مراحل ازدواج در ترکیه

مراحل ازدواج در ترکیه

15 شهریور 1401

حقوقی

مراحل ازدواج در ترکیه

اگر شما می خواهید در ترکیه ازدواج کنید و درباره مراحل ازدواج در ترکیه اطلاعاتی ندارید این مطلب برای شما مناسب است. ما در این مطلب از صفر تا صد مراحلی که برای ازدواج در ترکیه لازم است طی کنید را بازگو کرده ایم. پس تا آخر این مطلب با آقای ترکیه همراه باشید.

ملک های زیر ۱۰۰ هزار دلار

ازدواج در ترکیه

ابتدا باید به چند سوال مهم درباره ازدواج در این کشور پاسخ دهیم بعد درباره مراحل ازدواج صحبت کنیم:

سوال اول: اگر در ترکیه ازدواج کنیم به ما اقامت ترکیه تعلق می گیرد؟

پاسخ این سوال بستگی به این دارد که فرد مورد نظر شما دارای چه تبعه ای است. اگر فرد مورد نظر شما خارجی باشد به شما اقامت و پاسپورت ترکیه تعلق نخواهد گرفت اما اگر طرف مقابل ترک باشد به شما پاسپورت ترکیه تعلق خواهد گرفت.

سوال دوم: برای ازدواج با تبعه ترک جنسیت مهم است؟

خیر. فرقی نمیکند طرف مقابل زن باشد یا مرد. قانون برای هر دو یکسان است.

منظور این است که اگر شما مرد هستید و همسر شما خانم ترک باشد به شما پاسپورت تعلق می گیرد. اگر شما خانم هستید و همسر آینده شما مرد باشد به شما پاسپورت ترکیه تعلق می گیرد

سوال سوم: اگر با تبعه ترک ازدواج کنم بعد از چند ماه پاسپورت ترکیه را دریافت می کنم؟

شما باید بعد از 3سال ازدواج با تبعه ترک درخواست پاسپورت ترکیه دهید. یعنی به شما اول اقامت توریستی داده می شود و بعد از 3 سال می توانید پاسپورت ترکیه بگیرید. دلیل این موضوع این است که دولت ترکیه باید مطمعن شود که ازدواج شما سوری نیست.

مراحل-ازدواج-در-ترکیه

درخواست مشاوره در ترکیه

مراحل ازدواج در ترکیه

ابتدا روجین باید به شهرداری ترکیه مراجعه کند. از آنها 2 مدرک یکی گواهی تجرد و دیگری ترجمه شناسنامه و اصل گذرنامه گرفته می شود و ازدواج را به صورت بین المللی ثبت می کنند. بعد از ثبت زوجین می توانند به یک عاقد معتمد کنسولگری مراجعه کنند و به مسجد والده خان مراجعه کنند و عاقد عقد شرعی را بین آنها جاری کند. بعد از آن باید مدارک را در سامانه میخک بارگذاری کنند و وقت بگیرند به بخش کنسولگری مراجعه نمایند.

مدارکی باید به کنسولگری ارائه بدهند:

اگر هر دو ایرانی باشند: اصل شناسنامه زوجین

اگر یک طرف ایرانی و طرف دیگر خارجی باشد: اصل شناسنامه فرد ایرانی و گذرنامه و گواهی تولد فرد خارجی

اگر فرد خارجی زوج باشد برای وی پروانه زناشویی صادر خواهد شد و اگر فرد خارجی زوجه باشد برای وی شناسنامه و گذرنامه ایرانی صادر می شود.