فرودگاه جدید استانبول

فرودگاه جدید استانبول

3 مرداد 1402

دانستنی

فرودگاه جدید استانبول

فرودگاه جدید استانبول، سومین فرودگاه بین المللی شهر استانبول ترکیه بعد از آتاتورک و صبیحه گوکچن است. فاز اول این فرودگاه در  ۲۹ اکتبر ۲۰۱۸ که مصادف با روز ملی ترکیه می باشد افتتاح شد و از ۷ آوریل ۲۰۱۹ رسما به فرودگاه اصلی بین المللی استانبول تبدیل شد و تمامی پروازهای فرودگاه آتاتورک به فرودگاه جدید استانبول منتقل یافت و قرار است فرودگاه آتاتورک به یک پارک تبدیل شود. در این مقاله شما را با فرودگاهی که به محض ورود به استانبول، آغوشش را به رویتان باز خواهد کرد آشنا کنیم.

معرفی بزرگترین فرودگاه جهان

 ویژگی های فرودگاه جدید استانبول

آمارهایی از فرودگاه جدید استانبول

امکانات فرودگاه جدید استانبول

چگونه از فرودگاه جدید استانبول به مرکز شهر برویم؟

در فرودگاه جدید استانبول باید به چه نکاتی دقت کنید؟

معرفی بزرگترین فرودگاه جهان

فرودگاه جدید استانبول که با نام فرودگاه استانبول (IST) نیز شناخته می شود، یک فرودگاه بین المللی است که در منطقه آرناووتکوی در بخش اروپایی استانبول، ترکیه  40 کیلومتر از تکسیم و 52 کیلومتر از Kadıköy واقع شده است. این فرودگاه اصلی ترین فرودگاهی است که به شهر خدمات رسانی می کند و از نظر مساحت یکی از بزرگترین فرودگاه های جهان است. این فرودگاه در 29 اکتبر 2018 شروع به کار کرد و به تدریج جایگزین فرودگاه آتاتورک استانبول به عنوان فرودگاه اصلی استانبول شد.

این فرودگاه در زمینی به مساحت ۷۶.۵ میلیون مترمربع در قسمت اروپایی استانبول ساخته شده که حدودا ۳۵ کیلومتر تا مرکز شهر فاصله دارد. بزرگترین فرودگاه جهان (فرودگاه جدید استانبول) القاب مختلفی را به خود گرفته است: گذرگاه اروپا و آسیا، دروازه بین المللی، جواهر سلطنتی ترکیه رئیس شرکت های سازنده فرودگاه جدید استانبول (کادری سامسونلو) درباره این فرودگاه می گوید: "این فرودگاه به عنوان بزرگترین فرودگاه جهان قرار است مهم ترین قطب بین آسیا و اروپا باشد" ساخت این فرودگاه مبلغی برابر با ۱۲.۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰ دلار هزینه برداشته است. فرودگاه جدید استانبول، بزرگترین فرودگاه جهان است.

فرودگاه-استانبول

در آقای ترکیه هدفمند تبلیغ کن

 ویژگی های فرودگاه جدید استانبول

 • اندازه و ظرفیت

فرودگاه استانبول مساحتی در حدود 76.5 میلیون متر مربع (18800 هکتار) دارد که آن را به یکی از بزرگترین فرودگاه های جهان تبدیل می کند. ظرفیت جابه‌جایی حدود 90 میلیون مسافر در سال را دارد و برنامه‌هایی برای توسعه آن برای پذیرش 200 میلیون مسافر در سال وجود دارد.

 • ترمینال ها

فرودگاه دارای یک ساختمان ترمینال اصلی است، که بیشتر به چهار بخش تقسیم می شود: ترمینال 1A، ترمینال 1B، ترمینال 1C و ترمینال 1D. همچنین پایانه های VIP و CIP جداگانه ای برای پذیرایی از مسافران ممتاز وجود دارد.

 • خطوط هوایی و مقاصد

فرودگاه استانبول به عنوان یک مرکز هواپیمایی ترکیش ایرلاینز، هواپیمایی ملی ترکیه عمل می کند. این پرواز به مقاصد داخلی و بین المللی متعددی انجام می دهد و استانبول را به شهرهای سراسر جهان متصل می کند.

 • امکانات

فرودگاه طیف وسیعی از امکانات رفاهی را برای بهبود تجربه مسافران ارائه می دهد. اینها شامل فروشگاه‌های مختلف، رستوران‌ها، کافه‌ها، سالن‌ها، خدمات کرایه اتومبیل، هتل‌ها، نمازخانه، خدمات پزشکی و غیره می‌شود.

 • حمل و نقل

فرودگاه استانبول از طریق گزینه های حمل و نقل مختلف به خوبی به شهر و مناطق اطراف متصل است. از جمله اتوبوس‌ها، شاتل‌ها، تاکسی‌ها و یک خط ریلی اختصاصی فرودگاه به نام مترو فرودگاه استانبول که دسترسی راحت را برای مسافران فراهم می‌کند. شما به راحتی می توانید از طریق مترو به مرکز شهر بروید.

 • ساخت و ساز و هزینه

فرودگاه جدید استانبول به عنوان بخشی از چشم انداز دولت ترکیه برای توسعه استانبول به عنوان یک مرکز بزرگ هوانوردی جهانی ساخته شد. پروژه ساخت و ساز در سال 2014 آغاز شد و فرودگاه به طور رسمی در 29 اکتبر 2018 افتتاح شد. هزینه کل پروژه حدود 7.5 میلیارد یورو برآورد شده است.

 • باند فرودگاه

در حال حاضر فرودگاه دارای دو باند موازی است که طول هر کدام 3750 متر است. این باندها می توانند هواپیماهای بزرگ از جمله ایرباس A380 و بوئینگ 747 را در خود جای دهند.

 • عملیات باربری

فرودگاه استانبول علاوه بر پروازها، تمرکز قابل توجهی بر عملیات باربری دارد. دارای پایانه ها و امکانات اختصاصی بار است که امکان جابجایی و حمل و نقل کالاهای مختلف را فراهم می کند.

 • جوایز و قدردانی

فرودگاه استانبول از زمان افتتاحیه، جوایز و تقدیرهای متعددی را برای زیرساخت، طراحی و خدمات دریافت کرده است. این افتخارات شامل جایزه "بهترین فرودگاه جهان" در جوایز فرودگاه جهانی Skytrax در سال 2019 و 2020 است.

 • تأثیر اقتصاد

فرودگاه جدید استانبول تأثیر اقتصادی قابل توجهی بر منطقه و کل کشور داشته است. فرصت های شغلی متعددی ایجاد کرده و به رشد بخش های حمل و نقل هوایی و گردشگری در ترکیه کمک کرده است. موقعیت استراتژیک فرودگاه همچنین استانبول را به عنوان یک مرکز حمل و نقل اصلی برای مسافرانی که بین اروپا، آسیا و آفریقا سفر می کنند، قرار می دهد.

فرودگاه-جدید-استانبول

آمارهایی از فرودگاه جدید استانبول

این فرودگاه  ۱ برج مراقبت، ۴ ترمینال، ۶ باند پرواز، ۵۰۰ جایگاه پارک هواپیما، ۷۰ هزار جایگاه پارک خودرو  ۱۵۰ ایرلاین را در خود جای داده است. همچنین برج مراقبت این فرودگاه شبیه به گل لاله ساخته شده است. در ترکیه گل لاله محبوبیت زیادی دارد حتی سالانه جشنواره گل لاله در شهر استانبول برگزار می شود.

امکانات فرودگاه جدید استانبول

امکانات این فرودگاه شامل

 • ساخت ترمینال
 • مسیر تاکسی
 • برج کنترل هوایی
 • سیستم ارتباطی و آب و هوایی
 • ساختمان تاسیسات
 • رستوران
 • فروشگاه های مدرن
 • هتل بزرگ با ۴۵۱ اتاق شیک
 • ...

نکته جالب فرودگاه جدید این است که در معماری اکثر بخش های آن می توان نشانه هایی از هنر شهر استانبول در ساخت مساجد، گنبد و حمام ها را مشاهده کنید.

همه چزی درباره ی زندگی در ترکیه

چگونه از فرودگاه جدید استانبول به مرکز شهر برویم؟

یکی از مسائلی که بسیاری از مسافران را در هر کشوری نگران می کند، نحوه رسیدن به مکان مورد نظر است. برای رفتن از فرودگاه جدید به محل مورد نظر می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

 • شاتل هاوایست استانبول

شهرداری استانبول برای راحتی مسافران سرویس اختصاصی به نام هاوایست که یک شاتل حمل و نقل است رااختصاص داده است. این شاتل ها به ۲۰ نقطه از شهر استانبول ایستگاه دارند و شما را همراهی خواهند کرد. از امکانات شاتل هاوایست می توان به وای فای و تی وی مووی اشاره کرد.

 1. اگر مقصدتان مرکز شهر و میدان تقسیم است کافی است سوار خط شماره IST ۱۹ شوید که روی آن نوشته: «فرودگاه جدید استانبول-بشیکتاش-تقسیم» و آخرین ایستگاه پیاده شوید که روبروی هتل Point hotel و نزدیک میدان تقسیم خواهید بود. از آن جا می توانید تا هتلتان پیاده بروید یا اگر لازم است سوار تاکسی شوید.
 2. برای دسترسی به محله سلطان احمد، بشیکتاش یا ینیکاپی هم سوار اتوبوس هایی شوید که آخرین مقصدشان (نوشته شده روی اتوبوس) به ترتیب سلطان احمد، بشیکتاش و ینیکاپی است.
 3. با استفاده از این اتوبوس می توانید در مدت زمان ۷۰ دقیقه با بیشتر (در صورت ترافیک) به مرکز شهر و مقصد برسید. کرایه اتوبوس در حال حاضر ۱۸ لیر به ازای هر فرد بزرگسال است. خوشبختانه این اتوبوس ها مجهز به مانیتور، اینترنت وای فای و یو اس بی برای شارژ کردن موبایل هستند.
 4. برای اطلاع از ساعت دقیق و زمانبندی حرکت اتوبوس ها و اطلاعات بیشتر می توانید به سایت سرویس havaist مراجعه کنید.
 • مترو

از طریق مترو فرودگاه استانبول به راحتی می توانید به مناطق مختلف استانبول بروید.

 • شاتل هتل

بیشتر هتل های استانبول خدمات شاتل هتل را برای سهولت جا به جایی مسافران ارائه می دهند. البته باید توجه داشت این سرویس اگر به همراه خدمات هتل نباشد، هزینه ی بیشتری نسبت به سایر گزینه های ذکر شده خواهد داشت.

 • حمل و نقل با تاکسی

استفاده از تاکسی برای مسافران گران تمام می شود. در صورتی که در ساعات اوج ترافیک، این مسیر را طی کنید، هزینه احتمالی شما بیشتر می شود چرا که رانندگان تاکسی مجبور به عبور از مسیرهایی می شوند که عوارض بالاتری دارد و این هزینه را از مسافر دریافت می کنند. به محض حرکت ماشین از راننده بخواهید که تاکسی متر خود را روشن نماید تا به دلایل مختلفی هزینه بیشتری را از شما دریافت نکند. با توجه به اینکه در کشوری دیگر به سر می برید حتما از تاکسی های رسمی استفاده کنید. در فرودگاه جدید استانبول، تاکسی ها را با ۳ رنگ زرد، آبی و مشکی می بینید. تاکسی های زرد ارزانتر و تاکسی های مشکی گرانتر می باشند.

 • شاتل خصوصی

یکی از جایگزین های مناسب برای تاکسی و شاتل‌های استاندارد فرودگاهی، شاتل خصوصی است. از ویژگی های این شاتل ها می توان گفت که از تاکسی راحت تر بوده، نرخ آن ها ثابت است و با استفاده از آن ها امنیت در سفر را تجربه خواهید کرد. این شاتل ها مناسب ترین گزینه برای زمان هایی که شما به همراه فرزندان خود سفر کرده اید و یا اینکه بار زیادی به همراه دارید. از جمله بهترین خدمات شاتل خصوصی در فرودگاه استانبول، می توان به کیوی تاکسی اشاره کرد. کیوی تاکسی 12 نوع اتومبیل مختلف از ۳ نفره تا ۱۹ نفره داشته به وسیله ی آن ها می توانید امنیت، کیفت و خدمات خوبی را در سفر به استانبول تجربه کنید.

در فرودگاه جدید استانبول باید به چه نکاتی دقت کنید

 1. اگه به اینترنت نیاز داری می تونی از دستگاه هایی که تو فرودگاه هستن استفاده کنی. کافیه پاسپورتتو روی اون دستگاه ها اسکن کنی. رمز و بهت میده و میتونی از اینترنت رایگان استفاده کنی
 2.  مواد خوراکی تو فرودگاه خیلی گرونه و سعی کنید از فرودگاه خرید نکنید.
 3. تردد با تاکسی خیلی پر هزینه است و بهتره از اتوبوس های havaist و مترو  که تو طبقه منفی ۲ است استفاده کنید.
 4. اگر میدانید اضافه بار دارید زودتر به فرودگاه برویدزیرا روی کارت پرواز میزان بار اضافی را می نویسند و باید در باجه دیگری پرداخت کنید و باید صف بایستسد.
 5. وقتی کارت پرواز را دریافت کردید روی کارت پرواز گیت مشخص شده و باید تابلوهارو دنبال کنید و گیت خود را پیدا کنید
 6. به هیچ عنوان خط ترک از فرودگاه خریداری نکنید زیرا گرانتر حساب می کنند
 7. پولتان را در فرودگاه چنج نکنید زیرا با نرخ بالاتری با شما حساب می کنند.