برج دختر استانبول | برجی افسانه‌ای و داستان جذاب آن

برج دختر استانبول | برجی افسانه‌ای و داستان جذاب آن

18 مرداد 1402

جاذبه گردشگری

برج دختر استانبول | برجی افسانه‌ای و داستان جذاب آن

برج دختر استانبول که به زبان ترکی استانبولی Kiz Kulesi گفته می‌شود در دریای مرمره روی یک جزیره کوچک در ورودی جنوبی تنگه بسفر در استانبول، ترکیه واقع شده است. این برج اثر باقی مانده از دوره بیزانس است که در قسمت آسیایی استانبول در منطقه اسکودار استانبول در قسمت سالاجاک تنگه استانبول قرار گرفته است. افسانه ها و داستان های زیادی درباره این برج در طول تاریخ گفته شده است. افسانه های جذاب از عشق عمیق بین دو معشوق که شنیدنی است. این شهر دارای اهمیت فرهنگی و تاریخی زیادی است و یکی از نمادهای نمادین شهر است. این برج همچنین در چندین فیلم ترکی و بین المللی به نمایش درآمده است. مکان منحصر به فرد و اهمیت تاریخی آن، آن را به مکانی جذاب برای فیلمسازان تبدیل کرده است. اگر علاقه مند به شنیدن داستان جالب برج دختر استانبول هستید با ما همراه باشید.

 معرفی برج دختر استانبول | Maidens Tower

این برج بر روی یک جزیره کوچک در ورودی جنوبی تنگه بسفر که ۲۰۰ متر با ساحل اوسکودار فاصله دارد قرار دارد. برج دختر استانبول یکی از معروفترین جاذبه های گردشگری استانبول، نماد شهر استانبول و مشهورترین نمادهای تاریخی ترکیه است. این برج بسیاری از گردشگران را شیفته خود کرده و آن‌ها را در رویای خود غرق می کند. اگر شما هم قصد دارید به استانبول سفر کنید، توصیه می‌کنیم حتماً از این برج زیبا دیدن کنید.فضای داخلی برج به کافه و رستوران تبدیل شده است ، و نمایی از پایتخت روم ، بیزانس و عثمانی سابق دارد. این برج با نام‌های برج میدان، لیندر و دامالیس نیز شناخته شده است.  برای دیدن از برج دختر استانبول باید سوار قایق شوید تا به آنجا برسید می توانید در رستوران که در بالای این برج از بنشینید و مشغول به خوردن غذا شوید و از منظره تماشای آن لذت ببرید. در حین خوردن غذا کاخ توپکاپی، گالاتا، تنگه استانبول، دریای مرمره، امینونو را به چشم ببینید. 

تاریخچه-برج-دختر

در آقای ترکیه هدفمند تبلیغ کن

 تاریخچه برج دختر

منشا دقیق برج دختر نامشخص است، اما اعتقاد بر این است که در دوران بیزانس در قرن پنجم ساخته شده است. در طول قرن‌ها، اهداف مختلفی از جمله فانوس دریایی، برج دفاعی، ایستگاه قرنطینه و پاسگاه گمرک انجام شده است. گذشته تاریخی این برج به ۲۴ سال قبل از میلاد برمی گردد یعنی قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد. زیرساخت و قسمت بزرگی از این قلعه در زمان پادشاهی محمد فاتح بنا شد. به طور واضح مشخص نشده که این برج در چه زمانی ساخته شده است. در گذشته نام این قلعه لیندروس و دامالیس بود و در دوره امپراتوری روم شرقی به نام آرکلا (قلعه کوچک) معروف بود. زمانی که قسطنطنیه (استانبول امروزی) توسط ارتش عثمانی تسخیر شد، برج دختر تخریب شد و جایش را به ساختمان چوبی داد که در سال ۱۷۱۹ به دلیل آتش‌سوزی این ساختمان از بین رفت و بعد از آن معمار معروف یک نمونه سنگی را از آن بازسازی کرد و در سال ۱۸۵۸ فانوسی روی آن قرار دادند. در طی قرن های مختلف از این برج برای کارهای مختلفی استفاده میشد: مرکز جمع آوری مالیات کشتی های تجاری، اتاق قرنطینه، فانوس دریایی، ایستگاه رادیویی.  

برج دختر در طول تاریخ خود دستخوش بازسازی های متعددی شده است. قدمت ساختار کنونی به قرن هجدهم برمی‌گردد و دارای شکل استوانه‌ای متمایز با دیوارهای سنگی است. ارتفاع آن چهار طبقه است و هر طبقه دارای عملکردهای متفاوتی از جمله کافه و رستوران است.

بازسازی های برج دختر استانبول

برج دختر در دوران باستانی بنا شد و در قرنهای رم باستان، امپراتوری بیزانس و امپراتوری عثمانی بازسازی شد. آخرین بازسازی این برج به سال ۲۰۰۰ بر می‌گردد و با تغییر شکل در هر دوره تمدن به شکلی که امروزه وجود دارد و در عکس ها مشاهده می کنید تبدیل شده است. امروزه این برج به یکی از برج ها و آثار تاریخی معروف در ترکیه درآمد است و به عنوان موزه و رستوران با منظره بی نظیر به توریستها خدمات می‌دهد. حتی این برج به قدری برای اهالی شهر استانبول محبوب است که برای برگزاری مراسم عروسی و جشن های خود برج دختر را انتخاب می کنند.

 امروزه، برج دختر در درجه اول به عنوان یک جاذبه توریستی محبوب عمل می کند. بازدیدکنندگان می توانند با سوار شدن به قایق به برج برسند. این برج مناظر خیره کننده ای از تنگه بسفر و مناطق اطراف آن را ارائه می دهد و طبقه بالای آن دارای یک تراس پانوراما برای بازدیدکنندگان برای لذت بردن از مناظر است.

این برج همچنین دارای موزه ای است که تاریخ و افسانه های مرتبط با برج را به نمایش می گذارد. این شهر میزبان رویدادهای فرهنگی، نمایشگاه ها و اجراهای گاه به گاه است که آن را به یک مرکز فرهنگی پر جنب و جوش در استانبول تبدیل می کند.

برج دختر نه تنها یک شگفتی معماری بلکه نمادی از گذشته غنی و میراث فرهنگی استانبول است. موقعیت زیبا و افسانه های جذاب آن همچنان بازدیدکنندگانی را از سراسر جهان به خود جذب می کند و آن را به مقصدی محبوب برای کسانی است که علاقه مند به بازدید از استانبول هستند تبدیل می کند.

برج-دختر

 افسانه ها و داستان های شنیدنی از برج دختر استانبول

برج دختر استانبول اشاره به افسانه و عشق بین دو معشوق به نام هیرو و لیندردارد. داستان ها و افسانه های زیادی از برج دختر وجود دارد که دست به دست بین قرن ها و مردم چرخیده است در ادامه ما به دو مورد از آنها اشاره خواهیم کرد.  

  • داستان عاشقانه‌ی هیرو و لیندر

یکی از افسانه هایی که درباره برج دختر استانبول است، داستان عاشقانه‌ای بین دختری به نام هیرو و معشوقه اش به نام لیندر می باشد. هیرو با خود عهد می بندد که تا آخر عمر پاکدامن بماند و به همین علت خود را در برجی دور از همگان مخفی می‌کند. روزی مردی به نام لیندر با قایق است کنار این برج عبور می کند و با دیدن هیرو یک دل نه صد دل عاشق او می شود. هر شب مرد عاشق به عشق دیدن معشوق خود به سمت برج شنا می‌کند تا هیرو را ببیند. در یک شب طوفانی وقتی لیندر برای دیدن هیرو راهی جزیره می شود، طوفان فانوس روشن بالای برج را خاموش می کند و لیندر  مسیر خود را گم میکند و در لابه لای موجهای جزیره غرق می شود. هیرو که تاب نبود معشوقه خود را نداشت خود را از بالای برج به پایین پرتاب می کند و او نیز به زندگی خود خاتمه می‌دهد. به خاطر عشق این دو نفر در بالای این برج فانوس دریایی می‌سازند و نام این برج را برج دختر می‌گذارند.  

  • افسانه شاهزاده و مار

پادشاه قسطنطنیه (استانبول امروزی) دختری  داشت که به او بسیار عشق می ورزید. روزی یک پیشگو به او می‌گوید که دخترش در سن ۱۸ سالگی بر اثر گزش مار از دنیا خواهد رفت. پادشاه به دلیل این که دخترش را خیلی دوست داشت دستور می‌دهد تا در منطقه  بسفر برجی بسازد و دختر را در بالاترین ارتفاع آن نگهداری کنند تا از گزش مار در امان باشد. سالها گذشت، در روز تولد ۱۸ سالگی دختر، پادشاه با یک ظرف پر از میوه نزد دخترش می رود. دختر وقتی سبد میوه را باز می کند مار افعی که در ظرف میوه پنهان شده بود دختر را نیش می زند و دختر پادشاه جلوی چشم پدرش جان خود را از دست می دهد. به همین دلیل نام این برج را برج دختر گذاشتند. 

معرفی پروژه های ساختمانی ترکیه

آدرس برج دختر استانبول

برج دختر در قسمت آسیایی در منطقه اسکودار قرار دارد. برای رسیدن به این برج به اسکله کاباتاش بروید و بعد از آن سوار قایق شوید و خود را به این برج برسانید.

ترکیه، استانبول، منطقه اوسکودار، محله سالاجاک

جاذبه های گردشگری اطراف برج دختر

  • فاصله تا کاخ دلما باغچه: ۴ کیلومتر
  • فاصله تا برج گالاتا:  ۵.۵ کیلومتر
  • فاصله تا ایاصوفیه: ۶ کیلومتر
  • فاصله تا کاخ توپکاپی: ۶.۶ کیلومتر