اجاره خانه در ترکیه - آقای ترکیه

اجاره خانه در ترکیه - آقای ترکیه

2 شهریور 1398

حقوقی

اجاره خانه در ترکیه - آقای ترکیه
  اجاره خانه در ترکیه علاوه بر آنکه می تواند برای مهاجران و اتباع خارجی که برای اقامت در این کشور اقدام کرده اند مناسب و کارآمد باشد می تواند برای کسانی که قصد سفرهایی حتی چند روزه به کشور ترکیه دارند هم مناسب باشد. اگر شما تصمیم به اقامت موقت در کشور ترکیه را داشته باشید می توانید خانه ای را اجاره کنید و سالانه آن را تمدید کنید. اجاره خانه در ترکیه

 نکاتی که قبل از اجاره کردن خانه باید به آن توجه کنید:

 • اجاره خانه در ترکیه بستگی به هدف شما دارد که بلند مدت یا کوتاه مدت باشد و با توجه به هدف اقامت خود نسبت به یافتن و اجاره خانه اقدام کنید. بنابراین خانه ی انتخابی شما اول از هر چیز باید در نزدیکی این محل ها باشد.
 • شارژ ساختمان .برخی از ساختمان ها شارژ های بسیار بالایی دارند.
 • یکی از نکات خیلی مهم یافتن خانه از سایت ها و منابع معتبر می باشد و به گروه هایی که شخصیت حقوقی و قانونی ندارند اعتماد نکنید. و اگر به صورت اینترنتی و غیرحضوری این کار را انجام می دهید حتمأ توجه کنید که آن سایت از نظر هویت و اصالت معتبر باشد و دقیقأ همان خانه ای را به شما نشان دهند که در سایت آن را معرفی کردند.
 • امنیت آپارتمان یا خانه ای را که اجاره می کنید هم موضوع قابل توجهی می باشد. حتمأ جایی که انتخاب می کنید زیر نظر اداره امنیت آن منطقه باشد.
اجاره خانه در ترکیه چندروزه، یک ماهه، سه ماهه، و یک ساله می باشد. اجاره ی خانه زیر یک ساله برای کسانی است که بصورت تفریحی یا گذرا به این کشور سفر کردند. مراحل اجاره خانه در ترکیه

مراحل اجاره خانه در ترکیه:

 • ارزیابی و بازدید منزل توسط فرد
 • تنظیم قرارداد(اجاره نامه): بعد از انتخاب منزل برای قطعی شدن کار باید قرار دادی بین مستأجر و صاحب ملک تنظیم شود که در آن مشخصات طرفین قرارداد و میزان اجاره بها، مدت اجاره، و تمامی شرایط لازم در آن قید می شود. برای تنظیم این سند اگر به زبان ترکی مسلط نیستید حتمأ از فرد متخصص دیگری کمک بگیرید.بعد از اتمام قرارداد یک افزایش در میزان اجاره بها وجود دارد که براساس اینکه در اجاره نامه برحسب ارز یا لیر قید شده است باید پرداخت شود. برای خارجیان اگر براساس ارز باشد به مدت پنج سال افزایشی در اجاره بها وجود ندارد اما اگر برحسب لیر باشد، طبق نرخ متوسط سالیانه شاخص قیمت داخلی تولیدکننده افزایش ناچیزی در اجاره بها نسبت به سال قبل است.
 • پرداخت کمسیون به بنگاه:مبلغ کمسیون معادل یک ماه اجاره خانه می باشد. مثلا اگر اجاره ماهانه خانه 500 لیر می باشد باید 500 لیر کمسیون پرداخت نمایید.
 • انجام کارهایی مربوط به حق انشعاب گاز، برق، تلفن و … است که برای این کار باید به اداره مربوطه رفته و حق انشعاب خریداری کنید. مبلغ این حق انشعاب ها برای هر یک چیزی حدود ۴۰۰-۵۰۰ لیر است که هنگام تخلیه به شما بازگردانده خواهد شد.
مفاد اجاره نامه

مفاد اجاره نامه

 • آدرس دقیق محله ای که خانه در آن اجاره شده است. که شامل خیابان ، کوچه ، پلاک خانه و …. می باشد.
 • جنس ملک اجاره شده باید مشخص شود. تجاری ، شخصی ، و….
 • مشخصات دقیق صاحب خانه که شامل نام و نام خانوادگی، شماره ملی، آدرس دقیق خانه است.
 • مشخصات دقیق مستاجر که شامل نام و نام خانوادگی، شماره ملی و آدرس مستأجر
 • تاریخ آغاز اجاره نامه، بهای اجاره، نحوه پرداخت اجاره، و مدت زمان دقیق اجاره منزل
 • لیست لوازم جانبی که در منزل هستند و اجاره داده می شوند باید در اجاره نامه قید شوند.
اجاره خانه در ترکیه

موارد زیر حتما باید هنگام اجاره کردن خانه در ترکیه و در اجاره نامه قید شوند

 • مستاجر باید از ملک به خوبی مراقبت کند و با همسایگان نزدیک آنجا رفتار خوبی داشته باشد و مزاحمت ایجاد نکند.
 • به غیر از اجازه صاحب خانه نباید تغییراتی در خانه صورت گیرد.
 • مستاجر حق ندارد خانه را به شخص دیگری اجاره دهد.
 • اگر مهلت اجاره ی خانه سر رسیده و مستاجر نتواند منزل را تخلیه کند، حتما متضرر زیانهای مالی می شود.
هزینه اجاره خانه در ترکیه

هزینه اجاره خانه در ترکیه:

هزینه اجاره در ترکیه به اینکه در کدام شهر و چه محله ای و چه  خانه ای را انتخاب می کنید بستگی دارد و شما نمیتوانید قیمت شهرهای گران قیمت را با یک شهر مرزی با امکانات کم مقایسه نمایید. یکی از نکات مهم در رابطه با اجاره خانه در ترکیه آن است که نیاز نیست مثل ایران هزینه سنگینی را به عنوان رهن پرداخت نمایید. برای آن که بتوانید در شهر استانبول خانه ای را اجاره کنید فقط نیاز است که دو برابر اجاره ماهیانه را به عنوان امنیت نزد صاحب خانه قرار دهید. به طور کلی اجاره خانه در شهری مثل استانبول از چیزی در حدود ۶۰۰ لیر شروع می شود و تا ۵۰۰۰ لیر نیز ادامه پیدا می کند. البته این هزینه در رابطه با یک خانه معقول در منطقه بالای شهر صدق می کند. طبیعتا قیمت اجاره خانه در کشور ترکیه می تواند بر اساس متراژ و میزان امکاناتی که در آپارتمان و خانه وجود دارد کم و زیاد شده و تعیین گردد. قطعا با قیمت هایی پایین تر از چیزی که گفتیم نیز می توانید منزلی را اجاره نمایید. هزینه های اجاره روزانه و یا هفتگی خانه در مناطقی مثل تکسیم حدود ۷۰ تا ۱۵۰ لیر است و این هزینه بر اساس امکانات خانه انتخابی متغیر می باشد. نکات کلی در باره اجاره خانه

نکات کلی در باره اجاره خانه:

 • لزوما نیاز به کیملیک(کارت اقامت) نیست و با پاسپورت می توانید خونه اجاره کنید.
 • اگرچه بدون کیملیک نسبت به اجاره می توانید شما اقدام نمایید ولی این نکته بسیار مهم هست که در استانبول بایستی آب، گاز و برق را به نام خودتان بکنید که این امر بدون کیملیک خصوصا در مورد آب امکان پذیر نیست. مگر اینکه با کارت و یا سیستم مرکزی خانه داشته باشد. بنابراین یا از ابتدا با صاحبخانه توافق کنید که موارد مذکور بنام صاحبخانه بماند تا شما کیملیکتان را دریافت کنید و بعد اقدام به ثبت برق و گاز و آب بنام خودتان نمائید.  ( البته بعضی از صاحبخانه ها زیر بار این موضوع نمی روند و بعضی هم با گرفتن مقدار دپوزیت این کار انجام می دهند.) یا اینکه یکی از دوستانتان که کیملیک دارد متقبل این موضوع گردد.
 • اجاره خانه در بعضی مجتمع ها و شهرک ها بدون داشتن کفیل ترک امکان پذیر نمی باشد. این موضوع را در برنامه ریزی های خود لحاظ نمائید.
 • دپوزیتی که صاحبخانه از شما اخذ می نماید معمولا به بهانه های مختلف از جمله نقاشی خانه و خسارتهای دیگر کل مبلغ یا مقداری از مبلغ را به شما پس نمی دهد بنابراین در انتخاب محل ، ویژگی های مورد نظر خانه و پارامترهای دیگری که در انتخاب خانه برایتان مهم است دقت نمائید تا مجبور نباشید بعد از مدتی خانه را عوض کنید.
برای اطلاعات بیشتر، به مقاله مراحل اجاره ملک در ترکیه مراجعه کنید.