هر آنچه که باید درباره سال نو در ترکیه بدانید

هر آنچه که باید درباره سال نو در ترکیه بدانید

21 آذر 1401

حقوقی

هر آنچه که باید درباره سال نو در ترکیه بدانید

ترکیه به دلیل تنوع در منظره، مفاهیم فرهنگی، هنر و غیره به یکی از پربازدیدترین کشورهای جهان تبدیل شده است. ترکیه برای دوستداران فرهنگ و جهانگردان واقعاً مکانی جذاب است. مردم دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به تفریحات دارند و نحوه گذراندن سال نو کاملاً به کام و روحیه آنها بستگی دارد. اما نگران نباشید، ترکیه همه چیزهایی را که ممکن است در ذهن داشته باشید ارائه می دهد تا سال نو خود را به یاد ماندنی ترین سال تبدیل کنید!

تاریخ سال نو در ترکیه -  new year 2023

شب سال نو یکی از محبوب ترین تعطیلات در ترکیه است. سنت های این شب شامل یک شام خانوادگی، قرعه کشی ملی و شمارش معکوس برای نیمه شب است. تاریخ شب سال نو در ترکیه تاریخ  31 دسامبر در تقویم میلادی است.

بسیاری از مردم ترکیه جشن سال نو را با یک شام بزرگ خانوادگی شروع می کنند. غذای اصلی به طور سنتی کباب ترکی است. برنامه های متنوع تلویزیونی از اواخر بعد از ظهر شروع می شود و تا صبح روز بعد ادامه می یابد. بسیاری از مردم در حالی که منتظرند ساعت به نیمه شب برسد، بازی می کنند. کانال های تلویزیون دولتی اعداد برنده قرعه کشی ملی سال نو را درست قبل از نیمه شب اعلام می کنند. بسیاری از مردم ترکیه سعی می کنند بلیط بخت آزمایی سال نو را بخرند.  هتل ها، رستوران ها و کلوپ های شبانه برنامه های سرگرمی ویژه ای را در شب سال نو ارائه می دهند و بیشتر این مکان ها  از قبل نیاز به رزرو دارند. برخی از مردم اواخر روز 31 دسامبر برای تماشای آتش بازی سنتی به مراکز شهر می روند. شب سال نو با شمارش معکوس برای اعلام فرا رسیدن سال جدید به پایان می رسد و جشن ها تا صبح روز اول ژانویه ادامه دارد.

سال نو در ترکیه بسیار با شکوه برگزار می شود مکان هایی مثل خیابان استقلال، تنگه بسفر، بشیکتاش، ساحل اوتاکوی و ... مراسم آتش بازی دارند و این شب بسیار شلوغ است. اگر می خواهید از تماشای آن ها لذت ببرید باید حداقل ساعت 9 شب در این مکان ها حضور داشته باشید زیرا بسیار شلوغ است.

ملک های زیر ۱۰۰ هزار دلار

تور استانبول در سال نو

استانبول بدون شک بهترین شهر برای جشن سال نو است. هزاران نفر در میدان تکسیم و خیابان استقلال تجمع می کنند. آتش بازی های دیدنی بر فراز آسمان کل شهر روشن می شود. رستوران ها، بارها، کلوپ های شبانه با پیشنهادات ویژه و فعالیت های سرگرم کننده در طول شب در اختیار مردم هستند. مناطق ساحلی مملو از مردم برای تماشای پل باشکوه بسفر و آتش بازی هستند. تمامی آژانس های مسافرتی و گردشگری تورهای متنوعی را برای سال نو برگزار می کنند. این تورها شامل اقامت در هتل و گشت و گذار است و بر اساس تعداد روز و هتل قیمت ها متفاوت هستند. می توانید از تور استانبول برای جشن سال نو و جشن کریسمس بهره مند شوید.

سال-نو-در-ترکیه

جشن سال نو در استانبول

    در استانبول، اکثر هتل ها، کلوپ ها، رستوران ها برنامه دارند و این مهمانی ها ممکن است گران باشد. اگر می خواهید هزینه خود را مدیریت کنید می توانید از جشن هایی که شهرداری استانبول به صورت رایگان می گذارند بهرمند شوید این جشن ها شامل کنسرت های رایگان، مراسم آتش بازی در مکان های مختلف و جشن ها در خیابان های معروف از جمله خیابان استقلال است.
    اکثر مردم محلی ترجیح می دهند که عصر را در خانه با دوستان و خانواده خود بگذرانند، یک شام سال نو بخورند، برنامه های تلویزیونی تماشا کنند و از بیرون رفتن برای مهمانی های خیابانی حدود 1 ساعت قبل از نیمه شب.
    برای استفاده بیشتر از جشن ها و جشن های نوروزی استانبول، باید از قبل رزرو کنید ، زیرا فضاها اغلب محدود است.
    برای کسانی که می خواهند شب را در فضای باز با شلوغی و مهمانی های خیابانی بگذرانند، جاده بغداد، نیشانتاشی، اورتاکوی و کادیکوی را توصیه می کنیم.
    در شب سال نو کارهای زیادی برای انجام دادن در استانبول وجود دارد، از جمله تماشای آتش بازی در امتداد سواحل بسفر، یا سفر دریایی در بسفر، جشن گرفتن در یکی از کلوپ های بزرگ استانبول

    اگر می خواهید از آتش بازی سال نو در استابنول بهرمند شوید تنگه زیبای بسفر را با منظره خیره کننده را به شما پیشنهاد می کنیم. می توانید ساعت 8 شب به بشیکتاش بروید و کنسرت های رایگان لذت ببرید و بعد به ساحل اورتاکوی بروید و مراسم با شکوه آتش بازی را ببینید.

تخفیفات سال نو در ترکیه

در این روز اکثر برندها تخفیف دارند می توانید به مراکز خرید بروید و از تخفیفات سال نو بهره مند شوید. معمولا اکثر برندها تخفیفات 20 الی 40 درصدی دارند.

در آقای ترکیه هدفمند تبلیغ کن

کریسمس در ترکیه

شمارش معکوس برای کریسمس آغاز شده است. کریسمس که یکی از روزهای مقدس مسیحیان است، با نام‌های میلاد مسیح، میلاد مقدس یا عید بشارت نیز شناخته می‌شود. ترکیه مانند یک مکان سنتی برای جشن کریسمس نیست، اما آب و هوای مطبوع و سبک های جشن متفاوتش می تواند دلیل خوبی باشد که کریسمس را در ترکیه جشن بگیرید. با فرا رسیدن فصل زمستان و نزدیک شدن به سال جدید میلادی اکثر مردم منتظر گرفتن جشن هستند این فصل استقبال از بابانوئل تا جشن آغاز یک سال جدید خواهد بود. اگر می خواهید از برف و هوای سرد فرار کنید، هیچ راهی بهتر از جشن کریسمس در ترکیه وجود ندارد.

تاریخ کریسمس

کریسمس یک جشن مسیحی است که در آن تولد عیسی مسیح جشن گرفته می شود. جشن میلاد مسیح به عنوان میلاد مقدس یا عید مسیح نیز شناخته می شود. از آغاز قرن بیستم، کریسمس به عنوان جشنی آغاز شد که توسط غیر مسیحیان نیز جشن گرفته می‌شد، عاری از نقش‌های مذهبی. کریسمس هر سال در 25 دسامبر جشن گرفته می شود. در برخی کشورها، جشن ها با شب کریسمس در 24 دسامبر آغاز می شود و تا پایان 25 دسامبر ادامه می یابد. تعطیلات کریسمس در برخی کشورها با تعطیلات سال نو ترکیب می شود. کلیساهای غرب 25 دسامبر را به عنوان تولد عیسی جشن می گیرند، در حالی که کلیساهای شرقی این تاریخ را 6 ژانویه می دانند.

کریسمس-در-ترکیه

کریسمس در ترکیه چگونه است؟

جشن‌های کریسمس در سرتاسر جهان می‌ توانند به طور قابل توجهی متفاوت باشند تا منعکس کننده سنت‌های فرهنگی و ملی متفاوت باشند. کریسمس در ترکیه مانند سال نو جشن نمی گیرند. 25 دسامبر در ترکیه یک تعطیلات رسمی نیست فقط یک روز عادی است! تنها 0.2٪ از جمعیت ترکیه مسیحی هستند و بسیاری از آنها مهاجر / پناهنده از کشورهایی مانند سوریه و ایران و غیره هستند. مسیحیان ترکیه به مراسم کریسمس در کلیساهای خود می روند. استانبول هنوز مکان مهمی برای کلیساهای ارتدوکس یونانی و شرقی است.

تعداد کمی از ترک ها در خانه هایشان درخت کریسمس و تزئینات آن را دارند و خبری از بابانوئل و هدایای رنگارنگش نیست. سال نو جشن بسیار بزرگتری در ترکیه نسبت به کریسمس است. ولی اکثر مراکز خرید و خیابان ها تزئینات کریسمس را دارند. شهرهای بزرگ معمولاً خیابان‌ها را با چراغ‌ها تزئین می‌کنند و مراکز خرید فروش و تخفیف‌هایی را در طول فصل جشن ارائه می‌دهند.

کریسمس و جشن ها بیشتر در شهرهای اروپایی و آمریکا رواج دارد. با نزدیک شدن به کریسمس، به ویژه در مدارس، کودکان هرتز بازی می کنند. نمایش هایی که در آنها تولد حضرت عیسی گفته می شود روی صحنه می رود. در شهرهای مختلف آمریکا و اروپا، گروه های کر بزرگسالان و کودکان در کلیساها، پارک ها و خیابان ها سرود می خوانند.

تفاوت بین کریسمس و سال نو میلادی

کریسمس اغلب با سال نو اشتباه گرفته می شود. اما کریسمس و سال نو یک چیز نیستند. کریسمس یک تعطیلات مسیحی است که در آن جشن میلاد مسیح برگزار می شود.

از سوی دیگر، روز سال نو، تعطیلات دین خاصی نیست، بلکه نام شبی است که در بسیاری از کشورها یک سال به پایان می رسد و سالی دیگر آغاز می شود. در حالی که کریسمس یک ویژگی مذهبی دارد، سال نو فقط جشن آغاز سال جدید است.

بابانوئل

بابانوئل و کریسمس

وقتی به جشن های کریسمس فکر می کنیم، یکی از اولین چیزهایی که به ذهن می رسد، شکل بابا نوئل است. به خصوص در شب 24 دسامبر، بچه ها بر این باورند که بابانوئل و آهوهایش می آیند و زیر درخت کاج یا جوراب های کریسمس با نام اعضای خانواده برایشان هدایایی می گذارند. تصور همه از بابانوئل مردی چاق با ریش و موهای سفید و لباس قرمز است.  طبق افسانه ها، بابانوئل که گفته می شود در قطب شمال زندگی می کند، در شب کریسمس اسباب بازی هایی را که تهیه کرده، در سورتمه ای که گوزن های شمالی می کشیدند، میگذارد و با وارد شدن به دودکش ها و پنجره های خانه ها آن هدیه ها را به بچه ها میدهد.

بابانوئل یا پاپانوئل یک شخصیت تاریخی و داستانی در فرهنگ عامیانه کشورهای غربی و مسیحی است. نام بابانوئل با جشن کریسمس آمیخته شده‌است. بابا نوئل عمدتاً یک پیرمرد چاق با ریش سفید بلند و لباس قرمز است. معمولاً او یک کیسه پر از هدیه به همراه دارد که در روز کریسمس یا شب قبل از آن برای بچه‌ها می‌آورد. این باور وجود دارد که بابانوئل بچه‌ها را به دسته‌های خوب و بد تقسیم می‌کند و برای کودکانی که رفتار مناسبی در طول سال داشته باشند هدایایی می‌آورد. همچنین داستانی وجود دارد مبنی بر اینکه این هدایا در کارگاه اسباب‌بازی‌سازی بابانوئل در قطب شمال ساخته می‌شوند. در کشورهای انگلیسی زبان به این شخصیت «سانتاکلاوس» یا «پدر کریسمس» (father christmas) که برگرفته از نام کشیش مسیحی نیکلاس قدیس می‌باشد، گفته می‌شود. منبع: ویکی پدیا

دلایلی که ترکیه مقصد خوبی برای کریسمس است 

می توانید از گرفتن عکس از تزئینات زیبای کریسمس در شهرهای بزرگی مانند استانبول، ازمیر و آنکارا لذت ببرید.

شما می توانید تعداد زیادی چراغ کریسمس، درختان و حتی بابا نوئل را که در مراکز خرید به بچه ها هدیه می دهد، ببینید.

ترکیه به طور گسترده ای به عنوان مقصد زمستانی یا کریسمس شناخته نمی شود، بنابراین می توانید از گشت و گذار و بازدید از مکان های دیدنی بدون نیاز به ساعت ها صف لذت ببرید.

روح کریسمس را از دست نخواهید داد، زیرا کلیساهای ترکیه مراسم کریسمس را برگزار می کنند.

جشن های سال نو در ترکیه بزرگ است و می توانید جای خود را از قبل در یک رستوران یا کلوپ شبانه رزرو کنید تا از یک شب غذاهای خوشمزه یا مهمانی لذت ببرید.

جشن کریسمس و شب سال نو در شهر استانبول

استانبول واقعا یکی از باشکوه‌ترین مقاصد جهان است، این شهر پرجنب‌وجوش‌ترین شهر ترکیه است، به‌ویژه در زمان آماده‌سازی سال نو.

کلیسا-سنت-آنتوان

مراسم برگزاری کریسمس در کلیساهای استانبول

1- کلیسای سنت آنتوان استانبول

برای بسیاری، "زیباترین آیین کریسمس اروپا" در کلیسای سنت آنتوان در بی اوغلو برگزار می شود. در آیینی به نام «شب کریسمس» و «میلاد مسیح» سرودهایی خوانده می شود و قطعاتی از کتاب مقدس خوانده می شود. در کلیسا که مخصوص کریسمس تزیین شده است، تقریباً جایی برای قدم گذاشتن در شب عشاء وجود ندارد. گردشگران نیز علاقه زیادی به این مراسم نشان می دهند که در آن افراد بسیاری از مقامات رسمی نیز حضور دارند.

آدرس: Tomtom, İstiklal Cd. No:171, 34433 Beyoğlu/İstanbul

2- کلیسای بلغاری سنت استفان

آدرس: Balat, Mürselpaşa Cd., 34087 Fatih/İstanbul

3- کلیسای جامع ارتدکس سنت جورج

آدرس: Yavuz Sultan Selim, Dr. Sadık Ahmet Cd. No:19, 34083 Fatih/İstanbul

4- کلیسای سنت پیر

آدرس: Bereketzade, 34420 Beyoğlu/İstanbul

بیشتر بخوانید: معرفی کلیساهای معروف در استانبول

در استانبول برای کریسمس از کجا خرید کنیم؟

برای دیدن تزئینات سبک و خرید کریسمس خود می توانید به منطقه نیشانتاشی استانبول مراجعه کنید. خیابان های دیگری مانند خیابان بغداد یا کاراکوی به خصوص برای خرید عالی هستند. اگر به دنبال هدایای سنتی تری هستید، از بازار بزرگ دیدن کنید.