مقایسه استانبول و ازمیر، مقایسه این دو شهر از لحاظ زندگی و سرمایه گذاری!

مقایسه استانبول و ازمیر، مقایسه این دو شهر از لحاظ زندگی و سرمایه گذاری!

15 شهریور 1401

حقوقی

مقایسه استانبول و ازمیر، مقایسه این دو شهر از لحاظ زندگی و سرمایه گذاری!
مقایسه استانبول و ازمیر، کدام شهر برای زندگی، سرمایه گذاری و خرید ملک مناسب تر است؟ حتما که سوالات زیادی در رابطه با مهاجرت،  سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه برایتان پیش آمده است و به دنبال شهری مناسب برای زندگی در ترکیه هستید. در این مقاله آقای ترکیه به بررسی دو شهر ازمیر و استانبول می پردازد که بدانید و مقایسه کنید کدام شهر برای زندگی و خرید ملک مناسب و سودآور است. با قطعیت نمی توان گفت که کدام یک از این دو شهر بهتر است زیرا زندگی در شهر های ترکیه به شرایط و اهداف شما بستگی دارد، سلایق و علایق انسان ها متفاوت است. برخی از افراد دوست دارند در استانبول که شهری پر هیاهو و رنگارنگ است زندگی کنند و برخی دیگر نیز برای زندگی آرامتر ازمیر را ترجیح می دهند. ما در این مقاله به مقایسه استانبول و ازمیر پرداخته ایم و این و شهرها را از لحاظ هزینه های زندگی، قیمت آپارتمان، شرایط اقتصادی و .. مورد بررسی قرار داده ایم تا شما با دید بازتری شهر مورد نظر خود را انتخاب کنید.

مقایسه شرایط زندگی در استانبول و ازمیر

  • شرایط زندگی در استانبول

استانبول پایتخت ترکیه نیست ولی بزرگترین شهر این کشور محسوب می شود و مرکز تجارت و اقتصاد ترکیه است. در سال میلیون ها نفر از سراسر جهان برای گردش به این شهر سفر می کنند و به نوعی مرکز جاذبه های گردشگری هم هست. در سال های اخیر تعداد زیادی از اتباع خارجی در استانبول خانه خریداری کردند و تقریبا یک سوم ساکنان استانبول، مهاجر هستند. اگر می خواهید درباره قیمت آپارتمان در استانبول بدانید، به مقاله قیمت آپارتمان در مناطق مختلف استانبول مراجعه کنید. در سال ۲۰۱۰ استانبول به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا شناخته شد و این امر باعث محبوب شدن این شهر در بین اتباع خارجی که به دنبال زندگی بهتر به همراه سرمایه گذاری سودآور بودند شد. از آنجایی که استانبول شهری بزرگ است پیشنهادهای زیادی هم برای خرید ملک در آن وجود دارد. به عنوان مثال پروژه های در دست ساخت که سراسر استانبول را در بر گرفته می تواند موقعیت خوبی برای سرمایه گذاری باشد.

بیشتر بخوانید: پروژه های مسکونی استانبول

  • شرایط زندگی در ازمیر

ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه محسوب می شود که از طبیعت غیر قابل وصفی برخوردار است مانند سواحل زیبای دریای اژه، اسکله های پوشیده از درختان نخل و زیتون، آثار تاریخی بی نظیر و ... این شهر به دلیل داشتن بندرگاه دارای موقعیت مهم تجاری است. کسانی که به ازمیر سفر می کنند بیشتر به دلیل طبیعت زیبا و گذراندن تعطیلات خود و وجود مراکز خرید بزرگ به این شهر می آیند و دلیل دیگر افزایش جمعیت در برخی از مواقع  سال برگزاری کنفرانس ها و جشنواره های بین المللی در شهر ازمیر می باشد. بافت مسکونی این شهر نوساز است و به راحتی می توانید آپارتمان هایی متناسب با بودجه خود پیدا کنید. مقایسه هزینه زندگی در استانبول و ازمیر
ملک های زیر ۱۰۰ هزار دلار

مقایسه هزینه زندگی در استانبول و ازمیر

از میانگین آماری که در زیر برایتان آورده ایم می توان به این نتیجه رسید که هزینه زندگی در ازمیر در مقایسه با استانبول کمتر است:
  • هزینه خورد و خوراک در ازمیر ۱۴ درصد ارزان تر از استانبول است.
  • هزینه مسکن در ازمیر ۲۲ درصد از استانبول کمتر است.
  • هزینه پوشاک در ازمیر تقریبا مشابه استانبول است.
  • هزینه خدمات درمانی و پزشکی در ازمیر ۱۳ درصد ارزان تر از استانبول است.
  • در آخر هزینه تفریح و سرگرمی در ازمیر ۱۰ درصد ارزان تر از استانبول می باشد.

مقایسه هزینه حمل و نقل، امکانات آموزشی در استانبول و ازمیر

هزینه حمل و نقل و قیمت سوخت در تمام شهرهای ترکیه ثابت است. بهتر است برای سفرهای درون شهری از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده کنید. امکانات آموزشی مدارس و دانشگاه ها در هر دو شهر تقریبا یکسان است اما به دلیل بزرگتر بودن استانبول تعداد مدارس و دانشگاه ها در استانبول بیشتر می باشد و هر دو شهر شامل مراکز آموزشی خصوصی و دولتی هستند.

مقایسه شرایط اقتصادی و سرمایه گذاری در استانبول و ازمیر

استانبول یک شهر کاملا توریستی و بین المللی است که در سال شرکت های بزرگ در این شهر تاسیس می شود و طبعا این شرکت ها نیاز به کارمند هم دارند و شما به راحتی می توانید شغلی مناسب برای خود پیدا کنید و یا با سرمایه گذاری کسب و کار خود را راه اندازی کنید. اکثر ساکنان ازمیر کشاورز هستند. در کل صنعت اصلی آن ها کشاورزی محسوب می شود و تقریبا ۶ درصد از صادرات محصولات کشاورزی ترکیه را برعهده دارد. به دلیل موقیعیت جغرافیایی، وجود بندرگاه های بزرگ در ازمیر و وجود شعبات شرکت های بین المللی، یافتن کار در ازمیر دشوار نیست. مقایسه زندگی در استانبول و ازمیر
درخواست مشاوره در ترکیه

نتیجه گیری

برای انتخاب شهر مناسب خود بهتر است اول هدف ها و شرایط زندگی که دوست دارید را بشناسید. آیا دوست دارید در یک شهر هیجان انگیز و پرهیاهو زندگی کنید و یا با آب و هوای مدیترانه ای سازگار هستید؟ آیا به دنبال زندگی آرام هستید یا به دنبال سرمایه گذاری و رشد اقتصادی؟ برای انتخاب زندگی در استانبول و یا ازمیر اول باید پاسخ این سوالات را به خودتان بدهید و با توجه به نکاتی که در این مقاله به آنها پرداختیم، شهر مورد نظر خود را انتخاب کنید.