انواع روش های دریافت اقامت ترکیه به زبان ساده

انواع روش های دریافت اقامت ترکیه به زبان ساده

16 دی 1402

حقوقی

انواع روش های دریافت اقامت ترکیه به زبان ساده

مجوز اقامت ترکیه مجوزی است برای اقامت بیش از ۳ ماه در ترکیه برای اهدافی مانند کار، تحصیل و زندگی. اجازه اقامت به شما امکان می دهد در ترکیه زندگی کنید، تحصیل کنید، ازدواج کنید، شماره مالیاتی بگیرید، حساب بانکی باز کنید، ملک بخرید، سرمایه گذاری کنید. چه کسانی باید اقامت ترکیه بگیرند؟ چه کسانی از دریافت اقامت ترکیه معاف هستند؟ انواع روش های اقامت ترکیه چیست؟ مراحل دریافت اقامت ترکیه چگونه است؟ با خواندن این مطلب پاسخ تمام سوالات را خواهید یافت پس تا آخر این مطلب با آقای ترکیه همراه باشید.

 برای گرفتن اقامت ترکیه چندین روش پیش پای شماست و می توانید برحسب نیاز و بودجه خود یکی از این روش ها را انتخاب کنید. در ادامه شما را با انواع روش های دریافت اقامت ترکیه آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

چه کسانی به مجوز اقامت ترکیه نیاز دارند؟

راندوو اقامت ترکیه چیست؟

روش های دریافت اقامت ترکیه

کدام روش اقامت ترکیه تضمینی است؟

اطلاعات عمومی درباره مجوز اقامت ترکیه

مدت زمان اعلام نتیجه درخواست اقامت ترکیه

مناطق استانبول که با خرید ملک به اتباع خارجی اقامت تعلق نخواهد گرفت

اعتبار مجوز اقامت ترکیه

دلایل رد شدن اقامت ترکیه

نحوه ثبت اعتراض رد شدن درخواست اقامت

چه کسانی از دریافت مجوز اقامت ترکیه معاف هستند؟

چه کسانی به مجوز اقامت ترکیه نیاز دارند؟

هر فردی که به قصد اقامت بیش از سه ماه در این کشور به ترکیه مهاجرت می کند، پس از ورود باید مجوز اقامت ترکیه را دریافت کند. بدون اجازه اقامت، اقامت شما در ترکیه غیرقانونی تلقی می شود و اگر بیش از 3 ماه بدون دریافت اقامت ترکیه در این کشور بمانید،  شما مشمول جریمه خواهید شد در لینک زیر درباره جریمه اضافه ماندن در ترکیه صحبت شده است. می توانید به مقاله مربوطه مراجعه کنید. 

بیشتر بخوانید: هزینه رومینگ تلفن همراه در ترکیه در سال 2024

بیشتر بخوانید: جریمه اضافه ماندن در ترکیه و ممنوعیت ورود به ترکیه بعد آن

راندوو

درخواست مشاوره در ترکیه

راندوو اقامت ترکیه چیست؟

راندوو به معنی گرفتن وقت ملاقات و مصاحبه با افسر مهاجرت در اداره مهاجرت ترکیه (گوج ایدارسی) می باشد. برای گرفتن وقت ملاقات ابتدا باید وارد سایت  e-ikamet.goc.gov.tr شوید و فرم ها را پر کنید این ملاقات برای این است شخصی که تصمیم به مهاجرت و اقامت به ترکیه می گیرد بتواند مدرک مورد نیاز اداره مهاجرت را در تاریخ تعیین شده ارائه دهد بعد از اتمام پر کردن فرم درخواست سیستم به صورت خودکار تاریخ و زمان و کد ثبت نام را برای شما ارسال می کند

چند نکته درباره راندوو اقامت ترکیه که باید آن را بدانید

 1. تاریخ و ساعت مشخص شده قابل تغییر نیست و شما باید تا قبل از ۹۰ روزی که بدون ویزا می توانید در ترکیه اقامت داشته باشید، اقدام به گرفتن راندوو کنید

 2. اگر برای شما مشکل پیش بیاید و نتوانید در روز تعیین شده حضور داشته باشید تا یک روز قبل از تاریخ مشخص شده اقدام به ابظال آن بکنید و مجدد برای دریافت راندو اقدام کنید

 3. ایمیل و شماره تماس خود را به درستی وارد کنید

 4. همه افراد خانواده حتی کودکان نیاز به راندوو جداگانه دارند ۵- بعد از وقت راندوو می توانید با شماره ۱۵۷ (شماره اطلاع رسانی پرونده های اقامتی) تماس بگیرید و از روند پرونده خود مطلع شوید.

بیشتر بخوانید: جریمه رانندگی در ترکیه در سال 2024

روش های دریافت اقامت ترکیه

بسته به نوع ویزای شما، هدف درخواست و مدت اقامت در نظر گرفته شده در ترکیه، می توانید برای یکی از مجوزهای اقامت زیر درخواست دهید:

اتباع خارجی چنانچه شرایط را داشته باشند می توانند برای دریافت اقامت ترکیه اقدام کنند.

 • اقامت ترکیه با خرید ملک

خرید خانه در ترکیه و گرفتن اقامت در دسته بندی اقامت کوتاه مدت است. این اقامت قابل تمدید بوده و چنانچه بعد از گذشت 5 تا 8 سال تمدید های پی در پی تبعه خارجی می تواند برای گرفتن اقامت بلند مدت ترکیه اقدام کند.

تا قبل از تاریخ ۲۶ آپریل ۲۰۲۲ کسانیکه قصد سرمایه گذاری و خرید ملک در این کشور را داشتند و می خواستند با خرید ملک اقامت ترکیه را دریافت کنند بدون هیچ محدودیتی می توانستند ملک خریداری کنند و اقامت دریافت کنند ولی از این تاریخ به بعد دولت ترکیه قانونی را وضع کرد و طبق این قانون کسانیکه قصد خرید ملک در این کشور  را دارند و میخواهند به واسطه آن اقامت ترکیه دریافت کنند، در شهرهای بزرگ باید ارزش ملک آنها حداقل ۷۵ هزار دلار باشد. اما در سال 2023، قانون جدید برای افرادی که قصد دارند اقامت ترکیه با خرید ملک دریافت کنند وضع شد که در آن قانون گفته شده کسایی که قصد دارند با خرید آپارتمان، اقامت دریافت کنند باید ارزش ملک آنها حداقل 200 هزار دلار باشد. 

برای گرفتن اقامت ترکیه از طریق خرید ملک افراد به چند دسته تقسیم می شوند

دسته اول: افرادی که در ترکیه املاک و مستغلات زیر 400 هزار دلار خریداری می‌کنند

این افراد باید  ملکی به ارزش حداقل 200 هزار دلار خریداری کنند.  این نوع اقامت شامل اعضای خانواده یعنی همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال میشود. بعد از گذشت 5 سال و تمدید های پی در پی می توانند برای دریافت اقامت بلند مدت اقدام کنند. در این حالت یعنی اقامت دائم یا اقامت بلند مدت شما اجازه کار را نخواهید داشت. 

دسته دوم: افرادی که در ترکیه املاک و مستغلات به ارزش بالای 400 هزار دلار خریداری می کنند

این افراد می توانند با خرید ملک با ارزش بیش از 400 هزار دلار پاسپورت ترکیه دریافت کنند و دیگر نیازی به دریافت اقامت و تمدید های پی در پی آن نیست زیرا فرد شهروند ترکیه محسوب می‌شود و بدون هیچ محدودیتی می تواند در ترکیه ورود و خروج داشته باشد. در این راستا تیم آقای ترکیه می تواند شما را برای دریافت اقامت و پاسپورت ترکیه همراهی کند. همچنین اگر قصد خرید خانه در استانبول را دارید، ما به شما پروژه و ملک های مناسب با بودجه شما را معرفی می کنیم.

 • اقامت ترکیه با اجاره ملک

اقامت ترکیه با اجاره ملک برای کسانی که برای بار اول میخواهند اقدام کنند برای دریافت اقامت ترکیه، صادر نمیشود. تا قبل از اوایل 2023، با اجاره ملک اقامت داده می شد ولی از سال 2023 دولت ترکیه اعلام کرد که با اجاره ملک اقامت داده نمیشود. 

تمدید اقامت ترکیه با اجاره ملک

اگر قبلا با اجاره ملک اقامت ترکیه را دریافت کرده باشید می توانید اقامتتان را تمدید کنید. برای تمدید باید حتما نفوس به نام خودتان داشته باشید. برای تمدید اقامت ترکیه با اجاره ملک نیاز به مدارک زیر دارید:

 1.  نفوس به علاوه قرارداد نوتر شده (بستگی به کارشناس اداره مهاجرت دارد امکان دارد قرارداد نوتر شده اجاره نامه را درخواست کند) پس بهتر است هم برگه نفوس داشته باشید و هم قرارداد اجاره نوتر شده.

 2. فرم ثبت نام راندوو

 3. بیمه بالای 18 سال و زیر 65 سال

 4. فیش واریزی حق خاک

 5. چهار قطعه عکس

 6. کپی پشت و رو کارت اقامت قبلی

 7. کپی صفحه اول پاسپورت و صفحه ـخرین مهر ورود به ترکیه

 8. افرتد زیر 18 سال گرفتن برگه تولد از کنسوبگری و تایید کایماکاملیک

 9. یکی از قبوض آب، برق یا گاز که به نام شماست

 10. گردش حساب 3 ماهه اخیر یا موجودی 1 سال حقوق وزارت کار (تمکن مالی)

دانشگاه-استانبول

 • اقامت دانشجویی ترکیه

یکی دیگر از روش های دریافت اقامت ترکیه، اقامت دانشجویی است. اگر با هدف ثبت نام در آموزش ابتدایی یا متوسطه در ترکیه هستید، می توانید اجازه اقامت دانشجویی دریافت کنید. اگر قبلاً مجوز اقامت خانوادگی دارید، به این مجوز نیاز نخواهید داشت.

همچنین اگر قصد دارید در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، آموزش تخصصی پزشکی (TUS) و آموزش تخصصی دندانپزشکی (DUS) در مقاطع بالاتر تحصیل کنید، واجد شرایط درخواست برای این اقامت خواهید بود.

اگر در ترکیه دارای اقامت خانوادگی باشید و سنتان زیر 18 سال باشد برای تحصیل در دوره ابتدایی و راهنمایی نیازی به دریافت اقامت جداگانه نیست ولی اگر سنتان بالای 18 سال باشد برای ادامه تحصیل باید حتما برای دریاقت اقامت تحصیلی اقدام نمایید.

اگر در ترکیه اقامت دانشجویی داشته باشند می توانید برای همسر و فرزند زیر 18 سال نیز اقامت دریافت کنند.

در صورت تغییر دانشکده در همان مرکز آموزشی و یا تغییر مرکز آموزشی در همان استان به شرطی که در تحصیل وقفه ای ایجاد نگردد و سریع اطلاع داده شود (حداکث تا 20 روز کاری به اداره مهاجرت اطلاع داده شود) اجازه اقامت فعلی همچنان معتبر خواهد بود. ولی چنانچه تحصیل به دانشگاه شهر دیگر تغییر یابد اجازه اقامت فعلی ابطال می گردد و مجوز اقامت برای دوره تحصیل جدید صادر می شود.

در خصوص اجازه کار دانشجویان هم باید بگوییم کلیه دانشجویان دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اجازه کار در ترکیه را خواهند داشت. اما اجازه کار برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد بعد از 1 سال فراهم خواهم آمد.

این نکته را در نظر بگیرید که کسانیکه اقامت دانشجویی دارند حضور در کلاس ها اجباری است و ریز نمرات های هر ترم چک می شود. 

 •  اقامت خانوادگی ترکیه یا اقامت عائله ترکیه

اقامت خانوادگی با اقامت عائله همانطور که از اسمش پیداس اقامتی است که می توانید برای خانواده خود دریافت کنید. حال اینکه این اقامت شامل چه کسانی می شود و دارای چه شرایطی می باشد را در ادامه برایتان می گوئیم.

اجازه اقامت خانوادگی را می توان به همسر خارجی یک تبعه ترکیه، فرزندان خردسال و فرزند خارجی تحت تکفل وی اعطا کرد. اسپانسر باید درآمد کافی برای حمایت از متقاضیان اجازه اقامت داشته باشد تا بتواند مجوز را دریافت کند.

 اقامت خانوادگی ترکیه شامل چه کسانی می شود و چطور باید دریافت کرد؟

اقامت خانوادگی ترکیه شامل افراد درجه یک از جمله پدر، مادر، خواهر، برادر، همسر و ... می­ شود. حال شاید برای شما سوال پیش بیاید که چطور می­ توانید اقامت خانوادگی  را دریافت کنید که در ادامه شما را با روند دریافت آن آشنا خواهیم کرد.

کدام دسته از افراد می توانند برای خانواده خود اقامت خانوادگی دریافت کنند؟

 • افرادی که حداقل یک سال در ترکیه زندگی کرده باشند و مجوز و اجازه اقامت در ترکیه را دارند می­ توانند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود و یا فرزندی که نیاز به مراقبت دارد، درخواست اقامت خانوادگی بدهند. به این فرد حامی گفته می ­شود و باید بتواند هزینه ­های زندگی افراد خانواده را تامین کند.

 • چنانچه متقاضی دارای بیش از یک همسر باشد، تنها به یکی از همسرانش اجازه اقامت خانوادگی داده می­ شود، اما در خصوص فرزندان، برای تمامی آنها اجازه اقامت صادر می ­شود. فرزندان زیر ۱۸ سال دارای اقامت خانوادگی بدون نیاز به دریافت اقامت تحصیلی می توانند در مقطع ابتدایی و راهنمایی در ترکیه، به تحصیل بپردازند و فرزندان بالای ۱۸ سال نیازمند دریافت اقامت تحصیلی هستند.

 • درخواست این اقامت برای فرزندانی که یکی از والدینشان خارج از کشور باشد نیازمند رضایت نامه است.

شرایط اخذ مجوز اقامت خانوادگی

برای اینکه بتوانید اقامت خانوادگی را درخواست بدهید باید دارای شرایط زیر باشید

 1. اولین شرط توانایی مالی است و باید حداقل دستمزد را داشته باشد و سهم هر فرد کمتر از یک سوم حداقل دستمزد نباشد.
 2. حامی باید پوشش بیمه پزشکی همه اعضا خانواده را داشته باشد.
 3. حداقل یکسال از اقامت حامی در ترکیه گذشته باشد و آدرس وی در سیستم ثبت آدرس، ثبت شده باشد.
 4. ارائه برگه عدم سوء سابقه که نشان دهد فرد در ۵ سال گذشته مرتکب جرمی که بر نظم خانواده تاثیر بگذارد، نشده.
 5. برخورداری از خانه مناسب با استاندارد­های سلامت و ایمنی

بیشتر بخوانید: حروف پشت کارت اقامت ترکیه

مدارک مورد نیاز جهت درخواست اقامت خانوادگی

 1. ۴ قطعه عکس

 2. پر نمودن فرم درخواست مجوز اقامت

 3. ارائه اصل و کپی مدرکی معتبر مثل گذرنامه

 4. ارائه سندی که نشان دهد آدرس در سیستم ثبت شده است.

 5. ارائه سابقه کیفری دریافت شده از مقامات مربوطه کشور خود و یا در صورت اقامت در کشور ترکیه، از مقامات قضایی این کشور اخذ شده باشد.

 6. ارائه اصل کارت شناسایی حامی

 7. ارائه کپی کارت شناسایی حامی

 8. بیمه سلامت تمامی افراد خانواده حداقل در یکی از موارد زیر:

 9. اثبات برخورداری فرد از خدمات بهداشتی (در محدوده قراردادهای دو جانبه تامین اجتماعی)

 10. ارائه مدارک تامین اجتماعی این کشور

 11. ارائه مدرکی مبنی بر درخواست برد به تامین اجتماعی جهت برخورداری از بیمه

 12. ارائه بیمه سلامت خصوصی (این بیمه بر اساس وزارت خزانه داری تاریخ ۲۰۱۴/۰۶/۰۶ و بخشنامه شماره ۹/۲۰۱۴ است)

 13. اثبات توانایی مالی فرد حامی

نکاتی که باید در ارتباط با اقامت خانوادگی بدانید

 1. اقامت حداکثر برای مدت ۳ سال صادر می­ شود.

 2. چنانچه فرزندی دارید که در ترکیه دانش آموز است و زیر ۱۸ سال دارد نمی تواند حامی شما باشد و برای شما اقامت خانوادگی دریافت کند. به زبان ساده تر باید بگوئیم که اگر فرزندتان در مدارس ترکیه محصل است اجازه گرفتن اقامت خانوادگی ترکیه را نخواهد داشت.

دلایل عدم تمدید اجازه اقامت خانوادگی

 1. در صورتیکه فرد در عرض ۱ سال بیشتر از ۱۸۰ روز خارج از ترکیه باشد.

 2. در صورتیکه ثابت شود با هدفی بجز اهداف اجازه اقامت خانوادگی، اقامت درخواست شده است.

 3. در صورتی که حکم اخراج از کشور و یا ممنوعیت ورود به کشور در مورد فرد وجود داشته باشد.

 • اقامت کاری ترکیه

می­ توان گفت اقامت کاری ترکیه یکی از گزینه های مناسب برای مهاجرت و زندگی در ترکیه می­ باشد. در ترکیه فرصت شغلی زیادی وجود دارد و به دلیل اینکه این کشور توریستی است کار در صنعت توریسم بسیار متنوع می باشد. اخذ اقامت ترکیه از طریق کار این مزیت را دارد که فرد علاوه بر داشتن درآمد مناسب می ­تواند با پرداخت مالیات و تمدید اقامت خود،  نسبت به اخذ اقامت دائم اقدام نماید. اما این نکته را در نظر داشته باشید که اقامت کاری به همین سادگی ها نیست. شما باید کارفرما پیدا کنید که به تخصص شما نیاز داشته باشد و شما را استخدام کند و به همین سادگی ها کارفرما شما را استخئدام نمی کند زیرا ترجیح می دهند از نیروی کار ترک استفاده کنند زیرا به ازای هر یک نیروی خارجی، باید 5 نیروی ترک را استخدام کند یعنی حقوق و بیمه و مزاریای 5 نیروی ترک را واریز کند. 

به طور کلی ۲ روش برای دریافت اقامت کاری پیش روی شماست پیدا کردن کارفرما در این روش شما باید یک کارفرمای ترک پیدا کنید که به حرفه شما نیاز داشته باشد و شما را استخدام کند. این کارفرما برای شما اقامت کاری دریافت می کند. در نظر داشته باشید که صرفا با دریافت اقامت کاری شما مجاز به کار کردن نیستید و باید مجوز کار را هم دریافت کنید. راه اندازی کسب و کار برای خودتان در این روش شما می توانید در ترکیه برای خودتان کسب و کاری راه اندازی کنید. ولی باید بدانید که فقط راه اندازی کسب و کار و گرفتن اقامت کاری کافی نیست. شما باید مجوز کار را هم دریافت کنید. برای دریافت مجوز کار باید ۵ نیروی ترک را به استخدام خود در بیاورید و تمام حقوق، بیمه و مزایای آنها را پرداخت کنید.

بیشتر بخوانید: چالیشما ایزنی یا اجازه کار در ترکیه چیست و چطور دریافت می شود

برای اخذ این نوع اقامت باید یک شرکت معتبر در ترکیه از متقاضی دعوت به همکاری نماید. در صورتیکه متقاضی موفق به کسب این اقامت شد باید به وی اجازه کار هم داده شود. برای اخذ اجازه کار ابتدا باید وارد سایت www.turkiye.gov.tr  (پورتال دولت الکترونیک ترکیه) شود و تمامی مدارک خواسته شده از جمله مدارک تحصیلی و سایقه کار را آپلود کند وقتی درخواست آنلاین از طریق پورتال دولتی الكترونیك پر می شود، كارفرما موظف است كه به صورت شخصی یا پستی درخواست را به  وزارت کار ترکیه ارائه کند. وزارت کار ترکیه به مدت 30 روز کاری درخواست متقاضی را بررسی می­ کند و نتیجه را از طریق پست الکترونیکی اعلام می­ کند. پس از صدور اجازه کار توسط وزارت کار، متقاضی باید ظرف مدت 90 روز به نمایندگی خارجی ترکیه مراجعه نماید و ویزای کاری خود که یکساله می ­باشد را دریافت کند. بعد از پایان یکسال اجازه کار برای همان شغل و محل کار به مدت سه سال تمدید می شود و بعد از این سه سال مجوز کار به مدت شش سال دیگر به او داده خواهد شد. برای تمدید اجازه کار، متقاضی باید 2 ماه قبل از پایان مجوز یا حداکثر 15 روز پس از پایان مدت مجوز، به وزارت کار مراجعه کند و نسبت به تمدید اجازه کار خود اقدام نماید. اگر متقاضی حداقل 8 سال به صورت مداوم در ترکیه اقامت داشته باشد و اشتغال به شغل داشته باشد، اجازه کار دائم برای او صادر خواهد شد و چنانچه متقاضی به مدت 5 سال اقامت خود را تمدید نماید به وی اقامت دائم داده خواهد شد.

مدارک لازم برای ویزای کار در ترکیه

 1. دفترچه اقامت

 2. ارائه برگه اقامت و پاسپورت

 3. یک قطعه عکس

 4. کد ملی جمهوری ترکیه که از سوی اداره امنیت ترکیه و مخصوص تبعه خارجی(متقاضی)

 5. برگه درخواست کار + پیشنهاد کاری از کارفرما

 6. برگه درخواست الکترونیکی

 7. مدارک صحت کمپانی که درخواست کار شما را تأیید نموده اند.

 8. آدرس ایمیل کارفرما

 9. کد رمز دولتی کارفرمای خود

 • اقامت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت

برای اخذ این اقامت متقاضی باید پس از ثبت شرکت، اجازه کار دریافت کند تا بتواند اقامت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت را دریافت نماید که مدت زمان اقامت یکساله می باشد و می­توان پس از 5 سال تمدید، اقامت بلند مدت را دریافت کرد. لازم به ذکر است که شرکت ثبت شده باید در این 5 سال فعال باشد.

نکته اقامت از طریق ثبت شرکت این است که چون روند ثبت شرکت زمان زیادی را در بر می گیرد متاضی ابتدا باید ویزای توریستی 6 ماهه را دریافت کند و پس از گذشت این مدت و اخذ اجازه کار از وزارت کار می تواند برای اقامت بلند مدت اقدام نماید.

کدام روش اقامت ترکیه تضمینی است؟

فقط 2 روش برای گرفتن اقامت تضمینی ترکیه وجود دارد. 

اقامت از طریق خرید ملک و اقامت دانشجویی به جز این دو راه اقامت تضمینی و صد درصدی وجود ندارد.

انواع-اقامت-ترکیه

اطلاعات عمومی درباره مجوز اقامت ترکیه

مجوز اقامت (کیملیک) کارتی است که اجازه می دهد تا فرد درخواست کننده بتواند در ترکیه بیش تر از مدت قانونی در ترکیه اقامت داشته باش. اتباع خارجی که می خواهند بیش از مدت معافیت ویزا (90 روز) در ترکیه بمانند باید از طریق سیستم الکترونیکی e-ikamet بسته به نوع اقامتی که شرایطش را دارند باید درخواست بدهند. اتباع خارجی که درخواست خود را در این سایت تکمیل کرده اند باید در روز و ساعت رانددو تعیین شده در شهری که درخواست داده اند در اداره مهاجرت حضور داشته باشند. برای تمدید اقامت ترکیه نیز باید این مراحل طی شود. اتباع خارجی در ارتباط با سوالات و مشکلات خود در رابطه با اجازه اقامت ترکیه می توانند از طریق مرکز ارتباطات اتباع خارجی در داخل کشور با شماره 157 و در خارج کشور با شماره +90 312 157 11 22 به صورت 24 ساعته در ارتباط باشند.

ملک های زیر ۱۰۰ هزار دلار

حق ورود و خروج درخواست دهنده اقامت ترکیه تا 15 روز

اگر تبعه خارجی درخواست اقامت داد و تا زمانیکه کیمیلیک وی صادر شود با در دست داشتن برگه درخواست اقامت (فرو راندوو) و قبض پرداخت هزینه ها به شرط بازگشت ظرف مدت 15 روز، میتواند از کشور ترکیه خارج شوند. چنانچه بیش از این مدت خارج از ترکیه بماند در صورت ورود مقررات ویزا اعمال خواهد شد.

مدت زمان اعلام نتیجه درخواست اقامت ترکیه

درصورتیکه تمامی مدارک لازم را بدون یچ نقصی به اداره مهاجرت تحویل دادید نتیجه درخواست ظرف مدت حداکثر 1 ماه پیامک خواهد شد و کارت مجوز اقامت ظرف مدت حداکثر 90 روز کاری ارسال خواهد شد.

بیشتر بخوانید: بهترین شهرهای قبرس شمالی برای زندگی

آدرس محل اقامت در ترکیه

اتباع خارجی موظف هستند آدرس محل سکونت خود در ترکیه را اعلام کنند و کیملیک به همان آدرس درج شده در فرم رانددو صادر خواه شد. چنانچه آدرس اقامت تبعه خارجی تغییر کرد فرد موظف است حداکثر تا 20 روز کاری به اداره مهاجرت مراجعه و تغییر آدرس را اعلام کند.

مناطق-ممنوع-استانبول

مناطق استانبول که با خرید ملک به اتباع خارجی اقامت تعلق نخواهد گرفت

نام منطقه

نام محله

Avcılar

DENİZKÖŞKLER MAHALLESİ

Avcılar

MERKEZ MAHALLESİ

Avcılar

GÜMÜŞPALA MAHALLESİ

Bahçelievler

ŞİRİNEVLER MAHALLESİ

Başakşehir

İKİTELLİ OSB MAHALLESİ

Başakşehir

ZİYA GÖKALP MAHALLESİ

Beşiktaş

YILDIZ MAHALLESİ

Beylikdüzü

BEYLİKDÜZÜOSB MAHALLESİ

Beyoğlu

KOCATEPE MAHALLESİ

Beyoğlu

ŞEHİT MUHTAR MAHALLESİ

Beyoğlu

BÜLBÜL MAHALLESİ

Beyoğlu

ÇUKUR MAHALLESİ

Beyoğlu

KAMER HATUN MAHALLESİ

Beyoğlu

KALYONCU KULLUĞU MAHALLESİ

Beyoğlu

YENİŞEHİR MAHALLESİ

Beyoğlu

KATİPMUSTAFA ÇELEBİ MAHALLESİ

Beyoğlu

BOSTAN MAHALLESİ

Beyoğlu

ASMALI MESCİT MAHALLESİ

Esenyurt

KOZA MAHALLESİ

Esenyurt

YEŞİLKENT MAHALLESİ

Esenyurt

ZAFER MAHALLESİ

Esenyurt

PİRİ REİS MAHALLESİ

Esenyurt

GÖKEVLER MAHALLESİ

Esenyurt

AKEVLER MAHALLESİ

Esenyurt

SULTANİYE MAHALLESİ

Esenyurt

BAĞLARÇEŞME MAHALLESİ

Fatih

MİMAR KEMALETTİN MAHALLESİ

Fatih

MESİHPAŞA MAHALLESİ

Fatih

SARAÇ İSHAK MAHALLESİ

Fatih

MUHSİNE HATUN MAHALLESİ

Fatih

BALABANAĞA MAHALLESİ

Fatih

MİMAR HAYRETTİN MAHALLESİ

Fatih

NİŞANCA MAHALLESİ

Fatih

KEMALPAŞA MAHALLESİ

Fatih

KATİP KASIM MAHALLESİ

Fatih

İSKENDERPAŞA MAHALLESİ

Fatih

MOLLA GÜRANİ MAHALLESİ

Fatih

MOLLA HÜSREV MAHALLESİ

Fatih

AKŞEMSETTİN MAHALLESİ

Küçükçekmece

BEŞYOL MAHALLESİ

Küçükçekmece

KÜÇÜKÇEKMECE İKİTELLİOSB MAHALLESİ

Küçükçekmece

MEHMET AKİF MAHALLESİ

Sarıyer

MASLAK MAHALLESİ

Şile

MEŞRUTİYET MAHALLESİ

Şişli

İNÖNÜ MAHALLESİ

Şişli

ERGENEKON MAHALLESİ

Şişli

MECİDİYEKÖY MAHALLESİ

Şişli

CUMHURİYET MAHALLESİ

Tuzla

AYDINLI-KOSB MAHALLESİ

Ümraniye

DUDULLU OSB MAHALLESİ

Zeytinburnu

MALTEPE MAHALLESİ

Zeytinburnu

YENİDOĞAN MAHALLESİ

Zeytinburnu

NURİPAŞA MAHALLESİ

Zeytinburnu

YEŞİLTEPE MAHALLESİ

اعتبار-اقامت-ترکیه

اعتبار مجوز اقامت ترکیه

 • اعتبار مجوز اقامت در ترکیه به نوع مجوزی که دارید بستگی دارد

 • اجازه اقامت کوتاه مدت می تواند حداکثر برای دو سال در یک زمان صادر شود.

 • مجوزهای اقامت طولانی مدت با اعتبار نامحدود صادر می شود.

 • اعتبار مجوز اقامت دانشجویی به مدت زمان تحصیل بستگی دارد. اگر دوره تحصیل شما کمتر از یک سال باشد، مدت اجازه اقامت نمی تواند از دوره تحصیل بیشتر شود.

 • اجازه اقامت خانواده ممکن است برای یک دوره حداکثر سه سال در یک زمان صادر شود.

 • مجوز اقامت بشردوستانه حداکثر برای مدت یک سال اعطا و تمدید می شود.

 • اجازه اقامت برای قربانیان قاچاق انسان برای مدت سی روز صادر می شود.

دلایل رد شدن اقامت ترکیه

اکثر دلایل رد درخواست اقامت ترکیه منوط به ماده 32 است. در ماده 32 بند 7 گفته شده هدف از ورود و اقامت چیست؟ اگر شما نتوانید دلیل خوبی برای این سوال داشته باشبد مسلما اقامت شما تایید نخواهد شد. در ادامه دلایل رد شدن را گفته ایم.

 • اگر مدت اعتبار پاسپورت کم باشد

 • برای نظم عمومی و امنیت ترکیه فرد مضری تشخیص داده شوید

 • ممنوع الورد باشید

 • در حوزه استرداد محکومین باشید

 • بیماری واگیر دار داشته باشید

 • بیمه معتبری نداشته باشید

 • فرم درخواست اقامت را به اشتباه پر کرده باشید

 • آدرس محل اقامت را به درستی وارد نکرده باشید

 • ارائه مدرک جعلی به اداره مهاجرت

 • در زمان و ساعت تعیین شده در اداره مهاجرت حضور نداشته باشید

 • سابقه ریجکتی داشته باشید

درصورتیکه درخواست اقامت ترکیه رد شود از طرف اداره مهاجرت برگه ای دریافت می کنید. این برگه 2 معنی دارد یا درخواست شما رد شده یا مدارک شما کسری دارد و باید سریعا مدارک را به اداره مهاجرت ببرید. در صورت رد درخواست اقامت، متقاضی تبعه‌ی خارجی با اتمام تاریخ انقضای ویزا یا دوره معافیت ویزا (در صورت وجود)، باید ظرف مدت ۱۰ روز کشور را ترک کند.

این نکته را درنظر داشته باشید زمانیکه درخواست اقامت رد می شود اگر میخواهید به صورت مشابه همون درخواست را بدهید تا 6 ماه اجازه درخواست اقامت ندارید. به عنوان مثال اگر درخواست اقامت شما اجاره ملک بود تا 6 ماه نمیتوانید این درخواست را بدهید یا باید صبر کنید این مدت 6 ماه تمام شود یا نوع درخواست خود را تغییر دهید.

نحوه ثبت اعتراض رد شدن درخواست اقامت

اگر به هر دلیلی درخواست اقامت شما رد شد ظرف مدت 60 روز فرصت دارید مراحل قانونی را آغاز کنید. در صورت رد درخواست اجازه اقامت، فرم اطلاع رسانی به تبعه خارجی داده می شود. در این فرم دلیل رد درخواست نوشته خواهد شد، برای اعتراض به رد درخواست اجازه اقامت، افراد خارجی که برگه اخطاریه را دریافت می کند باید ظرف 60 روز از تاریخ ابلاغ به دادگاه اداری مراجعه کند.

چه کسانی از دریافت مجوز اقامت ترکیه معاف هستند؟

۶ گروه از افراد هستند که از گرفتن اقامت ترکیه معاف هستند

 1.   آپاترید ها:  اصطلاحاً به شخصی اطلاق می‌‌گردد که دارای تابعیت خاصی نباشد.

 2. افرادی که دارای برگه محافظت بین المللی باشند

 3. تبعه کشورهایی که بنا به شرایط سیاسی با ترکیه قراداد عدم اخذ اجازه اقامت بسته باشند

 4. شهروندان ترکیه که دارای کارت ملی آبی باشند حتی اگر در خاک ترکیه اقامت نداشته باشند.

 5. افرادی که در سازمان های بین المللی (بر اساس تفاهمنامه) در ترکیه مشغول به کار باشند.

 6. ماموران کنسولگری ها و دیپلمات ها به همراه خانوادهایشان که از وزارت امور خارجه کشورشان معرفی شده باشند و در ترکیه مشغول به کار باشند نیاز به دریافت اقامت ترکیه ندارند.

اگر یکی از موارد زیر در مورد شما صدق کند، از این شرط معاف خواهید بود

 • شما یک "گواهی ثبت" برای درخواست حفاظت بین المللی دارید.

 • بر اساس کنوانسیون های متقابل یا چندجانبه که جمهوری ترکیه نیز عضو آن است، از مجوز اقامت معاف هستید.

 • شما یک افسر دیپلماسی یا کنسولگری هستید که در ترکیه دفتر دارید.

 • شما برای دفاتر نمایندگی موسسات بین المللی در ترکیه کار می کنید.

شناسنامه شما حاوی یکی از برچسب های زیر است:

 • "متقاضی حمایت بین المللی"
 • "وضعیت حفاظت بین المللی"
 • "بی تابعیتی"
 • شما یک مجوز کار معتبر دارید.

سوالات متداول

 • با توجه به قانون جدید آیا میتونم آپارتمان اجاره کنم و اقامت توریستی بگیرم؟

  پاسخ این سوال خیر است. دولت ترکیه اعلام کرده دیگر با اجاره آپارتمان به هیچ تبعه خارجی اقامت توریستی نخواهد داد.

 • میخوام برم ترکیه و بار اولمه میخوام آپارتمان اجاره کنم و اقامت توریستی بگیرم من هم شامل این قانون میشم؟

  بله شما هم شامل این قانون میشید. از تاریخ 10 فوریه 2022 به کسانی که بار اولشان است که میخواهند خانه اجاره کنند، اقامت توریستی داده نمی شود.

 • من میخوام برای کارای پزشکی و درمانی بیام ترکیه آیا به من اقامت میدن؟

  خیر. وزیر کشور ترکیه اعلام کرده افرادی که برای اقامت پزشکی اقدام می کنند و می خواهند اقامت توریستی دریافت کنند به آنها اقامت داده نخواهد شد. این افراد باید بعد از اتمام کارهای پزشکی سریعا ترکیه را ترک کنند.

 • من میخوام ملک بخرم و اقامت بگیرم اقامت من از نوع اقامت توریستی محسوب میشه؟

  خیر کسانیکه ملک خریداری می کنند اقامت آنها از نوع تاشینماز است.

 • اگه ملک بخرم و اقامت بگیرم بعد از چند سال می تونم پاسپورت ترکیه بگیرم؟

  با این روش به شما پاسپورت ترکیه داده نمی شود. در گذشته امکان این وجود داشت که بعد از 5 الی 8 سال تمدید کردن اقامتتان برای دریافت پاسپورت ترکیه اقدام کنید ولی در حال حاضر قوانین سخت تر شده است.

 • فرزند من 12 سالشه و میخوام ملک بخرم و هم خودم و هم فرزندم اقامت بگیریم آیا باید به فرزند 12 ساله خودم هم تو سند ملکی سهم بدم؟

  اگر می خواهید فرزند شما هم اقامت تاشینماز دریافت کند بله در غیر این صورت می توانید به فرزندتان سهم ندهید و برایش اقامت خانوادگی دریافت کنید.

 • اگر به ترکیه ممنوع الورود باشیم از چه طریقی می توان به ترکیه رفت؟

  باید ویزای مشروهاتی بگیرید تا بتوانید به ترکیه بروید. این ویزا از 2 طریق صادر می شود: یا کارفرما باید برای شما مجوز کار بگیرد یا دانشگاه ثبت نام کنید.

 • آیا اقامت توریستی منجر به دریافت پاسپورت ترکیه خواهد شد؟

  خیر

 • اگر ملک در ترکیه زیر 400 هزار دلار بخرم می توانم بعدا پاسپورت بگیرم؟

  اگر شما ملکی به ارزش زیر 400 هزار دلار خریداری کنید به شما اقامت ترکیه را می دهند چنانچه در عرض 5 سال 48 ماه در ترکیه حضور داشته باشید و هر دفعه بیشتر از 6 ماه از ترکیه خارج نشده باشید می توانید برای دریافت شهروندی ترکیه اقدام کنید.

تعداد نظرات : 4
 • زهرا
  3 مهر 1402
  سلام . ممنون از سایت بسیار خوبتون. من یه سوال دارم. راندوو دادم و تاریخ برام مشخص شده است ولی من متاسفانه نمیتونم تو اون تاریخ برم آیا امکان تغییر تاریخ برای رفتن به اداره مهاجرت ترکیه و تحویل مدارک برای گرفتن اقامت ترکیه هست؟
  ادمین آقای ترکیه
  3 مهر 1402
  سلام دوست عزیز. خیر متاسفانه شما باید در همون تاریخ که براتون مشخص شده مدارک رو تحویل اداره مهاجرت بدید و اگر در آن تاریخ مدارک را تحویل ندهید متاسفانه تا 6 ماه نمی توانید درخواست راندوو بدهید.
 • فریبا
  1 مهر 1402
  سلام لیست مناطق ممنوع برای خرید ملک تو استانبول و از کجا میتونم تهیه کنم؟
  ادمین آقای ترکیه
  1 مهر 1402
  سلام دوست عزیز داخل همین صفحه لیست مناطق ممنوع برای اتباع خارجی آمده است میتوانید مطالعه بفرمایید.
 • علی حیدری
  1 مهر 1402
  سلام ممنون از مطلب جتمع و مفیدتون. این گفته درسته که میگن برای گرفتن اقامت ترکیه از طریق خرید ملک محدودیت قیمت وجود داره یانه. ممنون
  ادمین آقای ترکیه
  1 مهر 1402
  سلام وقت بخیر. بله در متن هم اشاره شده که برای دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک در شهرهای بزرگ باید ارزش ملک 75 هزار دلار و در شهرهای کوچک حداقل 50 هزار دلار است. لیست شهرهای بزرگ هم آمده است.
 • الناز
  2 آبان 1401
  خیلی مطلب خوبی بود فقط برای من یه سوالی پیش اومده اینکه مثلا اگر کار پیدا کنم و از محل کارم اخراج بشم لطمه ای به روند اداری دریافت پاسپورت ام وارد میشه یا نه ممنونم