کاخ دلما باغچه استانبول| لوکس ترین کاخ در منطقه بشیکتاش، [فیلم+ عکس+ آدرس]

کاخ دلما باغچه استانبول| لوکس ترین کاخ در منطقه بشیکتاش، [فیلم+ عکس+ آدرس]

15 شهریور 1401

کاخ دلما باغچه استانبول| لوکس ترین کاخ در منطقه بشیکتاش، [فیلم+ عکس+ آدرس]
کاخ دلما باغچه استانبول (Dolmabahçe Palace) در قسمت اروپایی تنگه بسفر، منطقه بشیکتاش قرار دارد. می توانیم به جرات بگوئیم این کاخ لوکس ترین و معروفترین کاخ های منطقه ی بشیکتاش است. اگر به استانبول سفر کنید تزئینات بیرونی این کاخ با سبک نئو کلاسیکش شما را شگفت زده خواهد کرد. کاخ دلما باغچه استانبول از سال ۱۸۵۶ تا ۱۸۸۷ به عنوان مرکز اصلی اداری امپراتوری عثمانی بود که به مرور زمان تبدیل به کاخی مجلل در منطقه اروپایی استانبول شد و امروزه به یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری استانبول تبدیل شده است. با آقای ترکیه همراه باشید تا با هم از این کاخ دیدن کنیم.

تاریخچه کاخ دلما باغچه استانبول - Dolmabahçe Palace

این کاخ به دستور پادشاه سی ام امپراتوری عثمانی یعنی عبدالمجید اول ساخته شد. ساخت دلما باغچه از ۱۳ ژوئن ۱۸۴۳ شروع شد و در ۷ ژوئن ۱۸۵۶ افتتاح شد. برای ساخت این کاخ حدود ۵ میلیون لیر عثمانی یا به عبارتی ۳۵ تن طلا هزینه شد. کاخ دلما باغچه در ابتدا، خلیجی در بسفر بود که برای محاصره ناوگان عثمانی مورد استفاده قرار می گرفت. این منطقه در قرن ۱۸ احیا شد و به باغ امپراتوری تبدیل شد و مورد توجه و استقبال عثمانی ها قرار گرفت. در ۳ مارس ۱۹۲۴ مالکیت این کاخ به میراث ملی جمهوری ترکیه منتقل شد. مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار جمهوری ترکیه در زمان ریاست جهوری خود از این کاخ استفاده می کرد و سرانجام در۱۰ نوامبر ۱۹۳۸ در همین قصر در گذشت. هنوز هم آثار به یاد ماندنی وی در گوشه و کنار کاخ به چشم می خورد.  جالب است بدانید که ساعت های داخل کاخ را روی ۹:۰۵ دقیقه متوقف کرده اند درست در همان ساعتی که آتاتورک چشم از جهان فروبست.
همه چزی درباره ی زندگی در ترکیه

آشنایی با کاخ دلما باغچه استانبول

در ابتدا باید بگوییم که نام دلما باغچه (Dolmabahçe) از dolma در ترکیه به معنی پُر و bahçe به معنی باغ گرفته شده است و دلما باغچه به معنی باغ پُر شده می باشد. کاخ دلما باغچه استانبول این کاخ حدودا با ۱۴ تن طلا و بلور تزئین شده است. بزرگترین لوستر بلوری دنیا که هدیه ای از طرف ملکه ویکتوریا اول است در این کاخ نگهداری می شود. این لوستر دارای وزن ۴.۵ تن با ۷۵۰ لامپ می باشد. همچنین در کاخ دلما باغچه فرش هایی است که قدمتی ۱۵۰ ساله دارد. این فرش ها هدیه نیکلاس اول به پادشاه است. کاخ دلما باغچه استانبول دارای ۲۸۵ اتاق، ۴۶ هال، ۶ حمام و ۶۸ سرویس بهداشتی است و در ساخت داخلی آن حدود ۵۶ ستون بکار برده شده است. کاخ دلما باغچه استانبول

در کاخ دلما باغچه چه آثاری در انتظار شماست؟

کاخ دلما باغچه وسط یک باغ قرار دارد که به ۳ بخش سوئیت ها، حرمسرا و اقامتگاه ولیعهد تقسیم می شود. [caption id="attachment_6328" align="aligncenter" width="800"]دلما باغچه دلما باغچه[/caption] در هنگام ورود به این کاخ با دروازه ای بسیار مجلل روبه دریا خواهید شد که یک برج ساعت نیز کنار آن قرار گرفته است. می توانید در این دروازه که رو به دریا است بایستید و عکس های یادگاری بگیرید. وقتی وارد کاخ شوید آثارهای هنری دستی منحصر به فرد اروپایی و خاور دور شما را مجذوب خود می کند. لوسترهای کریستالی، شمعدانی ها و شومینه ها در اتاق ها خودنمایی می کنند. در این کاخ ۶ حمام وجود دارد که با مرمرهای حکاکی شده اش فضایی زیبا و دیدنی را خلق کرده است. جالب است بدانید که بزرگترین سالن باله جهان در این کاخ قرار دارد که در زمان های گذشته از این سالن برای جلسات سیساسی، باله و مراسم تبریک استفاده می شد. Dolmabahçe
معرفی پروژه های ساختمانی ترکیه

آدرس کاخ دلما باغچه استانبول

استانبول، ناحیه اروپایی بشیکتاش، محله ویشنزاده، خیابان دلما باغچه، کاخ دلما باغچه برای رفتن به دلماباغچه می توانید از میدان تکسیم سوار قطار زیرزمینی فونیکلار شوید و به کاباتاش بروید. با ۳۰۰ متر پیاده روی می توانید خود را به این کاخ برسانید.