معرفی آنتالیا شهری برای تفریحات آبی ترکیه

معرفی آنتالیا شهری برای تفریحات آبی ترکیه

27 آبان 1401

ترکیه گردی

معرفی آنتالیا شهری برای تفریحات آبی ترکیه

آنتالیا به عنوان مرکز گردشگری و تفریحات تابستانی ترکیه شناخته شده و عنوان پنجمین شهر پرجمعیت ترکیه را از آن خود کرده است. جمعیت این شهر تا پایان سال 2021 ، 2619832 نفر اعلام شده. سمبل این شهر پرتقال است و بدون شک باغ های پرتقال را خواهید دید، حتی در بسیاری از آثار تاریخی این شهر نقاشی هایی از پرتقال وجود دارد، همچنین در ورودی  اماکن عمومی، پرتقال های چوبی یا پلاستیکی برای بازدید عموم به نمایش گذاشته شده است. آنتالیا دارای جاذبه های گردشگری زیادی است و به عنوان پنجمین شهر محبوب ترکیه محسوب می شود. بافت شهری آنتالیا به صورت خیابان های کم عرض و پیچ در پیج است و خانه های قدیمی زیادی در این شهر خودنمایی می کنند.

آنتالیا که میگن اینجاست

آنتالیا در منطقه مدیترانه و غرب ترکیه قرار دارد که دارای مساحتی حدود 20177 کیلومتر مربع و ارتفاع متوسطش از سطح دریا 35 متر می باشد. پر جمعیت ترین منطقه آنتالیا منطقه کپز با 591895 نفر جمعیت است. مرکز این شهر آنتالیاست که از سمت شمال با شهر بوردور، از جنوب به دریای مدیترانه، از شرق به شهر سریک، از غرب به شهر کورکوتلی و از جنوب غرب به شهر کمر هم مرز است. این شهر سالانه پذیرای 12.5 میلیون گردشگر می باشد.

شهر آنتالیا به دلیل شرایط اقلیمی مناسب و فعالیت های گردشگری پس از سال 1980 به سرعت توسعه یافت و به موازات آن، این استان امروزه به پنجمین استان پرجمعیت ترکیه تبدیل شده است.  زندگی اقتصادی در آنتالیا عمدتاً مبتنی بر تجارت، کشاورزی و گردشگری است.

آنتالیا بزرگترین تفرجگاه دریایی بین المللی ترکیه است که در ریویرای ترکیه واقع شده است. توسعه در مقیاس بزرگ و بودجه دولتی باعث ارتقای گردشگری شده است. رکورد 13.6 میلیون گردشگر در سال 2019 از این شهر عبور کردند.

فرودگاه آنتالیا دارای دو ترمینال بین المللی و یک ترمینال داخلی است. در سال 2020 تعداد مسافران آن در پروازهای بین المللی برای اولین بار از تعداد کل فرودگاه استانبول  و فرودگاه بین المللی سابیها گوکچن  پیشی گرفت و رسماً عنوان "پایتخت گردشگری ترکیه" را به خود اختصاص داد

آنتالیا-ترکیه

همه چزی درباره ی زندگی در ترکیه

اطلاعات مختصر درباره آنتالیا شهری برای تفریحات تابستانی ترکیه

قاره: اروپا – آسیا

زبان: ترکی

اختلاف ساعت با ایران: ۱:۳۰-

پیش شماره تلفن: ۲۴۲

بهترین زمان سفر: بهار و تابستان

وسایل حمل و نقل:خطوط اتوبوسرانی، دلموش، تاکسی، قطار، تراموا

تاریخچه

نام آنتالیا از آتالوس دوم  پادشاه پرماگون گرفته شده ‌است که در ۱۵۰ سال قبل از میلاد مسیح حاکم این ناحیه بوده. در سال ۱۳۳ قبل از میلاد مسیح آنتالیا بخشی از جمهوری روم بود و مسیحیت در قرن دوم میلادی در این شهر گسترش یافت. این شهر پایگاه نیروی دریایی روم بوده و ناوگانی قدرتمند داشته است. در قرن سیزدهم میلادی آنتالیا توسط ترکان سلجوقی فتح شد و از سال ۱۳۲۱ تا ۱۴۲۳ میلادی به عنوان پایتخت ترکیه بود.

جمعیت آنتالیا

براساس آماری که در سرشماری سال 2016 انجام شد جمعیت این شهر 2.328.555 نفر براورد شده است. هرچند که در سال های اخیر جمعیت اکثر شهرهای ترکیه کاهش یافته، ولی جمعیت آنتالیا رو به افزایش است و دلیل این رشد، رونق اقتصادی به خصوص در صنعت گردشگری است.

درخواست مشاوره در ترکیه

آب و هوای آنتالیا

شهر آنتالیا به دلیل قرارگیری در ساحل دریای مدیترانه زمستان های سرد و تابستان های گرم دارد. این شهر در طول سال حدود 300 روز آفتابی را تجربه می کند. سردترین ماه سال در این شهر ژانویه است که هوای آن به 10 درجه می رسد.

آنتالیا دارای آب و هوای مدیترانه ای تابستانی گرم  یا آب و هوای نیمه گرمسیری "مرطوب" خشک و تابستانی است. تابستان های گرم و خشک و زمستان های معتدل و بارانی را تجربه می کند.  آنتالیا بسیار آفتابی است و نزدیک به 3000 ساعت نور خورشید در سال دارد. یخبندان گاهی اوقات در شب تقریبا هر زمستان رخ می دهد، اما برف یک پدیده بسیار نادر در این شهر است. بالاترین دمای ثبت شده هوا در اول جولای 2017 به 45.4 درجه سانتیگراد (113.7 درجه فارنهایت) رسید که به طور معمول به 34.4 درجه سانتیگراد (93.9 درجه فارنهایت) می رسد و کمترین رکورد در فوریه به -4.6 درجه سانتیگراد (23.7 درجه فارنهایت) کاهش یافته است. میانگین دمای دریا بین 16 درجه سانتیگراد (61 درجه فارنهایت) در زمستان و 27 درجه سانتیگراد (81 درجه فارنهایت) در تابستان است.

غذاهای معروف آنتالیا

از غذاهای معروف این شهر می توان به سوپ کولاکلی که با نخود و تکه های کوچک گوشت تهیه می شود، تاهیلی پیاز که سالاد لوبیای خشک چاشنی زده شده با دانه های کنجد خرد شده است، تاندیر کباب (کباب تندوری) و کاباب تاتلیسی یا همان دسر کدو تنبل که با دانه های کنجد خرد شده و شیره انگور و مربای ترنج شیرین شده است اشاره کرد.  یکی دیگر از غذاهای محلی مخصوص آنتالیا باقالی پخته است که تیرمیس نام دارد و به عنوان عصرانه صرف می شود. گریدا که به آن لاگوس نیز می گویند یک نوع ماهی است که در بین غذاهای محلی رواج  دارد.

جشنواره ها در آنتالیا

شهر آنتالیا سالانه میزبان انواع زیادی از جشنواره ها و فستیوال هاست که معروف ترین آن ها:

  • جشنواره بین المللی موسیقی و رقص بومی آنتالیا : از تاریخ 19 تا 24 ژوئن (29 خرداد تا 3 تیر) برگزار می شود.
  • جشنواره بین المللی اپرا و باله آسپندوس : از 4 تا 18 سپتامبر (13 تا 27 شهریور) برگزار می شود.
  • جشنواره تابستانه آنتالیا : از 12تا 29 سپتامبر (21 شهریور تا 7 مهر( برگزار می شود.
  • جشنواره بین المللی فیلم آنتالیا: از 29 سپتامبر تا 5 اکتبر (7 تا 13 مهر) برگزار می شود.
  • جشنواره گل ماه مه از سال 2005 هر ساله در ماه مه برگزار می گردد و تبدیل به مناسبتی سنتی شده است.