میدان تکسیم استانبول | Taksim Square

میدان تکسیم استانبول در قسمت اروپایی این شهر قرار دارد. این میدان به عنوان قلب استانبول شناخته شده است. وقتی به استانبول سفر کنید حتما گذرتان به این میدان می افتد زیرا تکسیم یکی از مراکز خرید، جاذبه های گردشگری و تفریحی این شهر محسوب می شود و یکی از قطب های مهم حمل و نقل استانبول است که تقریباً دسترسی به تمامی نقاط شهر را فراهم می‌کند. اطراف میدان تکسیم استانبول پر از مغازه ها، رستوران ها، مراکز خرید و هتل است و دلیل جذابیت آن هم همین مسئله است. در این مقاله قصد داریم شما را بیشتر با این میدان آشنا کنیم

بیشتر بدانید: هتل های استانبول

 

میدان تکسیم

معرفی میدان تکسیم استانبول

میدان تکسیم به ترکی استانبولی Taksim Meydani گفته می‌شود. در قدیم این میدان محلی برای جمع آوری و ارسال آب از جنگل بلگراد در شمال استانبول بود. این میدان به دستور سلطان محمود اول ساخته شد و تمامی آب های جمع شده از تکسیم به محلات دیگر توزیع می شد به همین علت است که نام‌ میدان را میدان تکسیم یا تقسیم گذاشتند.

مخزن سنگی دوران عثمانی هنوز هم در ابتدای خیابان استقلال قرار دارد که روی آن نوشته شده “ما به وسیله آب به همه چیز زندگانی می بخشیم”.

مجسمه مشهور یادبود جمهوریت که توسط مجسمه ساز ایتالیایی به نام پیئترو کانونیکا که در سال ۱۹۲۸ میلادی رونمایی شد در میدان تکسیم قرار دارد که یک طرف نماد جمهوری ترکیه و طرف دیگر آن نماد جنگ استقلال است.

با گذشت زمان اطراف این میدان ساختمان های کوچک و بزرگ ساخته شد و امروزه میدان تکسیم استانبول از کافه های کوچک و بزرگ، هتل‌های لوکس، مراکز خرید مدرن رستورانها و غیره پر شد و به یکی از جاذبه های گردشگری استانبول تبدیل شد.

لازم به ذکر است که ایستگاه مرکزی شبکه متروی استانبول در این میدان قرار دارد.

جاذبه های گردشگری میدان تکسیم استانبول

مجسمه یادبود جمهوریت

۱- از مجسمه یادبود جمهوریت دیدن کنید

یکی از جذاب ترین مجسمه های شهر استانبول، مجسمه یادبود جمهوریت است که در سال ۱۹۲۸ توسط مجسمه ساز ایتالیایی ساخته شد. جالب است بدانید که این مجسمه در سال ۱۹۲۳ به مناسبت پنجمین سال تاسیس جمهوری ترکیه ساخته شد و قبلاً در جای دیگری بود که در سال ۱۹۲۸ به میدان تکسیم منتقل شد.

خیابان استقلال استانبول

۲- حتماً سری به خیابان استقلال بزنید

یکی از مشهورترین خیابان‌های استانبول برای خرید کردن خیابان استقلال است. خیابان استقلال پر از مراکز خرید، مراکز تفریحی، رستوران و غیر است. در این خیابان وقتی قدم می زنید موسیقی خیابانی را نیز خواهید دید و از قدم در این خیابان لذت خواهید برد.

از جاذبه های گردشگری این خیابان می توان به موزه مادام توسو، مجسمه مومی مشاهیر دنیا، کلیسای سنت آنتوان و موزه مولوی اشاره کنیم.

دومین خط متروی قدیمی جهان هم در انتهای خیابان استقلال قرار دارد.

موسسه فرهنگی آتاتورک

۳-  از مرکز فرهنگی آتاتورک دیدن کنید

این مرکز در سال ۱۹۶۹ به نام کاخ فرهنگی استانبول ساخته شد که در سال ۱۹۷۰ به دلیل آتش‌سوزی خسارات زیادی دید و در سال ۱۹۷۸ بازسازی شد و نام آن به مرکز فرهنگی آتاتورک تغییر کرد.

مرکز فرهنگی آتاتورک سالانه میزبان تئاتر ها، اپرا و باله ملی ترکیه، کنسرتهای ارکستر ، فستیوال تابستانی هنر و فرهنگ می باشد.

۴- از غذاهای متنوع و خوش مزه نوش جان کنید

اطراف میدان تکسیم پر از رستوران، کافه غذا خوری های متنوع است. می توانید بعد از گشت و گذار، برای استراحت و خوردن غذا در رستورانهای اطراف آن بروید و غذاهای سنتی و فست فود های خوشمزه را نوش جان کنید.

مطالب مشابه ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Open chat
Powered by