راه اندازی رستوران در استانبول

راه اندازی رستوران در استانبول

15 شهریور 1401

حقوقی

راه اندازی رستوران در استانبول

کشور ترکیه سال هاست که به دلیل موقعیت تجاری منحصر به فردش بین آسیا، اروپا و خاورمیانه سرمایه گذاران خارجی را به خود جذب کرده است. این کشور در سطح جهانی به عنوان کشوری با اهمیت شناخته شده است و بسیاری از شرکت های دولتی و بین المللی دفاتر خود را در شهر های بزرگ ترکیه مثل استانبول و اطراف آن افتتاح کرده اند. یکی از محبوب ترین شهرهای ترکیه استانبول است که سالانه بیش از ۲ میلیون توریست از این شهر دیدن می کنند. راه اندازی رستوران در استانبول یکی از مشاغل پر طرفدار با سود دهی بالاست. برای راه اندازی رستوران در استانبول باید چه مراحلی را طی کنیم؟ پاسخ این سوال برای کسانیکه قصد راه اندازی رستوران را دارند اهمیت زیادی دارد. ما در این مقاله سعی کردیم از صفر تا صد مراحلی که باید طی کنید را به زبان ساده بیان کنیم پس تا آخر این مطلب ما را همراهی کنید.

راه اندازی رستوران در استانبول

شما می توانید ۳ نوع رستوران را راه اندازی کنید:

 1. در ایران شعبه رستوران دارید و می خواهید شعبه بعدی خود را در استانبول راه اندازی کنید
 2. شما علاقه مند به بیزینس رستوران هستید و می خواهید نمایندگی (فرانچایز) یکی از رستوران های معروف را داشته باشید
 3. در استانبول رستورانی آماده فروش است و می خواهید آن رستوران را خریداری کنید

در مقالات بعدی درباره هر کدام از این روش ها مفصل صحبت خواهیم کرد. در این مقاله می خواهیم از صفر تاصد مراحلی که باید برای راه اندازی رستوران در استانبول طی کنید صحبت کنیم.

ملک های زیر ۱۰۰ هزار دلار

راه-اندازی-رستوران-در-استانبول

مراحل راه اندازی رستوران در استانبول

در مرحله اول شما باید مغازه اجاره کنید و ثبت شرکت کنید. در ترکیه هر کسب و کاری که می خواهید راه اندازی کنید فرقی نمیکند کسب و کار شما چه باشد، باید ثبت شرکت کنید.

بعد از اجاره مغازه برای ثبت شرکت شما نیاز دارید محاسبه چی استخدام کنید. در شروع کار می توانید ۲ نوع شرکت انتخاب کنید یا شرکت لیمیتد یا شرکت سهامی.

برای ثبت شرکت شما باید به اداره تجارت مراجعه کنید و درخواست نوبت دهید.  برای شما تاریخی تعیین می کنند که باید در آن تاریخ اداره تجارت باشید. اگر فقط خودتان به تنهایی می خواهید رستوران راه اندازی کنید که خودتان می روید ولی اگر شریک دارید باید به همراه شرکای خود در آن تاریخ به اداره تجارت بروید.  شما باید اسم های شرکا را بدهید، فعالیت شرکت را مشخص کنید، اعضای شرکت را معرفی می کنید، اسم شرکت را تعیین کنید . بعد از تایید توسط اداره تجارت، در مرحله بعدی باید در روزنامه های دولتی آگهی دهید تا کسی روی اسم شرکت شما مدعی نباشد.

در مرحله بعدی باید همه اعضا که صاحب شرکت هستند  (چه یک نفر چه چند نفر) به همراه آگهی ثبت به نوتر مراجعه کنید و امضای تمامی شما به عنوان مالک شرکت ثبت شود. بعد از ثبت امضا باید اقدام کنید برای گرفتن کد مالیاتی و افتتاح حساب به نام شرکت . بعد از اتمام این مراحل به مکانی که معرفی کردید بازرس فرستاده می شود. به شما روز و ساعت اعلام می کنند و باید در آن روز در مغازه حضور داشته باشید تا بازرس از مکان شما دیدن کند و تایید کند. در مرحله آخر باید برای به نام زدن آب و برق و گاز اقدام نمایید.

بیشتر بخوانید: مراحل راه اندازی کسب و کار در ترکیه

درخواست مشاوره در ترکیه

چگونه می توان با راه اندازی رستوران در استانبول مجوز کار گرفت؟

بسیاری از افراد فکر می کنند اگر ثبت شرکت کنند مجوز کار هم دارند. ولی ثبت شرکت و مجوز کار دو مقوله جدا از هم است شما شرکت خود را ثبت کردید و رستوران خود را راه اندازی کردید در مرحله بعدی باید برای گرفتن مجوز کار (چالیشما ایزین) اقدام کنید. برای دریافت مجوز کار شما ۲ تا شرط دارید:

۱- استخدام حداقل ۵ نیروی ترک

۲- ارزش سهم  شما باید حداقل ۱۳۵۰۰۰ لیر باشد . اگر شما شریک دارید باید هر کدام از شما ارزش سهمتان ۱۳۵۰۰۰ لیر باشد.

اگر این دو تا شرط را داشته باشید می توانید برای دریافت مجوز کار اقدام کنید.

اگر قصد راه اندازی رستوران در استانبول را دارید وکلای شرکت آقای ترکیه شما را در این زمینه یاری می کنند. برای درخواست مشاوره به لینک زیر مراجعه کنید.

درخواست راه اندازی رستوران در استانبول

تعداد نظرات : 1
 • علی
  4 خرداد 1402
  سلام می‌خوام در استانبول رستوران راه اندازی نمایم لطفاً راهنمایی نماییید
  ادمین آقای ترکیه
  4 خرداد 1402
  سلام وقت بخیر کارشناسان ما با شما تماس میگیریند و راهنمایی میکنند.