نماد های ترکیه، ترکیه به چه چیزهایی معروف است

نماد های ترکیه، ترکیه به چه چیزهایی معروف است

24 تیر 1402

دانستنی

نماد های ترکیه، ترکیه به چه چیزهایی معروف است

ترکیه یک کشور در آسیای غربی و جنوب شرقی اروپا است و محدوده زمینی آن در منطقهٔ آناتولی قرار دارد. این کشور از شمال به دریای سیاه، از شمال غرب به بلغارستان و یونان، از غرب به خلیج سراوان، یونان، جمهوری قبرس شمالی، از جنوب غربی به مصر، از جنوب به سوریه و عراق، و از شرق به ایران محدود می‌شود. ترکیه با تاریخی که به دوران هخامنشیان و رومیان برمی‌گردد، یکی از کشورهای با تاریخ باستانی و فرهنگ غنی است. پس از فروپاشی امپراتوری عثمانی در اواخر قرن نوزدهم، جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ تأسیس شد. پایتخت این کشور آنکارا است، اما شهرهای دیگری مانند استانبول، ازمیر، آنتالیا و کوش‌آداسی نیز جزء شهرهای مهم ترکیه هستند. مانند هر کشوری ترکیه دارای نماد های مخصوص به خود است که ما در این پست نمادهای کشور ترکیه را نام برده ایم.

درخواست مشاوره در ترکیه

نمادهای کشور ترکیه

 • پرچم

پرچم ترکیه از رنگ های قرمز و سفید تشکیل شده است. در مرکز پرچم، هلال احمر و ستاره وجود دارد. رنگ سفید نماد صلح و صفا و رنگ قرمز نشان دهنده شجاعت و شهادت است.

 • رنگ

یکی از نمادهای ترکیه رنگ آن است. نماد رنگ ترکیه قرمز است

 • حیوان

نماد حیوان ترکیه گربه و گرگ خاکستری است.

 • نشان ملی

نشان ملی ترکیه دارای یک چرخ دنده مدور مشکی است که در دو طرف آن ۱۶ متن مقدس به زبان ترکی نوشته شده است. این نشان نشان دهنده استقلال و حاکمیت ترکیه است.

بیشتر بخوانید: اعتقادات و خرافات مردم ترکیه

 • نشان رسمی

نشان رسمی ترکیه از پس زمینه قرمز با چرخ دنده مدور مشکی تشکیل شده است. نام جمهوری ترکیه در بالای نشان با خط لاتین و در پایین نام کشور به خط ترکی نوشته شده است.

 • شمشیر عثمان

شمشیر عثمان که با نام ذوالفقار نیز شناخته می شود، نماد تاریخی ترکیه است. تیغه ای ضخیم و خمیده با دسته کوتاه است و به عنوان نماد قدرت و شجاعت استفاده می شود.

 • سرود ملی

سرود ملی ترکیه "سرود استقلال" نام دارد. با استفاده از سازهای سنتی ترک اجرا می شود و به عنوان نمادی از هویت ملی ترکیه عمل می کند.

 • ایاصوفیه

ایاصوفیه، واقع در استانبول، یک شگفتی معماری تاریخی و نمادین است. در ابتدا به عنوان یک کلیسای بیزانسی ساخته شد، اما بعداً به مسجد تبدیل شد و اکنون به موزه تبدیل شده است. این نشان دهنده میراث فرهنگی و معماری غنی ترکیه است. ایاصوفیه یکی از نمادهای ترکیه است.

 • دراویش چرخان

دراویش چرخان تمرین کنندگان مولوی هستند، یک سنت اسلامی صوفیانه که در ترکیه پایه گذاری شده است. رقص مسحور کننده آنها که به سما معروف است، نماد روشنگری معنوی و اتحاد با الهی است.

 • چای ترکی

چای، به ویژه چای سیاه، بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ ترکیه است و معمولا در سراسر کشور مصرف می شود. ست چای سنتی ترکی با لیوان های کوچک لاله شکل، نماد مهمان نوازی و معاشرت است.

 • فرش های ترکی

فرش های ترکی که به دلیل طرح های پیچیده و صنایع دستی خود مشهور هستند، در سراسر جهان از ارزش بالایی برخوردار هستند. آنها نشان دهنده سنت غنی قالی بافی در ترکیه هستند و نمادی از هنر و میراث فرهنگی ترکیه محسوب می شوند.

 • کوه آرارات

کوه آرارات که در شرق ترکیه قرار دارد، مرتفع ترین قله این کشور است و از اهمیت فرهنگی و تاریخی قابل توجهی برخوردار است. اعتقاد بر این است که بنا بر روایت های کتاب مقدس، این مکان آرامگاه کشتی نوح است و نماد غرور ملی محسوب می شود.

 • شیرینی ترکی

نماد شیرینی ترکی باقلوا است. شیرینی ترکی نمادی از لذت آشپزی است و اغلب به عنوان ژست مهمان نوازی ارائه می شود.

 • لاله

لاله ها در فرهنگ و تاریخ ترکیه جایگاه ویژه ای دارند. آنها از طریق ترکیه عثمانی به اروپا معرفی شدند و به نماد زیبایی و فراوانی تبدیل شدند. نقوش لاله معمولاً در هنر، منسوجات و سرامیک ترکیه یافت می شود.

 • نماد غذاهای ترکی

غذاهای ترکی به دلیل طعم ها و غذاهای متنوع خود مشهور هستند. غذاهای سنتی ترکی مانند کباب، باقلوا، بورک به نمادهای بین المللی برتری آشپزی ترکیه تبدیل شده اند.

 • چشم نظر

چشم نظر یک طلسم محافظ سنتی است. اعتقاد بر این است که ارواح شیطانی را دفع می کند و برای پوشنده آن شانس و محافظت می آورد. نماد چشم آبی را می توان در اشکال مختلف جواهرات، تزئینات و سوغاتی ها در سراسر ترکیه مشاهده کرد.

بیشتر بخوانید: معروف ترین سوغات استانبول

 • تروی

تروی، شهری باستانی واقع در شمال غربی ترکیه، دارای اهمیت تاریخی و اسطوره ای زیادی است. این شهر به دلیل جنگ تروا معروف است، همانطور که در شعر حماسی هومر، ایلیاد به تصویر کشیده شده است. سایت تروی نشان دهنده میراث باستانی غنی ترکیه است و بازدیدکنندگان علاقه مند به تاریخ باستان را به خود جذب می کند.

این نمادها در مجموع جنبه‌های مختلف هویت ترک را منعکس می‌کنند، از میراث فرهنگی و سنت‌ها گرفته تا نشانه‌های طبیعی و اهمیت تاریخی به طور رسمی به رسمیت شناخته شده و به طور گسترده ای برای نشان دادن ارزش ها، تاریخ و هویت ملی ترکیه استفاده می شود.

ملک های زیر ۱۰۰ هزار دلار