انواع سند ملکی در ترکیه

انواع سند ملکی در ترکیه

15 شهریور 1401

حقوقی

انواع سند ملکی در ترکیه
انواع سند ملکی در ترکیه. در ترکیه وقتی ملکی خریداری می کنید به شما سند مالکیت داده می شود. حال این سند چه رنگی است؟ چگونه باید انواع سند ملکی در ترکیه را تشخیص داد؟ اگر شما به دنبال پاسخ این قبیل سوالات هستید این مقاله به شما کمک می کند تا جواب سوالات خود را بگیرید. پس با ما تا آخر این مقاله همراه باشید.

بیشتر بخوانید: اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

تاپو چیست؟

تاپو در ابتدا باید شما را با تاپو آشنا کنیم. تاپو در واقع همان سند مالکیت شماست. وقتی ملکی خریداری می کنید به شما سند قطعی داده می شود که در ترکیه به آن سند تاپو گفته می شود. در ترکیه اداره ای به نام تاپو و کاداستر وجود دارد. این اداره ثبت املاک و مستغلات خریداری شده را پیگیری می کند. وظیفه اداره تاپو و کاداستر اطلاع رسانی درباره صحت سند و صدور سند مالکیت است.

بیشتر بخوانید: پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک

انواع سند ملکی در ترکیه

در ترکیه ۲نوع  سند ملکی وجود دارد. یکی سند آبی و دیگری سند قرمز. حال این دو سند چه تفاوتی با هم دارند و به چه کاری می آیند؟

انواع سند ملکی در ترکیه - سند آبی

سند آبی ملکی ترکیه سند ملکی آبی رنگ برای کسانی صادر می شود که زمینی خریداری می کنند که بدون ساختمان بوده و یا اینکه بدون مجوز ساخت است . به بیان ساده تر وقتی شما زمین خریداری می کنید به شما سند مالکیت آبی رنگ می دهند.

انواع سند ملکی در ترکیه - سند قرمز

سند قرمز ملکی ترکیه سند قرمز برای آن دسته از افرادی صادر می شود که ملک مسکونی خریداری کرده اند صادر می شود یا زمانیکه شما زمینی خریداری میکنید که داری مجوز ساخت است. در واقع وقتی شما آپارتمان خریداری می کنید برای شما سند قرمز صادر خواهد شد. حال سند قرمز دارای ۳ قسمت به نام های kat irtifakı، KAT İrtifaki و Devremülk می باشد که هنگام تحویل با علامت ضربدر روی سند مشخص می شود که این سند برای چیست. در ادامه شمارا با انواع سند قرمز آشنا می کنیم.

KAT Mülkiyeti

می توان گفت وقتی شما زمینی خریداری می کنید که ضمن داشتن مجوز ساخت، کلیه امور ساخت، پایان کار و پرداخت عوارض شهرداری انجام شده است روی این گزینه علامت ضربدر زده می شود.

kat irtifakı

این قسمت به این معنی است که مجوز ساخت دارد ولی هنوز مراحل ساخت تمام نشده و یا شهرداری هنوز تائید نکرده و هزینه ها پرداخت نشده است. در این صورت علامت ضربدر این قسمت زده خواهد شد.

Devremülk

این قسمت به معنی این است که شما مالکیت این ملک را تا تاریخ مشخصی دارید. تاریخ در سند قید می شود.