هزینه های انتقال سند ملکی در ترکیه در سال ۲۰۲۱

هزینه های انتقال سند ملکی در ترکیه در سال ۲۰۲۱

15 شهریور 1401

حقوقی

هزینه های انتقال سند ملکی در ترکیه در سال ۲۰۲۱
هزینه های انتقال سند ملکی در ترکیه سوالی است که شاید در ذهن سرمایه گذاران و خریداران ملک در ترکیه باشد. هزینه هایی که باید علاوه بر پرداخت هزینه واقعی ملک پرداخت کنند. این هزینه ها شامل هزینه وکالت، بیمه خانه، دفاتر اسناد رسمی، مالیات و ... می باشد. ما در این مطلب شما را با هزینه های انتقال سند ملکی در ترکیه در سال ۲۰۲۱ آشنا خواهیم کرد. پس تا آخر این مقاله با آقای ترکیه همراه باشید.

هزینه های انتقال سند ملکی در ترکیه در سال ۲۰۲۱

دولت ترکیه از تاریخ ۱ ژانویه سال ۲۰۲۱ اعلام کرد هزینه انتقال سند ملکی ۴ درصد از ارزش ملک است. فرقی نمی کند این ملک چه باشد (زمین، هوم آفیس، آپارتمان مسکونی، مغازه و ...) در برخی از پروژه های مسکونی هزینه های انتقال سند یا همان ۴ درصد از ارزش ملک را خود دفتر فروش بر عهده می گیرد و در برخی دیگر ۲ درصد برعهده خریدار و ۲ درصد برعهده فروشنده می باشد.

بیشتر بخوانید: قیمت آپارتمان در مناطق مختلف استانبول

این درصد بر اساس توافقی که بین مالک و فروشنده انجام می شود پرداخت می شود. در برخی از ملک ها فروشنده کل ۴ درصد را پرداخت می کند و در برخی موارد این ۴ درصد بر عهده خریدار است و در برخی دیگر ۲ درصد را خریدار و ۲ درصد را فروشنده یا مالک پرداخت می کند و بسته به توافقی است که بین فروشنده و خریدار صورت می گیرد. در ملک های دست دوم هزینه های انتقال سند هم بر عهده خریدار است و هم بر عهده فروشنده. یعنی ۲ درصد خریدار، ۲ درصد فروشنده. هزینه انتقال زمین هم ۲ درصد ارزش زمین بر عهده فروشنده و ۲ درصد بر عهده خریدار است. علاوه بر این ۴ درصد، هزینه های دیگری را نیز باید پرداخت کنید که در ادامه آنها را ذکر خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: مراحل خرید ملک در ترکیه

درخواست مشاوره در ترکیه

انتقال سند ملکی در ترکیه

معرفی پروژه های ساختمانی ترکیه

هزینه های دیگری که در هنگام انتقال سند ملکی باید پرداخت کنید

ابتدا این نکته را ذکر کنیم که تمام هزینه هایی که در زیر ذکرمی کنیم بر عهده خریدار می باشد.
  • هزینه اکسپرتیز

اکسپرتیز به گزارش کارشناس ملک در ترکیه می گویند که ملک شما را ارزش گذاری می کند. یا به بیان دیگر ملک شما را بر اساس سن بنا، امکانات ملک، محل، متراژ ارزش گذاری می کند. هزینه اکسپرتیز  بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ لیر می باشد که برعهده خریدار است.
  • هزینه آبونمانلیک

وقتی شما ملک را خریداری می کنید آب، برق، گاز و تلفن آن قطع است و باید آنها را به نام خود بزنید و وصل کنید. به به نام زدن قبوض آب، برق و گاز در ترکیه آبونمانلیک گفته می شود. هزینه آبونمانلیک بین ۳۵۰۰ تا ۴۵۰۰ لیر متغیر است که برعهده خریدار می باشد.
  • هزینه بیمه خانه DASK

بیمه DASK بیمه زلزله برای خانه خریداری شده است که بیمه کردن آن اجباری است. اگر ملک خود را بیمه نکنید سند به نام شما زده نخواهد شد. هزینه بیمه ب طور میانگین بین ۲۴۰ تا ۵۰۰ لیر است که پرداخت آن برعهده خریدار می باشد.
  • هزینه مترجم در انتقال سند ملکی

اگر شما خواندن و نوشتن زبان ترکی استانبولی را بلد نیستسد باید حتما مترجم داشته باشید که هزینه مترجم بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ لیر متغیر می باشد.
  • هزینه وکالت برای دریافت سند ملکی در ترکیه

چنانچه شما برای دریافت سند ملکی خود نمی توانید در ترکیه حضور داشته باشید باید به شخصی وکالت دهید تا به جای شما سند را تحویل بگیرد که هزینه آن حدودا ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر است.
  • هزینه مالیات

اگر ملک شما تا حداکثر ۱۵۰ متر مربع باشد باید ۱ درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنید و اگر اگر ملک شما از  ۱۵۰ متر مربع  به بالا باشد باید ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنید.