صفر تا صد خدمات پزشکی و درمانی همراه هزینه ها در ترکیه

صفر تا صد خدمات پزشکی و درمانی همراه هزینه ها در ترکیه

31 اردیبهشت 1402

حقوقی

صفر تا صد خدمات پزشکی و درمانی همراه هزینه ها در ترکیه

خدمات پزشکی در ترکیه از طریق ترکیبی از موسسات بهداشتی دولتی و خصوصی ارائه می شود. سیستم مراقبت های بهداشتی در ترکیه در سال های اخیر پیشرفت های چشمگیری داشته است و طیف گسترده ای از خدمات پزشکی را ارائه می دهد. ترکیه به دلیل خدمات پزشکی مقرون به صرفه و استانداردهای بالای مراقبت، به مقصدی محبوب برای گردشگری پزشکی تبدیل شده است. این کشور بیماران بین المللی را به دنبال درمان های مختلف از جمله جراحی زیبایی، دندانپزشکی، درمان های باروری و پیوند اعضا جذب می کند. استانبول به ویژه به دلیل امکانات پزشکی پیشرفته و پزشکان مجرب شناخته شده است. در این مقاله درباره خدمات پزشکی در ترکیه و هزینه های درمانی در این کشور مفصل صحبت خواهیم کرد.

چند نکته کلیدی در مورد خدمات پزشکی در ترکیه

سیستم مراقبت های بهداشتی عمومی: ترکیه دارای یک سیستم مراقبت های بهداشتی همگانی است که به عنوان بیمه سلامت همگانی (Genel Sağlık Sigortası) شناخته می شود. بر اساس این سیستم، شهروندان ترکیه و مقیمان قانونی حق دریافت خدمات پزشکی در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی دولتی را دارند. تامین مالی این خدمات از طریق مشارکت های تامین اجتماعی و مالیات انجام می شود.

سیستم مراقبت های بهداشتی خصوصی: مراقبت های بهداشتی خصوصی در ترکیه به خوبی توسعه یافته است و خدمات پزشکی با کیفیت بالا ارائه می دهد. بیمارستان ها و کلینیک های خصوصی در سرتاسر کشور به ویژه در شهرهای بزرگتر در دسترس هستند. این امکانات اغلب دارای تجهیزات مدرن، متخصصان پزشکی آموزش دیده و زمان انتظار کوتاهتر در مقایسه با موسسات دولتی هستند. با این حال، خدمات مراقبت های بهداشتی خصوصی معمولاً هزینه بیشتری دارند.

بیمه سلامت: در ترکیه، تمامی شهروندان و ساکنان قانونی ملزم به داشتن پوشش بیمه درمانی هستند. دولت بیمه درمانی پایه را از طریق طرح بیمه همگانی سلامت ارائه می کند. علاوه بر این، افراد می توانند برای دسترسی به طیف وسیع تری از خدمات و امکانات، طرح های بیمه درمانی خصوصی را انتخاب کنند.

خدمات اورژانسی: ترکیه دارای سیستم خدمات پزشکی اورژانسی (EMS) کارآمد است. در صورت بروز فوریت های پزشکی، شماره گیری 112 شما را به اورژانس متصل می کند. آمبولانس ها برای ارائه کمک های پزشکی فوری و انتقال بیماران به نزدیک ترین مرکز درمانی در دسترس هستند.

داروخانه ها: داروخانه ها (eczane) در سراسر ترکیه گسترده هستند. آنها داروهای تجویزی و داروهای بدون نسخه را ارائه می دهند. داروسازان در ترکیه به خوبی آموزش دیده اند و می توانند در مورد بیماری های جزئی مشاوره ارائه دهند و داروهای مناسب را توصیه کنند.

مراقبت های تخصصی: ترکیه دارای طیف گسترده ای از متخصصان در زمینه های مختلف پزشکی از جمله قلب و عروق، انکولوژی، ارتوپدی، نورولوژی و غیره است. بیماران می توانند از طریق بیمارستان ها و کلینیک های دولتی و خصوصی به مراقبت های تخصصی دسترسی داشته باشند. ممکن است برای برخی از خدمات تخصصی به ارجاع از یک پزشک مراقبت های اولیه نیاز باشد.

در شهرهای ترکیه پزشکان ایرانی نیز وجود دارند که با یک سرچ می توانید آنها را پیدا کنید. اگر در استانبول هستید و نیاز به پزشک ایرانی دارید می توانید به مقاله پزشکان ایرانی در استانبول مراجعه کنید.

خدمات پزشکی و درمانی در ترکیه

معرفی پروژه های ساختمانی ترکیه

سیستم بهداشت و درمان در ترکیه

وزارت بهداشت ترکیه سازمانها و دپارتمانهایی ایجاد کرده است که همگی مشمول نظارتهای قانونی برای سازماندهی سیستم مراقبت های بهداشتی ترکیه هستند. ماده 60 قانون اساسی ترکیه می گوید که هر کس حق دارد از مزایای تامین اجتماعی و سلامت برخوردار شود. اعم از شهروندان ترکیه یا خارجی ها، صرف نظر از ملیت، زبان، مذهب، جنسیت، موضع سیاسی، اعتقادات ایدئولوژیک، یا رتبه اجتماعی و اقتصادی توسط وزارت بهداشت ترکیه تضمین می شود که به مراقبت های پزشکی مناسب دسترسی داشته باشند.
هر ساله تعداد زیادی از بیماران از سراسر جهان برای مراقبت های پزشکی از به ترکیه  می روند. به ویژه گردشگرانی که  نیازمند جراحی پلاستیک، دندانپزشکی و کاشت مو هستند.

انواع خدمات درمانی در ترکیه

در ترکیه دو نوع خدمات درمانی وجود دارد که عبارتند از مراقبت های بهداشتی خصوصی و مراقبت های بهداشتی دولتی. وزارت بهداشت ترکیه مسئول نظارت بر کیفیت مراقبت های بهداشتی دولتی و خصوصی است. علاوه بر این، انجمن‌های خصوصی متعددی مانند انجمن بیمارستان‌های ترکیه (TAHA) نیز مسئول حفظ استانداردهای پذیرفته‌شده بین‌المللی در بیمارستان‌های ترکیه مطابق با اسیتاندارد  JCI هستند. با توجه به رعایت این استانداردها، هر دو نوع مراگز درمانی خصوصی و دولتی مجهز به تکنولوژی روز و کارکنان حرفه ای هستند.

بیمه های درمانی در ترکیه

باید توجه داشته باشید که در ترکیه کارت بیمه سلامت کشورهای دیگر معتبر نیست اما خارجی ها و مهاجران مقیم ترکیه دو گزینه برای بیمه درمانی دارند: بیمه درمانی همگانی (SGK) و یا بیمه درمانی خصوصی.

بیمه درمانی همگانی در ترکیه (SGK)

بیمه خدمات درمانی همگانی برای تمامی اتباع ترکیه وجود دارد البته آن هم مستلزم پرداخت حق بیمه ماهیانه می باشد. برای اتباع خارجی هم دو راه وجود دارد اول اینکه شغلی پیدا کنید که برای شما مجوز کار در ترکیه و به تبع آن درخواست بیمه همگانی نمایند یا برای درخواست بیمه درمانی همگانی به صورت خویش فرما،  شما باید حداقل یک سال در ترکیه زندگی کرده باشید. پس از پرداخت مبلغ ناچیزی به عنوان هزینه ماهانه، می توانید به تمام خدمات پزشکی دسترسی پیدا کنید. علاوه بر این، اگر برای SGK درخواست دهید، همسر و فرزندان زیر 18 سال شما می توانند از خدمات مراقبت های بهداشتی بهره مند شوند. این بیمه درمانی شامل موارد زیر است:

 • بیماری های عفونی ویروس
 • خدمات مراقبت های بهداشتی سرپایی و بستری
 • خدمات پیشگیری از بیماری
 • حوادث و بیماری های ناشی از کار
 • هزینه های بارداری، زایمان و سایر هزینه های مرتبط
 •  تخفیف در خدمات پزشکی خصوصی

بیمه درمانی خصوصی در ترکیه

در مقایسه با بیمه درمانی همگانی، خدمات مراقبت های پزشکی گسترده تر و با کیفیت تری دریافت می کنید. علاوه بر این، ممکن است پزشکان یا کادر پزشکی بیشتری باشند که می توانند انگلیسی صحبت کنند. برای درخواست بیمه خصوصی در ترکیه، باید یک شرکت بیمه خصوصی که بهترین شرایط را با نیازهای شما ارایه میدهد را انتخاب و قرارداد ببندید.

این نوع بیمه درمانی شامل:

 • هزینه دارو
 • هزینه آزمایش های تشخیصی
 • هزینه معاینه پزشکی
 • انواع خدمات بیمارستانی
 • دیالیز، شیمی درمانی و رادیوتراپی
 • در طول مدت اقامت در بیمارستان، هزینه اتاق، تخت، غذا و سایر هزینه های مربوطه از شما دریافت نمی شود.
 • پیوند قرنیه، کلیه، پانکراس، کبد، قلب و ریه ها.
 • توانبخشی بدنی پس از جراحی
 • درمان های مراقبت های ویژه

خدمات-پزشکی-در-ترکیه

همه چزی درباره ی زندگی در ترکیه

مراکز درمانی خانوادگی در ترکیه

هر محله در شهر یا روستا در ترکیه دارای یک مرکز مراقبت های بهداشتی خانواده به ترکی "Saglik Ocagi" یا "Aile Sagligi Merkezi" می باشد و  مهاجران می توانند بعد از دریافت کارت اقامت برای دریافت خدمات بهداشتی رایگان در مراکز بهداشتی درمانی خانواده ثبت نام کنند. دسترسی به مراکز بهداشتی خانواده بسیار ساده است.
تنها شرط این است که باید مجوز اقامت خود را به مشاور ارائه دهید. مراکز مراقبت های بهداشتی خانواده خدمات پزشکی و بهداشتی را توسط پزشک خانواده ارائه می دهند که در زمینه بیماری های  داخلی، زنان و زایمان، سلامت کودک و مشکلات روانی، اطلاعات بهداشتی درمانی و پیشگیرانه برای کودکان، جوانان و سالمندان می باشد.

هزینه خدمات پزشکی و درمانی در ترکیه برای خارجی های مقیم ترکیه و گردشگران خارجی

در مقایسه با کشورهای اروپایی، خدمات پزشکی و درمانی در ترکیه به مراتب مقرون به صرفه تر است ولی در مقایسه با ایران به شدت گرانتر است . برای دریافت بیمه درمانی همگانی، باید به طور متوسط بین 1500 تا 7000 لیره بپردازید. از طرف دیگر، میانگین هزینه بیمه خصوصی بین 7000 لیره تا 25000 لیره است. باید به خاطر داشته باشید که این میانگین قیمت ها بسته به سن، بیمارستان ها و شرکت های بیمه می تواند متعیر است.

گردشگران خارجی که تحت پوشش هیچ سیستم بیمه ای نیستند که به طور خاص برای اهداف بازدیدشان طراحی شده باشد، می توانند در مواقع اضطراری به خدمات مراقبت های بهداشتی رایگان دسترسی داشته باشند. طبق بخشنامه شماره 2010/16 صادر شده توسط نخست وزیر، خدمات مراقبت های بهداشتی اضطراری برای همه افراد بدون هیچ گونه تمایز بین مؤسسات بهداشتی خصوصی یا دولتی رایگان است.

قرارداد تامین اجتماعی بین المللی برای اتباع کشور های خارجی که در ترکیه کار می کنند

ترکیه قراردادهای بین المللی تامین اجتماعی را با بسیاری از کشورها امضا و اجرا کرده است. این قراردادهای دوجانبه قوانین لازم برای افراد خارجی شاغل در یک کشور خارجی و اجرای رفتار برابر بین کارگران ملی و کارگران کشور فرستنده را تعیین می کند. بر این اساس اگر یک تبعه خارجی یک کشور طرف قرارداد دوجانبه با ترکیه برای کار تحت حقوق و دستمزد یک شرکت ترکیه ای به این کشور بیاید، واجد شرایط دریافت مزایای تامین اجتماعی و مراقبت های بهداشتی در ترکیه خواهد بود و علاوه بر آن تداوم تامین اجتماعی نیز برقرار خواهد بود. لازم به توضیح است که ایران در لیست کشورهای طرف قرارداد میباشد.
در ترکیه هر کسی و همه می توانند به بیمارستانهای دولتی ( Devlet Hastanesi) بروند. این بیمارستان‌ها معمولاً دارای اکثر  تخصص ها هستند با این حال یک سری الوبتها وجود دارد بیماران اورژانسی. افراد معلول؛ زنان حامله؛ معلولان ،افراد بالای 65 سال؛ کودکان زیر 7 سال . اگر در هیچ کدام از الویتها نیستید، باید برای معاینه کمی صبر داشته باشید

چگونه خارجی ها می توانند برای بیمه سلامت عمومی اقدام کنند؟

اگر در ترکیه ملک خریداری کرده اید و یا به مدت یک سال در ترکیه زندگی کرده اید، می توانید درخواست بیمه همگانی دهید. با پرداخت هزینه ماهانه به تمام مراقبت های پزشکی دسترسی داشته باشید. البته که این هزینه هر ساله مشمول تغییر می شود. تقریباً 600 مرکز تأمین اجتماعی در کشور وجود دارد.

هزینه-درمان-در-ترکیه

هزینه های سلامت در ترکیه برای خارجی ها

قیمت های بهداشتی در ترکیه بسیار مقرون به صرفه تر از کشورهای اروپایی است ولی همانظور که ذکر شد از ایزان گرانتر. به طور کلی، سیستم بهداشت و درمان در ترکیه برای مهاجران و خارجی هایی که ملک خریداری می کنند روز به روز بهتر می شود.
به عنوان مثال، مراقبت از دندان نیز 50 تا 70 درصد ارزان تر از انگلستان، اروپا و ایالات متحده است. اگر SGK را ترجیح می دهید، می توانید درمان رایگان دندانپزشکی را در بیمارستان های دولتی و دانشگاهی دریافت کنید. بسته به طرح بیمه خاص شما، قیمت درمان دندان ممکن است متفاوت باشد.

داروسازی و داروخانه ها در ترکیه

هنگامی که به عنوان مهاجر دارای اقامت معتبر در ترکیه زندگی می کنید، دارو نیز ارزان تر و در دسترس تر از گردشگرها می باشد
برخلاف ایالات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی، در ترکیه فقط داروخانه ها ، خدمات تامین دارو  ارائه می دهند در داروخانه های ترکیه به ترکی "Eczane". کارکنانی به خوبی آموزش دیده و دارای مجوز هستند. آنها می توانند به شما در یافتن داروی مناسب کمک کنند. اگر متوجه شوند بیماری شما ،  جدی است و نیاز به رسیدگی فوری دارد، به شما توصیه می کنند که به بیمارستان بروید.
همچنین از لحاظ کثرت ، در هر گوشه خیابان می توانید یک داروخانه پیدا کنید. داروخانه ها از دوشنبه تا شنبه از ساعت 09:00 تا 19:00 باز هستند. داروخانه ها یکشنبه ها و روزهای تعطیل رسمی بسته هستند ، اما همیشه در هر محله ای می توانید یک داروخانه کشیک در روزهای تعطیل پیدا کنید
ضمنا شهروندان و افراد دارای اقامت ترکیه که دارای بیمه SGK هستند، تنها 20 درصد از قیمت کل دارو را پرداخت می کنند.

شرایط اورژانسی

درمان اورژانسی در ترکیه رایگان است، اما بیمارستان های خصوصی ممکن است برای پذیرش طلب هزینه کنند. البته برای دارو و سایر آزمایشالت مورد نیاز میبایستی هزینه پرداخت کنید برای دریافت هر شرایط اضطراری می توانید با شماره 112 تماس بگیرید.
در مواقع اضطراری با 112 تماس بگیرید. خدمات آمبولانس به شما کمک می کند تا به نزدیکترین بیمارستان بروید. با توجه به اینکه یک فرد خارجی هستید، ابتدا می توانید به یک بیمارستان خصوصی منتقل شوید. اما اگر اولویت خود را به آنها اطلاع دهید، مطابق با آن به شما خدمات خواهند داد. شما بلافاصله در یک مورد اورژانسی پذیرفته و ویزیت خواهید شد، و هزینه ای برای رسیدگی به اورژانس در بیمارستان های دولتی وجود نخواهد داشت. اینکه شهروند ترکیه هستید یا نه تفاوتی ایجاد نمی کند، با شما یکسان رفتار خواهد شد.
برای گردشگران خارجی، طبق بخشنامه شماره 2010/16 صادر شده توسط نخست وزیر ترکیه، خدمات بهداشتی فوری برای همه افراد رایگان است. برای درمان اورژانسی نیازی به بیمه نامه نیست.

هزینه درمانی در ترکیه

در آخر به چند تعرفه ار حق ویزیت دکتر ، آزمایش های پزشکی ، رادیولوژی و سونوگرافی اشاره می کنیم:

 • حق ویزیت دکتر خانواده : رایگان
 • حق ویزیت دکتر اورژانس در مراکز خصوصی: حدودا 300 لیر
 • حق ویزیت دکتر متخصص : 800 تا 2000 لیر بسته به نوع تخصص و مرکز درمانی
 • هزینه تزریق آمپول و سرم : 100 تا 150 لیر
 • هزینه آزمایش خون : از 800 تا 2500 لیر بسته به درجه آزمابشگاه
 • هزینه نوار قلب : 150 تا 250 لیر
 • هزینه سونوگرافی: 600 تا 1000 لیر
 • هزینه سی تی اسکن : 1000 تا 3500 لیر بسته به نوع اسکن و مرکز تصویر برداری
 • هزینه پر کردن دندان : 500 تا 700 لیر
 • هرینه جراحی ریشه : 700 لیر
 • هزینه ایمپلنت : 10000 لیر
 • هزینه اسکن OPG : 200 تا 350 لیر