانی کمتر از 12 ساعت٬ اغلب نظامیان دستگیر شدند و دولت٬ کنترل اوضاع را در دست گرفت.

کودتاگران در شب کودتا نتوانستند رجب طیب اردوغان را بربایند و او از ظریق یک پیام تصویری تلفنی٬ مردم را به مقاومت دعوت کرد.

دولت ترکیه بر این باور است که کودتای نافرجام از سوی فتح الله گولن و شاگردان او ترتیب داده شده و از دولت آمریکا خواسته به اقامت گولن در ایالت پنسیلوانیا خاتمه داده شده و او را به آنکارا تحویل دهند، اما مقامات واشنگتن تاکنون به این درخواست دولت ترکیه توجهی نشان نداده‌اند.

پس از کودتا٬ ده‌ها هزار نظامی و کارمند به اتهام همکاری با کودتاگران زندانی یا اخراج شدند و منتقدین بر این باورند که تلاش اردوغان برای کنترل شرایط امنیتی بعد از کودتا٬ تبدیل به بهانه‌ای شده تا حوزه‌های آزادی٬ دموکراسی و مطبوعات را محدود کند.

امروز به مناسبت سومین سالگرد کودتا٬ رجب طیب اردوغان در اجتماع مردم استانبول٬ سخنرانی خواهد کرد.

معرفی پروژه های ساختمانی ترکیه