اقامت ترکیه از طریق ازدواج

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

8 خرداد 1398

حقوقی

اقامت ترکیه از طریق ازدواج
اقامت ترکیه از طریق ازدواج: یکی دیگر از راه ­هایی که می ­توان اقامت ترکیه را دریافت کرد، اقامت از طریق ازدواج می ­باشد. در این اقامت فرد باید با یک شخصی که دارای پاسپورت ترکیه است ازدواج کند که واجد شرایط زیر باشد:
  • ازدواج نباید سوری باشد و باید مدارکی دال بر اینکه ازدواج واقعی است ارائه شود .
  • شخصی که با او ازدواج می­کنید نباید در ترکیه پناهنده باشد.
  • ازدواج باید کاملا رسمی باشد و به ثبت برسد تا بتواند اقامت بلند مدت ترکیه را دریافت نماید.
  • اگر شخص مورد نظر برای ازدواج در کشور ترکیه دختر باشد و قبلا ازدواج کرده باشد باید از زمان طلاق او ۳۰۰ روز گذشته باشد.
  • دختران و پسران در کشور ترکیه باید سن ۱۸ سال را به اتمام رسانده باشند تا اجازه داشته باشند بدون رضایت پدر و مادر ازدواج کنند. در موارد استثنا که از طرف دادگاه اجازه ازدواج زیر ۱۸ سال داده شود ارائه نامه رضایت والدین و یا شخصی که حزانت را بر عهده دارد اجباری می­باشد.
بعد از گذشت 3 الی 5 سال می­توان برای دریافت اقامت بلند مدت اقدام نمود و در این مدت پلیس ترکیه تحقیقات خود را برای اثبات صوری نبودن ازدواج انجام می­دهد و در صورت تایید اقامت بلند مدت صادر می­شود. لازم به ذکر است که فرد در این پروسه زمانی نمی­تواند در کشور ترکیه اقامت داشته باشد و فقط می­تواند از طریق توریستی وارد کشور ترکیه شود. ضمنا مدت اقامت فرد به روش توریستی نمی­تواند بیش از ۸۹ روز باشد. [caption id="attachment_165" align="alignnone" width="1100"]اقامت ترکیه از طریق ازدواج اقامت ترکیه از طریق ازدواج[/caption] مدارک لازم برای ثبت ازدواج در ترکیه: ۱-پاسپورت ۲- ۴تا ۶ قطعه عکس ۳- گواهی تولد:برای افراد ایرانی شناسنامه کافی است ۴- گواهی مبنی بر مجرد بودن برگه مبنی بر مجرد بودن شخص  از کنسولگری کشور خود شخص قابل دریافت است. و این گواهی نشان دهنده این موضوع است که صاحب شناسنامه قبلا مجرد بوده و یا ازدواج واقع شده منجر به جدایی بر اثر طلاق، فسخ نکاح، یا انقضاء مدت ازدواج به دلیل فوت همسر شده باشد. در ضمن  تنها صاحب شناسنامه می­تواند درخواست کننده گواهی تجرد  باشد. هرچهار مدرک به انضمام ترجمه ترکی  آنها برای طرفین ازدواج لازم است. ۵- زوجهای خارجی باید نامه محل اقامت خو د را با ذکر تاریخ ورود و خروج ارائه دهند. ۶-گواهی سلامت. [caption id="attachment_166" align="aligncenter" width="450"]اقامت ترکیه از طریق ازدواج اقامت ترکیه از طریق ازدواج[/caption] شرایط و نحوه ازدواج در ترکیه: در صورتیکه یکی یا هر دوطرفین ازدواج ایرانی باشند باید به کنسولگری ایران در ترکیه مراجعه کنند و برگه تجرد را دریافت نمایند. دختران ایرانی حتما باید برگه اجازه نامه پدر را داشته باشند و به کنسولگری ارائه دهند و در صورت فوت پدر باید برگه گواهی فوت ارائه شود. بعد از دریافت برگه تجرد، باید طرفین ازدواج به بیمارستان‌های دولتی و یا مؤسسات غیرانتفاعی و خیریه مراجعه نمایند و آزمایش خون دهند تا در مورد بیماری‌های ارثی و خونی آزمایش‌هایی انجام شود و در آخر  فرم‌های ویژه از شهرداری‌ها گرفته‌شده و فرم ویژه ازدواج در دفاتر ثبت‌اسناد ترکیه باید به تائید برسد که در این مرحله ترجمه پاسپورت خواسته می‌شود. پس از پایان عقد رسمی در ترکیه زوجین در کشور ترکیه رسما زن و شوهر محسوب می‌شوند و سند ازدواج بین‌المللی را دریافت می‌کنند. برای ثبت رسمی این ازدواج در ایران می‌بایستی برگه عقد در ترکیه را به کنسولگری ایران برده و به همراه عقد دینی که معمولاً در رایزنی فرهنگی ایران صورت می‌پذیرد مدارک ازدواج خود را به ثبت برسانید.