انواع روش های دریافت اقامت ترکیه به زبان ساده

انواع روش های دریافت اقامت ترکیه به زبان ساده

4 اسفند 1400

حقوقی

انواع روش های دریافت اقامت ترکیه به زبان ساده

مجوز اقامت ترکیه مجوزی است برای اقامت بیش از ۳ ماه در ترکیه برای اهدافی مانند کار، تحصیل و زندگی. اجازه اقامت به شما امکان می دهد در ترکیه زندگی کنید، تحصیل کنید، ازدواج کنید، شماره مالیاتی بگیرید، حساب بانکی باز کنید، ملک بخرید، سرمایه گذاری کنید. اگر هدف شما از مهاجرت به ترکیه کار است، فقط به یک مجوز کار نیاز دارید که به عنوان اجازه اقامت نیز عمل می کند. چه کسانی باید اقامت ترکیه بگیرند؟ چه کسانی از دریافت اقامت ترکیه معاف هستند؟ انواع روش های اقامت ترکیه چیست؟ مراحل دریافت اقامت ترکیه چگونه است؟ با خواندن این مطلب پاسخ تمام سوالات را خواهید یافت پس تا آخر این مطلب با آقای ترکیه همراه باشید.

 برای گرفتن اقامت ترکیه چندین روش پیش پای شماست و می توانید برحسب نیاز و بودجه خود یکی از این روش ها را انتخاب کنید. در ادامه شما را با انواع روش های دریافت اقامت ترکیه آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید.

چه کسانی به مجوز اقامت ترکیه نیاز دارند؟

هر فردی که به قصد اقامت بیش از سه ماه در این کشور به ترکیه نقل مکان می کند، پس از ورود باید مجوز اقامت ترکیه را دریافت کند. بدون اجازه اقامت، اقامت شما در ترکیه غیرقانونی تلقی می شود.

بیشتر بخوانید: جریمه اضافه ماندن در ترکیه و ممنوعیت ورود به ترکیه بعد آن

چه کسانی از دریافت مجوز اقامت ترکیه معاف هستند؟

اگر یکی از موارد زیر در مورد شما صدق کند، از این شرط معاف خواهید بود

 • شما یک "گواهی ثبت" برای درخواست حفاظت بین المللی دارید.
 • بر اساس کنوانسیون های متقابل یا چندجانبه که جمهوری ترکیه نیز عضو آن است، از مجوز اقامت معاف هستید.
 • شما یک افسر دیپلماسی یا کنسولگری هستید که در ترکیه دفتر دارید.
 • شما برای دفاتر نمایندگی موسسات بین المللی در ترکیه کار می کنید.

شناسنامه شما حاوی یکی از برچسب های زیر است:

 • "متقاضی حمایت بین المللی"
 • "وضعیت حفاظت بین المللی"
 • "بی تابعیتی"
 • شما یک مجوز کار معتبر دارید.

حال به موضوع اصلی خودمان می پردازیم یعنی روش های دریافت اقامت ترکیه

انواع-اقامت-ترکیه

انواع روش های دریافت اقامت ترکیه

بسته به نوع ویزای شما، هدف درخواست و مدت اقامت در نظر گرفته شده در ترکیه، می توانید برای یکی از مجوزهای اقامت زیر درخواست دهید:

۱- اجازه اقامت کوتاه مدت

 • برای تحقیقات علمی
 • برای ایجاد ارتباطات تجاری یا تجارت
 • برای شرکت در یک برنامه آموزشی ضمن خدمت
 • برای اهداف آموزشی یا مشابه در چارچوب برنامه های تبادل دانشجو؛
 • برای اهداف گردشگری
 • با توجه به اینکه شما ناقل یکی از بیماری هایی نیستید که تهدیدی برای سلامت عمومی محسوب می شود، تحت درمان پزشکی قرار بگیرید
 • برای شرکت در دوره های آموزش ترکی
 • شما شهروند جمهوری ترک قبرس شمالی هستید

۲- اجازه اقامت خانوادگی ترکیه

اجازه اقامت خانوادگی را می توان به همسر خارجی یک تبعه ترکیه، فرزندان خردسال و فرزند خارجی تحت تکفل وی اعطا کرد. اسپانسر باید درآمد کافی برای حمایت از متقاضیان اجازه اقامت داشته باشد تا بتواند مجوز را دریافت کند. ما در مقالهاقامت خانوادگی ترکیه به صورت مفصل درباره این مسئله صحبت کرده ایم.

۳- مجوز اقامت دانشجویی ترکیه

اگر با هدف ثبت نام در آموزش ابتدایی یا متوسطه در ترکیه هستید، می توانید اجازه اقامت دانشجویی دریافت کنید. اگر قبلاً مجوز اقامت خانوادگی دارید، به این مجوز نیاز نخواهید داشت.

همچنین اگر قصد دارید در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، آموزش تخصصی پزشکی (TUS) و آموزش تخصصی دندانپزشکی (DUS) در مقاطع بالاتر تحصیل کنید، واجد شرایط درخواست برای این اقامت خواهید بود.

۴- اقامت کاری ترکیه

به طور کلی ۲ روش برای دریافت اقامت کاری پیش روی شماست پیدا کردن کارفرما در این روش شما باید یک کارفرمای ترک پیدا کنید که به حرفه شما نیاز داشته باشد و شما را استخدام کند. این کارفرما برای شما اقامت کاری دریافت می کند. در نظر داشته باشید که صرفا با دریافت اقامت کاری شما مجاز به کار کردن نیستید و باید مجوز کار را هم دریافت کنید. راه اندازی کسب و کار برای خودتان در این روش شما می توانید در ترکیه برای خودتان کسب و کاری راه اندازی کنید. ولی باید بدانید که فقط راه اندازی کسب و کار و گرفتن اقامت کاری کافی نیست. شما باید مجوز کار را هم دریافت کنید. برای دریافت مجوز کار باید ۵ نیروی ترک را به استخدام خود در بیاورید و تمام حقوق، بیمه و مزایای آنها را پرداخت کنید.

بیشتر بخوانید: چالیشما ایزنی یا اجازه کار در ترکیه چیست و چطور دریافت می شود

۵- اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه

یکی از روش های ساده برای دریافت اقامت ترکیه، خرید ملک است. برای دریافت این نوع اقامت شما هیچ محدودیت قیمتی ندارید و با هر قیمتی که موفق به خرید ملک شدید، به شما، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال اقامت داده خواهد شد. با خرید ملک در ترکیه به شما اقامت یک یا ۲ ساله داده خواهد شد و قابل تمدید است. بعد از ۵ تا ۸ سال تمدید های پی در پی می توانید برای گرفتن پاسپورت ترکیه اقدام کنید. ولی این نکته را در نظر داشته باشید که صد در صد به شما پاسپورت ترکیه داده نخواهد شد و این تصمیم دولت ترکیه است که با خرید ملک زیر ۲۵۰ هزار دلار بعد از ۵ الی ۸ سال به شما پاسپورت ترکیه داده شود یا خیر. اگر می خواهید پاسپورت ترکیه را دریافت کنید باید شما ملکی به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار خریداری کنید و بعد از ۳ الی ۶ ماه، پاسپورت به شما، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال تعلق بگیرد.

بیشتر بخوانید: بهترین منطقه برای خرید خانه در استانبول

بیشتر بخوانید: قیمت آپارتمان در استانبول ۲۰۲۲

۶- مجوز اقامت بشردوستانه

اگر بدون ویزا یا اجازه اقامت معتبر در ترکیه هستید، اما تصمیمی برای اخراج شما اتخاذ نشده است، منتظر اخراج خود هستید یا به دلایل اضطراری نمی توانید به کشور محل اقامت خود بازگردید، می توانید برای این اجازه اقامت اقدام کنید.

۷- اجازه اقامت بلند مدت ترکیه

اگر حداقل به مدت هشت سال بدون وقفه در ترکیه اقامت داشته باشید، با مجوز اقامت صادر شده توسط مقامات ترکیه، می توانید درخواستی برای مجوز طولانی مدت ترکیه که اعتبار نامحدودی دارد، ارائه دهید. توجه داشته باشید که اگر برای مدت مشخص شده در ترکیه به عنوان پناهنده، دارندگان مجوز اقامت بشردوستانه و حمایت موقت در ترکیه اقامت داشته اید، واجد شرایط درخواست نیستید.

اقامت بلند مدت همان پاسپورت ترکیه است ما در مقاله انواع روش های دریافت پاسپورت ترکیه به طور کامل روش ها را بررسی کرده ایم. می توانید به مقاله مراجعه کنید.

مراحل دریافت اقامت ترکیه

برای دریافت اقامت ترکیه باید شما در سایت اداره مهاجرت ثبت نام کنید و فرم ها و مدارک را ارسال کنید. به شما تاریخ و ساعت ارسال می شود که باید در آن تاریخ ادراه مهاجرت ترکیه به همراه مدارک حضور داشته باشید.

سایت اداره مهاجرت

مراحل دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک - در این مقاله صفر تا صد مراحل از ثبت نام تا هزینه ها در سال ۲۰۲۲ گفته شده است.

اعتبار-اقامت-ترکیه

اعتبار مجوز اقامت ترکیه

 • اعتبار مجوز اقامت در ترکیه به نوع مجوزی که دارید بستگی دارد
 • اجازه اقامت کوتاه مدت می تواند حداکثر برای دو سال در یک زمان صادر شود.
 • مجوزهای اقامت طولانی مدت با اعتبار نامحدود صادر می شود.
 • اعتبار مجوز اقامت دانشجویی به مدت زمان تحصیل بستگی دارد. اگر دوره تحصیل شما کمتر از یک سال باشد، مدت اجازه اقامت نمی تواند از دوره تحصیل بیشتر شود.
 • اجازه اقامت خانواده ممکن است برای یک دوره حداکثر سه سال در یک زمان صادر شود.
 • مجوز اقامت بشردوستانه حداکثر برای مدت یک سال اعطا و تمدید می شود.
 • اجازه اقامت برای قربانیان قاچاق انسان برای مدت سی روز صادر می شود.