مقایسه قسمت آسیایی و اروپایی استانبول

مقایسه قسمت آسیایی و اروپایی استانبول

23 آبان 1401

دانستنی

مقایسه قسمت آسیایی و اروپایی استانبول

استانبول اولین شهر جهان است که از دو قسمت آسیایی و اروپایی تشکیل شده است. این شهر توسط تنگه ای به نام تنگه بسفر قسمت اروپایی را به قسمت آسیایی استانبول وصل می کند.  در ابتدا شهر اولیه استانبول در ناحیه قاضی کوی در قسمت آسیایی آن تاسیس شد.و به مرورو زمان شهر در دوره روم و عثمانی گسترش پیدا کرد و به سمت اروپایی رفت. اما سوال اینجاست که کدام بخش بهتر است؟ ما در این مطلب قصد داریم به طور کامل درباره تفاوت قسمت آسیایی و اروپایی استانبول صحبت کنیم.

تفاوت قسمت آسیایی و اروپایی استانبول

1- جمعیت

از جمعیت این شهر شروع می کنیم، زیرا رتبه دوم را در بین پرجمعیت ترین شهرهای جهان دارد: 

در سال 2019 جمعیت استانبول 12915158 نفر بوده است.

 در سال 2020 جمعیت این شهر به 15.46 میلیون نفر رسید.

در سال 2022 جمعیت استانبول 15.840.900 گزارش شده است

در این زمینه اشاره می کنیم که بیش از 10 میلیون نفر در بخش اروپایی استانبول و بقیه در بخش آسیایی هستند. یکی از دلایل اصلی که بسیاری از افراد داخلی و خارجی را به اقامت در بخش اروپایی سوق می دهد، فرصت های شغلی فراوان است، زیرا مناطق صنعتی و مراکز تجاری بسیاری را شامل می شود.

بیشتر بخوانید: در سفر به ترکیه لیر ببریم یا دلار؟

2- اماکن و بناهای گردشگری

نمی توان کتمان کرد که استانبول به طور کلی یک مقصد گردشگری مهم برای گردشگران از کشورهای مختلف جهان است، زیرا جاذبه های طبیعی، تاریخی و باستانی بسیاری را در بر می گیرد: (کاخ ها - موزه ها - دریاچه ها - پارک ها - باغ ها - برج ها - رستوران ها - کافه ها) و بسیاری از مکان های مهم دیگر . اما اگر اطلاعات اولیه ای در این زمینه می خواهید، می توانیم به شما بگوییم که سمت آسیایی شهر به دلیل طبیعت و فضاهای سبز گسترده اش معروف است، در حالی که طرف دیگر به خاطر آثار تاریخی اش معروف است.

اگر به دنبال تجمل، تفریح ​​و زیبایی طبیعت هستید، می توانید سمت اروپایی استانبول را انتخاب کنید، زیرا مشرف به دریا، دریاچه ها، کوه ها و فضاهای سبز وسیع است. همچنین این سمت شهر دارای آثار تاریخی و کاخ های مجلل بسیاری است و سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

3- خدمات

یکی دیگر از تفاوت قسمت آسیایی و اروپایی استانبول جنبه خدماتی استکه کدام سمت توسعه یافته تر است؟ استانبول اروپایی از نظر امکانات خدماتی غنی تر است و این یکی از دلایلی بود که بسیاری از خارجی ها و سرمایه گذاران را به سمت آن سوق داد. به عنوان مثال میزبان بزرگترین بیمارستان اروپا (شهر پزشکی باشاک شهیر) است که ظرفیتی معادل 8 بیمارستان در کنار هم دارد. همچنین شامل بسیاری از دانشگاه های مهم خصوصی و دولتی است که سالانه هزاران دانشجو را از کشورهای مختلف جهان جذب می کند، مانند (دانشگاه آیدین) (دانشگاه آلتینباس) (دانشگاه بیکنت) (دانشگاه مدیپل).

4- از نظر املاک و مستغلات

اگر به دنبال مدرنیته، معماری مجلل، امکانات عالی هستید، باید سمت اروپایی را انتخاب کنید.  اخیراً پروژه‌های ملکی (مجتمع‌های مسکونی) زیادی منطبق با استانداردهای بین‌المللی ساخته شده است که سرمایه‌گذاران زیادی را به سمت آن سوق داده است.
 قسمت اروپایی استانبول شامل مهمترین پروژه های زیربنایی جهان می باشد که از جمله آنها می توان به (فرودگاه جدید استانبول) که بزرگترین ایستگاه حمل و نقل هوایی جهان محسوب می شد  اما اگر ترجیح می دهید در آرامش و خلوت و به دور از هیاهوی شهر زندگی کنید، باید سمت آسیایی را انتخاب کنید.

ویژگی سمت آسیایی فراوانی فضاهای سبز و پارک هایی است که زندگی را کاملا سالم می کند.

قیمت املاک در سمت آسیایی کمتر از قیمت های بخش اروپایی است و برای افراد با بودجه پایین مناسب است.  این سمت از شهر شاهد پروژه های تحول شهری فراوانی است که موید اهمیت آینده سرمایه گذاری املاک در آن است.

اجاره آپارتمان در استانبول

5- فراهم بودن فرصت های شغلی

اگر به دنبال فرصت های شغلی با کیفیت و برجسته هستید، طرف اروپایی فرصت های مهم بسیاری را فراهم می کند زیرا دارای مراکز تجاری و مناطق صنعتی زیادی است که مناسب همه است.

6- مقایسه ترافیک در قسمت اروپایی و آسیایی استانبول

ترافیک در قسمت اروپایی استانبول نسبت به قسمت آسیایی بیشتر است چراکه این بخش توریستی تر است و تردد در آن بیشتر است. به طور کلی می توان گفت که بخش اروپایی توریستی و زنده تر از بخش آسیایی است.

به طور کلی، شلوغی قسمت آسایی  بسیار کمتر از طرف اروپایی است. چون ماهیت مسکونی تری دارد، دنج تر و آرام تر است. گردشگران و پناهندگان کمتر و در نتیجه سروصدا و دردسر کمتری وجود دارد. شخصیت محلی بیشتر حفظ شده است. هیچ کمبودی در مکان های پاتوق عالی، بازارها، مراکز خرید، کافه ها و رستوران ها وجود ندارد. سبزتر و دیدنی تر از سمت اروپایی است. از نظر نظم، جذابیت مجلل، پوشش مردم و آداب معاشرت، Bagdat Caddesi با مجلل ترین خیابان های اروپا رقابت می کند.

مقایسه-قسمت-اروپایی-آسیایی-استانبول

در آقای ترکیه هدفمند تبلیغ کن

کدام مکان برای خرید خانه در استانبول بهتر است؟ سمت آسیایی یا اروپایی؟

اگر می خواهید در املاک استانبول سرمایه گذاری کنید، می تواند شروع خوبی برای تعیین هدف شما از خرید آپارتمان باشد. زیرا گزینه های سرمایه گذاری در املاک استانبول بسیار متفاوت است. هر منطقه گزینه های مختلف املاک و مستغلات را در محدوده قیمت های مختلف ارائه می دهد.

همانطور که قبلا اشاره کردیم، فعالیت های تجاری بیشتر در سمت اروپایی انجام می شود. بنابراین، اگر می خواهید در املاک تجاری سرمایه گذاری کنید، ملک برای فروش در قسمت اروپایی استانبول ممکن است گزینه بهتری باشد. با این حال، اگر می خواهید خانه بخرید و بودجه نسبتا کمی دارید بهتر است سمت آسیایی را انتخاب کنید.

سرمایه گذاری خرید به اجاره املاک و مستغلات در تمام نقاط استانبول سودآور است. بازار املاک استانبول گزینه های مختلف املاک و مستغلات را با قیمت های مختلف ارائه می دهد.  ملک سرمایه گذاری استانبول همیشه سودآور است.

ویژگی های قسمت اروپایی استانبول

نکات زیر مهمترین دلایلی بود که باعث شد بخش اروپایی استانبول بیشتر از قسمت آسیایی اهمیت پیدا کند:

 • دید بزرگ تری به دریا دارد
 • دریاچه های طبیعی و مصنوعی زیادی وجود دارد (بزرگترین دریاچه مصنوعی استانبول را در خود جای داده است).
 •  مساجد، موزه ها و کاخ های عثمانی که از هر سو گردشگران را به خود جذب می کنند.
 •  ایجاد فرصت های شغلی در زمینه ها و بخش های مختلف.
 •  بخش صنعت در قسمت اروپایی بسیار فعال است زیرا پروژه های صنعتی زیادی افتتاح شده است.

استانبول

ملک های زیر ۱۰۰ هزار دلار

نتیجه گیری تفاوت قسمت آسیایی و اروپایی استانبول

 • از جمله اطلاعاتی که در مورد بخش آسیایی و اروپایی باید بدانید این است که آسیایی مناسب برای دوستداران آرامش  است و اروپایی پر سر و صدا
 • جلوه های طبیعت در سمت آسیایی شهر به وفور دیده می شود، در حالی که در سمت اروپایی بسیار اندک است.
 • قیمت املاک و مستغلات در بخش اروپایی استانبول از املاک و مستغلات در بخش آسیایی بالاتر است، که باعث شد بسیاری از افراد با بودجه پایین به جستجوی ملک و آپارتمان برای فروش در آنجا بپردازند.
 • هزینه زندگی در سمت آسیایی در مقایسه با هزینه های زندگی در سمت اروپایی نسبتاً متوسط ​​است.
 • بخش آسیایی استانبول هوا تمیز تر از قسمت اروپایی است.
 • قدمت بخش آسیایی بیشتر از اروپایی است.
 • طولانی ترین خط مترو در بخش آسیایی ساخته شده است
 • مراکز خرید در قسمت اروپایی بیشتر از آسیایی است
 • مراکز ورزشی و استادیوم ها بیشتر در بخش اروپایی هستند
 • بخش آسیایی سرسبزتر از بخش اروپایی است
 • تعداد دانشگاه های بخش اروپایی از بخش آسیایی بیشتر است
 • بخش اروپایی شب های سرزنده تری دارد
تعداد نظرات : 2
 • نصرت الله تاجیک
  3 آذر 1401
  نظرمن مورد تجارت و گردشگری وسرمایه گذاری ‌صادرت امیت کامل در کشور ترکیه
 • نصرت الله تاجیک خاوه
  3 آذر 1401
  سلام همه جاه ترکیه خوب وبسیاری عالی است برای همه مردم دنیا