معرفی کامل منطقه بشیکتاش استانبول

معرفی کامل منطقه بشیکتاش استانبول

23 اردیبهشت 1401

ترکیه گردی

معرفی کامل منطقه بشیکتاش استانبول

منطقه بشیکتاش استانبول در قسمت اروپایی این شهر قرار دارد. این منطقه در سمت روملی بسفر واقع شده است ، جایی که ساحلی به طول ۸.۴ کیلومتر دارد. جمعیت این منطقه طبق آمارهای داده شده در سال ۲۰۲۲،‌ ۱۷۸۹۳۴ نفر است. بشیکتاش اگ چه منطقه ای کوچک است اما راه های ارتباطی پل شهدای ۱۵ تموز و پل فاتح سلطان مهمت را به هم متصل میکند. قیمت آپارتمان در منطقه بشیکتاش استانبول چند است؟ جاذبه های گردشگری مهم در این منطقه کدامند؟ محله های بشیکتاش کدام است؟ و ... با خواندن این مطلب شما با منطقه بشیکتاش بیشتر آشنا خواهید شد.

معرفی منطقه بشیکتاش استانبول

منطقه بشیکتاش از غرب با منطقه شیشلی و منطقه کائیت هانه ، از جنوب غربی با بی اوغلو و از شمال با منطقه ساریر استانبول همسایه است. آثار معماری متاخر عثمانی، دانشگاه‌ها، ادارات و دانشکده‌ها و مراکز تجاری و ... همگی باعث شده تا این منطقه به یکی از مناطق رو به رشد استانبول تبدیل شود.
بشیکتاش در طول تاریخ با نام های زیادی شناخته شده است. دلیل اصلی این امر این است که تا دوره عثمانی به یک سکونتگاه دائمی تبدیل نشد. از این رو به مرور زمان با توجه به اتفاقات مختلف، بناهای تاریخی به این نام نامگذاری شده است. امروزه نیز توسط برخی از مردم بشیکتاش به نام کوییچی شناخته می شود .

بنا به گفته مورخان مختلف و تایید شده توسط منابع مکتوب، نام اصلی بشیکتاش از "beştaş" به معنای پنج ستون سنگی که برای پهلوگیری کشتی هایش برپا شده بود گرفته است.

محله های منطقه بشیکتاش استانبول

این منطقه از ۲۳ محله با نام های زیر تشکیل شده است.

عباس آقا - ABBASAĞA

آکات - AKAT

آرناووت کوی - ARNAVUTKÖY

بالمومجه - BALMUMCU

ببک - BEBEK

جیهان توما - CİHANNÜMA

دیکیلی تاش - DİKİLİTAŞ

اتیلر - ETİLER

گایرت تپه - GAYRETTEPE

کوناکلار - KONAKLAR

کولتور - KÜLTÜR

کوروچشمه - KURUÇEŞME

لوازیم - LEVAZIM

لونت - LEVENT

مجیدیه - MECİDİYE

مرادیه - MURADİYE

نیسبتییه - NİSBETİYE

اورتاکوی - ORTAKÖY

سینان پاشا - SİNANPAŞA

تورک علی - TÜRKALİ

اولوس - ULUS

ویشن زاده - VİŞNEZADE

ییلدیز - YILDIZ

قیمت-آپارتمان-در-بشیکتاش

قیمت آپارتمان در منطقه بشیکتاش

بشیکتاش یکی از مناطق لوکس در استانبول است. برای مشاهده به روز ترین آگهی های ملکی در استانبول می توانید به سایت آقای ترکیه مراجعه کنید و لیست آگهی های خرید آپارتمان در استانبول و اجاره آپارتمان در استانبول را مشاهده کنید و از قیمت آپارتمان در استانبول آگاه شوید.

بیشتر بخوانید: قیمت آپارتمان در مناطق استانبول

به طور کلی طبق آمارهای داده شده قیمت آپارتمان در منطقه بشکتاش استانبول در تاریخ ۱۳ می ۲۰۲۲، میانگین قیمت هر متر مربع در این منطقه ۲۹۰۰۰ لیر است و برای خرید آپارتمان در بشیکتاش باید بین ۲۱۰۰۰۰۰ لیر تا ۴۰۰۰۰۰۰ لیر بودجه داشته باشید.

ادارات و موسسات مهم در منطقه بشیکتاش

از جمله موسسات عمومی مهم مرتبط با استانبول به طور کلی در بشیکتاش می توان به وزارت محیط زیست و شهرسازی استانبول، اداره منطقه ای موسسه آمار ترکیه ، اداره کل چاپ ضرابخانه و تمبر ، فرماندهی منطقه ای ژاندارمری استانبول ، فرماندهی مرکزی استانبول، اداره پلیس استانبول Gayrettepe اشاره کرد.

کنسولگری استانبول آذربایجان ، امارات متحده عربی ، بلغارستان ، دانمارک ، جمهوری آفریقای جنوبی ، اسرائیل ، اسپانیا ، جمهوری ترک قبرس شمالی ، مصر و عربستان سعودی در بشیکتاش می باشد.

امکانات و باشگاه های  ورزشی منطقه بشیکتاش استانبول

بشیکتاش محلی است که قدیمی ترین باشگاه ورزشی ترکیه در آن تاسیس شده است. باشگاه ژیمناستیک بشیکتاش  یکی از باشگاه‌های ترکیه است.

باشگاه ورزشی اورتاکوی که می توان آن را یکی از قدیمی ترین باشگاه های ورزشی نیز به شمار آورد، یکی از موسسات باسابقه منطقه بشیکتاش در این زمینه است.

از سوی دیگر باشگاه تخصصی شنا استانبول، اولین باشگاه تخصصی شنا است که در ترکیه تاسیس شده است. باشگاه های ورزشی دیگر که در این منطقه می توان نام برد:

باشگاه ورزشی بوغازیچی، باشگاه ورزشی دیکیلیتاش، باشگاه ورزشی لونت، باشگاه ورزشی مرادیه، باشگاه ورزشی کوروچشمه، باشگاه ورزشی یلدیز، باشگاه ورزشی اتیلر، باشگاه ورزشی آکاتلار و آرناووتکوی همچنین  باشگاه تنیس Levent را می توان به این موارد اضافه کرد.

پارک وودافون ، مجموعه ورزشی و فرهنگی آکاتلار ، سالن ورزشی سلیمان سبا ، امکانات ورزشی Çilekli و امکانات کمپینگ Fulya Şan Ökten  از جمله امکانات ورزشی اصلی در منطقه بشیکتاش هستند که برای بازدید عموم آزاد است.

امکانات آموزشی در منطقه بشیکتاش استانبول

در منطقه بشیکتاش ۴۴ مدرسه ابتدایی و ۲۷ دبیرستان با امکانات آموزشی عالی وجود دارد.

دانشگاه های منطقه بشیکتاش:

دانشگاه یلدیزتکنیک ( Yıldız Teknik Üniversitesi)

دانشگاه گالاتاسارای ( Galatasaray Üniversitesi)

دانشگاه استانبول تکنیک ( İstanbul Teknik Üniversitesi)

دانشگاه باهچه شهیر  (Bahçeşehir Üniversitesi)

دانشگاه های بیکنت

دانشگاه معمار سینان

دانشگاه فنی استانبول

جاذبه-های-گردشگری-بشیکتاش

جاذبه های گردشگری منطقه بشیکتاش استانبول

بشیکتاش در سمت اروپایی استانبول واقع شده است و به خاطر زندگی محله‌ای پر جنب و جوش و رنگارنگ، بازار، بازار ماهی، جمعیت دانشجویی، فعالیت‌های فرهنگی و هنری، زندگی شبانه، مراکز خرید، ساختمان‌های تاریخی، باشگاه فوتبال، مکان‌های تفریحی و غذاخوری کنار دریا و کشتی معروف است. اسکله ها این یکی از محبوب ترین و با ارزش ترین مناطق واقع در ورودی بسفر است.

میدان بشیکتاش

قدم زدن در اطراف میدان بشیکتاش، تماشای جمعیت، استراحت و نوشیدن چای یا قهوه در کافه های مختلف نزدیک دریا یکی از بهترین کارهای بشیکتاش است. میدان بشیکتاش و منطقه بازار بشیکتاش قلب بشیکتاش است. انواع کافه ها و رستوران های عالی با چشم انداز زیبای بسفر در میدان وجود دارد.

 بازار بشیکتاش (کارسی)

بازار بشیکتاش مکانی بسیار پر جنب و جوش و قلب بشیکتاش است. همچنین مرکز گروه معروف هواداران بشیکتاش به نام کارسی است. می‌توانید در این بازار انواع کتابفروشی ها، بازار ماهی، خواربارفروشی و .. را ببینید.

اسکله تاریخی بشیکتاش

اسکله تاریخی بشیکتاش با ساختار معماری خود ارزش دیدن دارد. کاشی های ساخته شده توسط معمار علی طلعت بیگ (1869-1922) در نمای جلوی اسکله جذاب و بسیار چشمگیر است. این اسکله محل تردد کشتی های اوسکودار و کادیکوی است.

موزه نیروی دریایی

موزه نیروی دریایی یک موزه فوق العاده واقع در بشیکتاش است و مجموعه ای از بیش از ۲۰۰۰۰ قطعه مرتبط با تاریخ دریایی ترکیه را در خود جای داده است. این موزه در مسیر اتوبوس بزرگ استانبول قرار دارد. پس از بازدید از موزه، می‌توانید یک روز عالی را در بشیکتاش سپری کنید، به گشت و گذار بپردازید و در کافه‌های مختلف در فضای باز کنار بسفر استراحت کنید.

کاخ دولما باغچه

کاخ دولما باغچه یکی از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری استانبول است که توسط سلطان عبدالمجیت عثمانی در سال ۱۸۵۳ ساخته شد. این کاخ در ساحل بسفر واقع شده است و ظاهری چشمگیر با سنگ مرمرهای سفید و با معماری اولیه سبک باروک اروپایی دارد. فضای داخلی کاخ به گونه ای تزئین شده است که نشان دهنده عظمت آن دوران است.

کاخ یلدیز

کاخ ییلدیز یک کاخ زیبا است که در دامنه تپه مشرف به تنگه بسفر بین بشیکتاش، اورتاکوی واقع شده است و مساحتی معادل ۵۰۰۰۰۰ متر مربع را پوشش می دهد. این کاخ متشکل از آلاچیق ها، کیوسک ها و ویلاهای قرن نوزدهمی است که در باغ های زیبا قرار گرفته اند.

اورتاکوی

اورتاکوی در همسایگی بشیکتاش، یکی از محله‌های ساحلی بشیکتاش است و به خاطر بازار رنگارنگ، خیابان‌های باریک  با کافه‌ها و مغازه‌ها و فضای پر جنب و جوش معروف است.  اگر علاقه مند به کومپیر هستید حتما به اورتاکوی بروید زیرا بهترین کومپیر را آنجا می توانید پیدا کنید. کومپیر سیب زمینی تنوری است که داخل آن را با ذرت، قارچ، سوسیس ،‌سس و ... پر می کنند و بسیار خوشمزه است.

دسترسی-های-منطقه-بشیکتاش

چگونه به بشیکتاش برسیم؟ (سیستم حمل و نقل عمومی بشیکتاش)

دسترسی به بشیکتاش بسیار آسان است زیرا بشیکتاش یکی از محبوب ترین قطب ها برای گردشگران و افراد محلی در استانبول است. برای حمل و نقل بین شهری به بشیکتاش، ممکن است گزینه های حمل و نقل زیادی پیدا کنید. امکان دسترسی به بشیکتاش وجود دارد.

از Kadikoy ; با کشتی های عمومی،

از اوسکودار ؛ با کشتی های عمومی یا قایق،

از تکسیم ، از طریق تاکسی مشترک زرد (دولموس) یا اتوبوس عمومی،

از Sultanahmet و Eminonu ، با  تراموا Bagcilar-Kabatas (خط T1) به Kabatas (آخرین ایستگاه) و از Kabatas در عرض 10 دقیقه. پیاده روی.