هزینه زندگی در استانبول بزرگترین شهر ترکیه

هزینه زندگی در استانبول بزرگترین شهر ترکیه

10 آذر 1401

حقوقی

هزینه زندگی در استانبول بزرگترین شهر ترکیه

استانبول همانطور که می دانید بزرگترین و محبوب ترین شهر ترکیه برای مهاجران به خصوص ایرانی ها است. در این  مطلب درباره موضوعات مهمی از جمله برای داشتن یک زندگی شاد چقدر باید حقوق دریافت کنید، تورم و حداقل دستمزد در ترکیه، متوسط قیمت خدمات و کالاهای اساسی، هزینه اقامت، قبوض و حمل و نقل عمومی، نکات مفید در مورد زندگی در استانبول و موارد دیگر برای کسانی که قصد مهاجرت و زندگی در ترکیه به خصوص استانبول را دارند صحبت کرده ایم. پس اگر می خواهید درباره هزینه زندگی در استانبول سال 2022 بدانید تا آخر مطلب با ما همراه باشید.

هزینه زندگی در استانبول سال 2022

هزینه زندگی در استانبول برای مهاجران یا افراد محلی در سال 2022، با توجه به تمام هزینه های زندگی شامل اجاره آپارتمان، قبوض، پوشاک و خوراک به شرح زیر است:

 • اگر بیش از 60000 لیر در ماه حقوق دریافت می کنید میتوانید به راحتی در استانبول زندگی کنید. این مبلغ برای خانواده 4 نفره است.
 • اگر ماهیانه بین 35000 تا 50000 لیر لیر حقوق دریافت می کنید می توانید در استانبول زندگی متوسط داشته باشید. این مبلغ برای یک خانواده 4 نفره است.
 • اگر ماهانه کمتر از 35000  لیر حقوق دریافت می کنید، زندگی در استانبول کمی سخت خواهد بود. این مبلغ برای خانواده 4 نفره است.
 • طبق برخی تحقیقات آکادمیک و میدانی، حداقل دستمزد برای زندگی در استانبول در لبه فقر حدود 20800 لیره (تا ژوئن 2022) برای یک خانواده متوسط ​​با 2 فرزند و آستانه گرسنگی حدود 6300 لیره است.
 • هزینه زندگی برای افراد مجرد به عنوان کارمند حدود 8300 لیر است.

استانبول را می توان شهری ارزان برای زندگی در ارتباط با بسیاری از شهرهای بزرگ جهان و اروپا در زمینه جهانی دانست. اما برعکس، استانبول هزینه های بالایی برای زندگی در مقایسه با سایر شهرهای ترکیه دارد. استانبول علاوه بر اینکه بزرگترین و محبوب ترین شهر ترکیه است، بزرگترین مرکز فرهنگی و مالی ترکیه نیز می باشد.

استانبول پلی است که آسیا را از منظر فرهنگی و جغرافیایی به اروپا متصل می کند. این شهر طبق آمرهای داده شده در سال 2022، حدود  15.840.900 نفر جمعیت است که معمولاً هر زمان که به آنجا سفر می کنید می توانید انتظار شلوغ بودن آن را داشته باشید. استانبول همچنین یکی از 20 شهر پربازدید جهان است.

در نظرسنجی هزینه زندگی در استانبول مرسر در سال 2021 در بین 206 شهر جهان در رتبه 173 قرار گرفت (در سال 2020 رتبه 156 را داشت). بررسی هزینه زندگی یک نظرسنجی است که هزینه های بیش از 200 مورد را در مقایسه با هزینه های مسکن، حمل و نقل، غذا، پوشاک، کالاهای خانه، سرگرمی و غیره اندازه گیری می کند. بنابراین این ایده را به شما می دهد تا بین سایر شهرهای بزرگ جهان مقایسه کنید.

تورم-در-ترکیه

در آقای ترکیه هدفمند تبلیغ کن

تورم در ترکیه

در ماه می 2022، تورم در ترکیه 73 درصد سالانه اعلام شد که بسیار بالاست. افزایش 12 ماهه گذشته تورم مواد غذایی 117.3 درصد بوده است.

حداقل دستمزد در ترکیه چقدر است؟

حداقل دستمزد در ترکیه تا سال 2022 به 4250 لیره ترکیه در ماه افزایش یافت. در ماه اکتبر پایه حقوق در این کشور به 6000 لیر در ماه افزایش پیدا کرد.

اگر استانبول را با سایر کشورهای غربی مقایسه کنیم، می‌توان گفت که استانبول شهری ارزان برای خرید مواد غذایی روزانه، سوپرمارکت‌ها، مراقبت‌های پزشکی، لباس، غذاهای محلی، سبزیجات و میوه‌های تازه در بازارهای خیابانی هفتگی است.

اما برعکس؛ هزینه های زیر  بسیار زیاد است.

 • گازوئیل.
 • اتومبیل.
 • الکل وارداتی
 • کالاهای وارداتی مانند لوازم الکترونیکی، تلفن همراه، دوربین، کامپیوتر و …

هزینه-زندگی-در-استانبول

هزینه اقامت در استانبول

اجاره آپارتمان در استانبول و خرید آپارتمان در استانبول در مناطق مرکزی شهر، نواحی خط ساحلی اروپا و آسیای بسفر دارای با ارزش ترین املاک، اقامتگاه ها و خانه های لوکس هستند.

بشیکتاش، باکرکوی، کادیکوی، بیکوز، سارییر، آدالار، اوسکودار، شیشلی، زیتین برنو و بی اوغلو (به ترتیب) گران ترین مناطق استانبول هستند.

مناطق حومه استانبول مانند Beylikduzu، Avcilar، Sancaktepe، Silivri، Catalca، Sultangazi و Basaksehir (به ترتیب) ارزان‌ترین مناطق هستند.

متوسط ​ قیمت اجاره آپارتمان بین 10000 تا 15000 لیر است. قیمت اجاره خانه در این شهر بسته به منطقه، تعداد واحد، نوع آپارتمان و ... متغییر است.
متوسط قیمت خرید آپارتمان در این شهر بین 1500000 لیر تا 3000000 لیر است . قیمت های خرید آپارتمان هم مانند اجاره به عوامل مختلفی بستگی دارد.

ترکیه این اجازه را به اتباع خارجی داده که با خرید و یا اجاره بتوانند اقامت ترکیه و یا پاسپورت ترکیه را دریافت کنند.

درخواست مشاوره در ترکیه

متوسط قیمت قبوض در استانبول

اگر استانبول را با سایر کشورهای غربی مقایسه کنیم، می توان گفت که قبوض در استانبول بسیار ارزان است. در زیر میانگین قیمت قبوضدر  استانبول را مشاهده کنید.

 • برق: 250-350 لیر در ماه.
 • آب : 150-300 لیر در ماه
 • گاز : 1000-2500 لیر در ماه (در ماه های زمستان).
 • تلفن، اینترنت : از آنجایی که رقابت بین شرکت‌های بزرگ مخابراتی و سرگرمی در ترکیه وجود دارد، می‌توانید همه بسته‌های تلفن + اینترنت + تلویزیون دیجیتال را با قیمتی در حدود 150 تا 200 لیر در ماه

این قیمت ها میانگین قیمت قبوض هستند. در ترکیه پول آب و برق و گاز در مقایسه با ایران به شدت گران است. قیمت ها کاملا به میزان مصرف ماهانه شما بستگی دارد.

هزینه حمل و نقل عمومی

استفاده از حمل و نقل عمومی ارزان ترین راه برای رفت و آمد در استانبول است. برای کاهش هزینه ها توصیه می کنیم از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید زیرا هزینه تاکسی در استانبول به شدت بالاست. ورودی تاکسی 10 لیر است و بسته به مسافت قیمت ها متغییر است مثلا مسیرهای خیلی کوتاه شما باید حداقل 30 لیر پرداخت کنید.  حمل و نقل عمومی استانبول شامل اتوبوس، مترو، متروبوس، تراموا، فونیکولار، تله کابین، تاکسی مشترک (دولموش)، کشتی و اتوبوس دریایی است. ما در مقاله نکات مهم درباره سفر ارزان به استانبول درباره چونگی مدیریت کردن هزینه ها در سفر به استانبول صحبت کرده ایم.