معرفی پل بغاز استانبول، پلی معلق که قسمت اروپایی و آسیایی استانبول را به هم وصل می کند!

معرفی پل بغاز استانبول، پلی معلق که قسمت اروپایی و آسیایی استانبول را به هم وصل می کند!

18 مرداد 1402

جاذبه گردشگری

معرفی پل بغاز استانبول، پلی معلق که قسمت اروپایی و آسیایی استانبول را به هم وصل می کند!

پل بغاز استانبول دارای 3 اسم به نام های پل بسفروس، پل 15 جولای و پل بغاز است. این پل معلق است و یکی از جاذبه های گردشگری استانبول به حساب می آید که قسمت اروپایی را به قسمت آسیایی استانبول وصل می کند. ساخت این پل در سال 1970 آغاز شد و در 30 اکتبر 1973 به طور رسمی به روی عموم باز شد. این اولین پل از دو پلی بود که بر روی تنگه بسفر ساخته شد، پل دوم فاتح سلطان مهمت بود که در سال 2018 به پایان رسید. پل بسفر در استانبول یکی از پل‌های بزرگی است که زمانی چهارمین پل‌های معلق جهان را به خود اختصاص داده است. در این مطلب آقای ترکیه می خواهد شما را با این پل آشنا کند.

معرفی پل بغاز (پل بسفروس) استانبول

پل بسفر که به عنوان پل اول بسفر یا پل برج بیازیت نیز شناخته می شود، یک پل معلق است که بر روی تنگه بسفر در استانبول ترکیه قرار دارد. این پل دو طرف اروپایی و آسیایی شهر را به هم متصل می کند و اولین پلی بود که بر روی تنگه بسفر ساخته شد. این پل در سال 1973 تکمیل شد و 1510 متر (4954 فوت) طول دارد. این یک مسیر حمل و نقل اصلی در استانبول است و  توسط ماشین ها و اتوبوس های عمومی استفاده می شود. پل بسفر توسط تیمی از مهندسان به رهبری دکتر نجات اکدر تاشکین (Dr. Nejat Ecder Taşkın) طراحی شد و توسط شرکت ترکی Nurol Construction ساخته شد.

پل بسفر در مجموع دارای 8 خط برای وسایل نقلیه است که دو خط آن برای حمل و نقل عمومی اختصاص دارد. همچنین دارای پیاده رو برای عابران پیاده است. بغاز یکی از جاذبه های گردشگری استانبول است و مناظر زیبایی از تنگه بسفر، شهر و مناطق اطراف آن را ارائه می دهد. این پل همچنین نماد مهمی برای ترکیه است زیرا اولین پلی است که اروپا و آسیا را به هم متصل می کند. این یک مسیر حمل و نقل اصلی برای شهر است که زمان سفر بین دو طرف استانبول را کاهش می دهد و همچنین نقش مهمی در توسعه و مدرن شدن شهر ایفا می کند.

پل بسفر یک شگفتی مهندسی است و یکی از مهم‌ترین نقاط دیدنی استانبول به حساب می‌آید. طول دهانه اصلی پل 1074 متر (3524 فوت) است که آن را در سال 1973 به عنوان چهارمین پل معلق طولانی در جهان تبدیل می کند. ارتفاع برج ها حدود 165 متر (541 فوت) و فاصله برای کشتی های زیر است. پل حدود 61 متر (200 فوت) است.

پل بغاز از زمان ساخت تا کنون چندین بار بازسازی و تعمیرات را پشت سر گذاشته است. در سال 2003 عرشه پل تعویض شد و در سال 2008 کابل های اصلی نیز تعویض شدند. در سال 2020، پل به دلیل تعمیر و نگهداری بسته شد تا ایمنی و طول عمر آن تضمین شود.

پل بسفر همچنین یک مکان مهم فرهنگی و تاریخی است، زیرا دو طرف استانبول را که دارای تاریخ و فرهنگ غنی هستند به هم متصل می کند. این پل در بسیاری از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی به نمایش درآمده است و مکانی محبوب برای عکاسی گردشگران است در شب نیز نورپردازی می شود و آن را به یک منظره چشمگیر تبدیل می کند.

پل-بغاز

همه چزی درباره ی زندگی در ترکیه

 بغاز پلی با شاهکار مهندسی

پل بسفر یا بغاز  یک شاهکار مهندسی مهم است. به گونه ای طراحی و ساخته شده  که در برابر شرایط آب و هوایی سخت منطقه و همچنین ترافیک سنگینی که هر روز با خود حمل می کند، مقاوم باشد. این پل توانسته است در برابر زلزله، بادهای شدید و بارش برف سنگین بدون هیچ آسیب عمده ای مقاومت کند که این نشان از مهارت و تخصص مهندسین طراح و سازنده آن است. به طور کلی، پل بسفر یک عنصر حیاتی از زیرساخت های استانبول است و نقش مهمی در توسعه و نوسازی شهر داشته است و همچنان نماد مهم وحدت و پیشرفت برای ترکیه است.

این پل دسترسی مردم را برای سفر به مناطق اطراف تنگه بسفر فراهم کرده است که منجر به افزایش گردشگری و توسعه املاک و مستغلات در این مناطق شده است.

در آقای ترکیه هدفمند تبلیغ کن

اطلاعات مهمی که باید در مورد پل بعاز (پل بسفروس) بدانید

  • پل بسفر استانبول ترکیه شعار مهم ترکیه است.
  • این پل بیش از یک نام دارد، پل بسفر، پل استانبول و پل شهدای 15 جولای.
  • عبور از پل بسفر استانبول ترکیه با پای پیاده مجاز نیست.
  • روزانه 180 هزار وسیله نقلیه از روی پل بسفر استانبول عبور می کنند.
  • پل بغاز در حال حاضر حدود 300 میلیون دلار هزینه دارد.