پرچم ترکیه

15 شهریور 1401

دانستنی

پرچم ترکیه
درخواست مشاوره در ترکیه
پرچم ترکیه از ماه و ستاره بر زمینه سرخ رنگ تشکیل شده است که ماه و ستاره به نشانه اسلام می باشد و این پرچم در آسیای صغیر نیز استفاده می شد. در زمان امپراطوری عثمانی ستاره ی پرچم هشت گوشه داشت که بعد از فروپاشی امپراطوری عثمانی ستاره ی هشت گوشه تبدیل به ستاره ی پنج گوشه شد. نقش و رنگ پرچم فعلی ترکیه در تاریخ ۵ ژوئن ۱۹۳۶ انتخاب شد. طول آن۳ و عرض آن ۲ متر است. ماه در سمت چپ و ستاره در وسط دوشاخ ماه، در سمت راست قرار گرفته است. به همین علت پرچم ترکیه را ماه ستاره (آی یولدوز) می گویند. رنگ سرخ پرچم نشان پیشرفت جمهوری ترکیه و رنگ سفید در ماه و ستاره نشان‌دهنده پاکیزگی مردم ترکیه می باشد. پرچم ترکیه پرچم ترکیه مردم معتقد هستند که زمینه ی هیچ پرچمی قرمز نیست مگر اینکه خون مردم آن کشور در جایی ریخته شده باشد. همانطوری که خون مردم ترکیه در جنگ بین یونان و ترکیه در سال ۱۹۲۰-۱۹۲۲ ریخته شد. به اعتقاد مردم ترکیه، ماه در پرچم اشاره به حضرت محمد (ص) دارد و پنج ستاره ی آن اشاره به پنج ستون دین است. سرود ملی این کشور استقلال نام دارد که توسط محمد عاکف سروده شد. از جمله کشورهایی که نماد ماه و ستاره را روی پرچم کشورشان دارند عبارت‌اند از جمهوری آذرباییجان ، ازبکستان ، الجزایز، پاکستان،ترکیه، ترکمنستان، تونس، سنگاپور، مالزی، موریتانی و لیبی پرچم ترکیه پرچم ترکیه حقایقی درباره پرچم ترکیه: پرچم ترکیه مانند پرچم کشورهای دیگر دارای حقایقی است و معانی و مفاهیم در آن نهفته است
  • میتوانید امپراتوری عثمانی را در پرچم ببینید:
ستاره و هلال، نماد امپراتوری سابق عثمانی است و در نیمه دوم قرن ۱۸-ام به کار گرفته شد. تصمیم به داشتن پرچم ملی به عنوان بخشی از اصلاحات مدرن‌سازی دولت عثمانی در کنار کشورهای اروپای مدرن بود.
  • ریشه‌های نماد
باوجودی که نماد ستاره و هلال در قرن ۴-ام و اول قبل از میلاد، در دوران سلطنت هلنیستی، به ویژه در دوران پادشاهی پونتوس، پادشاه بسفران و شهر بیزانس (بعدا قسطنطنیه شد) توسعه یافت. نمادگرایی در شرق نزدیک باستان نیز مورد استفاده قرار گرفته است و نمایانگر خورشید و ماه، یا ماه و ستاره صبح بوده است. کشورهای دیگری با نماد هلال و ستاره در قرن بیستم، ستاره و هلال در پرچم کشورهای متعلق به عثمانی مانند تونس، الجزایر و آذربایجان نیز ظاهر شدند که این نمادگرایی را در پرچم‌‌های ملی خود ادامه می‌دهند.
  • پرچم امروزی
پرچم ملی فعلی ترکیه از نسخه عثمانی گرفته شده است، به جز اینکه نمادهای ستاره و هلال نازک‌تر و ابعاد دقیق‌تری دارند که با قانون پرچم ترکیه ۱۹۳۶ استاندارد شده است. پرچم ترکیه پرچم ترکیه
  • افسانه هایی درباره پرچم ترکیه
یکی از افسانه‌های پرچم ترکیه این است که در طول نبرد کوزوو در سال ۱۴۴۸، زمانی که عثمانی‌ها نیروهای مسیحی را شکست دادند، بازتاب ماه و ستاره در استخرهای خون نمایان شده است. افسانه دیگری بیان می‌کند که پادشاه اول عثمانی، عثمان I، خوابی دید که در آن هلال و ستاره‌ای از سینه قدی (قاضی دادگاه شریعت) که می‌خواست با دخترش ازدواج کند، بیرون آمده و سپس به سینه او فرود آمد که در نتیجه آن درخت شگفت‌انگیزی به وجود آمد که شاخه و برگ‌های عظیمش تمام جهان را با سایه‌اش پوشانده بود.
  • هلال و ماه و اسلام
اگر چه به طور گسترده‌ای اعتقاد بر این است که هلال و ماه نماد اسلام هستند، اما ریشه‌های این نمادها به قبل از اسلام برمی‌گردد و اعتقاد بر این است که به افرادی از آسیای مرکزی و سیبری باز می‌گردد که الهه‌های خورشید، ماه و آسمان را پرستش می‌کردند و از این نمادهای آسمانی استفاده می‌کردند.
  • عثمان و رویای او
هنگامی که امپراطوری عثمانی در سال ۱۴۵۳ قسطنطنیه را اشغال کرد، به دلیل رویائی که عثمان داشت، پرچم بیزانس را برگزید، او معتقد بود که علامت خوش‌یمنی است و بنابراین نماد خوبی برای امپراتوری جدیدش است.    
در آقای ترکیه هدفمند تبلیغ کن